Rendhagyó podcasttal jelentkezik a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteménye. A Miért szép? című sorozat állandó vendége, Kovács Sándor zenetörténész mellett most a Szent István-konzervatórium két fiatal, végzős növendéke is részt vesz a beszélgetésben, érdekes szempontokkal gazdagítva azt. A téma Ligeti György Requiem című zeneműve.
„Talán nincs jó és rossz zene, csak olyan zene van, amelyik felkavarja az embert és olyan, amelyik hidegen hagyja” – Sosztakovics gondolata az FSZEK Zenei Gyűjtemény 20. századi magyar zeneművek titkait boncolgató podcast-sorozatának mottója is lehetne.
A sorozat zeneművekről, zenehallgatásról, élményekről szól kezdő zenehallgatóknak és mindenkinek, akit érdekel a komolyzene világa. A sorozatban ezúttal Ligeti György Requiem című darabja a téma. A zeneművet kontextusba helyezve, az érdekességeket kiemelve elemzi Kovács Sándor, miközben válaszol a Zenei Gyűjtemény vezetőjének, Bándoli Katalinnak a kérdéseire. A Szent István-konzervatórium két végzős növendéke, Nagy Zsombor és Szilárd Zsigmond is bekapcsolódik a beszélgetésbe saját szempontjaival. Kiderül például, mennyire hallják disszonánsnak, mennyire tartják nehezebben vagy könnyen befogadhatónak ezt a zenét.
Szóba kerül a darab újszerűsége mellett a hagyományhoz való viszonya is, és különleges zenei mozgásformái. Hallhatunk Ligeti pályájáról, csillogó kreativitásáról, rendkívül nyitott és kísérletező alkotó egyéniségéről. A podcast végén Bándoli Katalin a könyvtárból kölcsönözhető könyveket is ajánl a zeneszerzőről, akinek tavaly ünnepeltük születése 100. évfordulóját.