Új tartalommal jelentkezik a JaMese zenekar dalszerző énekese Molnár Emese énektanár, az ÉlményÉnek workshopok vezetője. Hangról, az éneklésről erejéről és az ezzel kapcsolatos megélésekről beszélget „Szabad bennem a levegő” című podcastjában, amelynek első évada szeptember 30-án indul és az összes erre alkalmas felületen hallható lesz.
– Miért fogtál bele egy újfajta tartalom gyártásba? Hogyan született a podcast ötlete?
– Három éve többek között azért is hívtam életre az ÉlményÉnek workshopokat, mert szerettem volna megosztani az emberekkel a saját tapasztalataimat: az éneklés által felszabadíthatók a belső feszültségek, átlélegezhetők az elakadások. Erre utal Szabó T. Anna Zenészdal című verse is, amelyet megzenésítettünk a JaMesével és amely a podcast címét is adja. A workshopokkal és a podcasttal is az a célom, hogy közelebb hozzam az emberekhez a dallammal való önkifejezést vagy a kreativitást. A pandémia időszaka alatt a sok érzelmi hullámvasút áthidalásaként pedig próbáltam hasznosan tölteni az időt és új feladatokat találtam ki magamnak. Az már csak plusz, hogy új élet köszöntött be hozzánk és 2021 elején megszületett a második kisfiunk. Így lett egy dedikált ideje az ilyen jellegű tartalomnak, hiszen úgy éreztem, hogy csinálhatok valami olyat, amely érdekel és megmozgatja a kreatív energiáimat, de nem kell hozzá elmennem itthonról.
– Manapság nagyon divatos podcastot készíteni, mit gondolsz a nagy tartalom dömpingben a tiéd mivel lehet más?
– Igen, én is azt érzem, hogy ez a műfaj most nagyon felfutott. Az utóbbi időkben úgy tűnt, azt akarják belénk sulykolni, hogy minél gyorsabban és minél egyszerűbben juttassunk el üzeneteket az emberekhez, de szerintem pont a podcast térhódítása mutatja, hogy az emberek igenis keresik a mélyebb mondanivalót és igényük van tartalmasabb beszélgetéseket is végighallgatni. Magáról az éneklésről magyar nyelven még nem találtam ilyen jellegű beszélgetéseket, úgyhogy bízok benne, hogy akit érdekel ez a téma vagy az előadók, akiket meghívtam, az örömmel veszi majd.
– Van valamilyen közös vezérfonala a 12 beszélgetésnek?
– Egyrészt a cím maga egy kérdés, amire mindenki válaszol az interjú végén: neki mit jelent a szabad levegővétel.Másrészt szerettem volna, ha beszélgetünk az elakadásokról, a nehézségekről vagy hogy ezt a szakmát hogyan lehet a legmagasabb szinten űzni. Sajnos a közvélemény az énekesekről úgy vélekedik, hogy aki a színpadon áll az egyszer csak ott találta magát, mert olyan szép hanggal áldotta meg az isten. Magára az énekoktatásra is jellemző ez a fajta szelekció, vagyis mintha csak a botfülű meg az aranytorkú létezne, de ez nem így van.
Az éneklés egy természetes és egyben intim emberi megnyilatkozási forma, amely nagyon tud sérülni egy ilyen polarizált megítélésben. Ezek a sebek bennünk, énekesekben is megvannak, de felülírtuk őket, megtanultuk az érzelmeinket énekelve kifejezni és tudjuk, hogy a színpadon ezt hogy tudjuk a legjobban megmutatni. Ez egy hosszú és kemény munka eredménye. Ezek a beszélgetések erre nagyon jól rávilágítanak: aki érdeklődik a szakma iránt, vagy egyszerűen lelkes műkedvelő, az most jobban megérti majd az énekessé válás belső folyamatait. Nagyon mély és intim beszélgetések születtek és olyan megéléseket is megosztottak a vendégeim, név szerint: Palya Bea, Szepesi Matyi, Dalinda,- vagyis Tímár Sára, Paár Julcsi, Nádasdy Fanni, Koszi Janka és Harcsa Veronika, amelyeket máshol még talán nem.
– Mi alapján választottad ki a vendégeidet?
– Igyekeztem olyan előadókat választani, akik hitelesek, a saját dalaikat játsszák, valamilyen módon unikálisak a saját műfajukban, illetve maguk is tanítanak vagy beszélnek az éneklés felemelő élményéről. Az első évadban csak egyetlen férfi vendég volt, de a másodikban reményeim szerint helyre áll majd a nemek aránya. Nagyon figyeltem rá, hogy a 10 énekessel való beszélgetésben szinte minden énekes műfaj képviselve legyen, úgyhogy lesz majd klasszikus zene és színész-énekes is. Az első évadban lesz egy beszélgetés Kepes Julival, aki a Snétberger Központ Alexander-technika tanára. Ez a téma például új lehet sokaknak, de annál hasznosabb, hiszen ezt a technikát a külföldi nagy énekiskolák kiegészítő terápiaként használják. Szerencsére itthon is egyre többen értik meg, hogy a hang nem működik a test és lélek harmóniája nélkül. Illetve a második évadban Kertész Csaba, zenei kutatásokkal foglalkozó pszichológussal fogunk beszélni az éneklés pszichofizikai hatásairól, a színpadi izgulásról és még sok izgalmas kérdésről.
A beszélgetések az NKA Hangfoglaló Program keretében valósulhattak meg. A podcast médiatámogatója a Papageno.