Az első női zeneszerzőként számon tartott Bingeni Szent Hildegárd (1098–1179) születésének 925. évfordulója alkalmából zenei mesterkurzust és mini konferenciát tartanak a középkori zene iránt érdeklődő professzionális zenészeknek és amatőröknek 2023. június 2–4. között Budapesten, a Párbeszéd Házában (1085 Budapest, Horánszky u. 20). A program során a régizene legkevésbé közismert szegletével, a középkori zenével ismerkedhetnek meg az érdeklődők, melyre ez az évforduló remek lehetőséget biztosít.
A zenei workshopot a kiváló Ars Choralis Coeln énekegyüttes alapítója, Maria Jonas vezeti majd. A háromnapos mesterkurzus témájának fókuszában Bingeni Szent Hildegárd közel 1000 éve komponált műveinek előadói gyakorlata áll. A zenei workshop mellett az eseményhez mini konferencia is kapcsolódik, melynek során a gyakorlati tudás mellett elméleti ismeretekkel is gazdagodhatnak a Hildegard Masterclass Budapest résztvevői. Az esemény megálmodója Kalafszky Adriána régizenében specializálódott szoprán énekesnő, aki személyes kapcsolatát bevetve hívta meg a nemzetközi szinten is elismert Hildegard-specialistát.
Maria Jonas Köln legkreatívabb és legsokoldalúbb művészei közé tartozik. Főként régizenei és improvizációs koncertjei vannak, de híres arról, hogy mindenféle zenével képes megtalálni a kapcsolódási pontot. Együttesei az Ars Choralis Coeln (női gregorián énekegyüttes), az Ala Aurea (középkori zene) és a Sanstierce (modális improvizáció). Maria munkássága okán inkább nevezhető modernkori trubadúrnőnek, vagyis „trobairitz”-nek, mint „énekesnőnek”. A trobairitz-ek a trubadúrok női megfelelői, nemesi születésű énekeshölgyek voltak a 11-13. század között Dél-Franciaországban. Az elnevezés a gall “trobar” szóból ered: megtalálni, feltalálni.
A nagyközönség számára is nyitott programok közül is válogathatnak az érdeklődők.
A zenei workshophoz kapcsolódó mini konferencia június 2-án 18 órakor kezdődik a Párbeszéd Házában. Az előadások Bingeni Szent Hildegárd zenéjéhez és ahhoz a korhoz kapcsolódnak, melyben zeneművei keletkeztek.
Az előadók és előadások címei:
- Varga Szabolcs teológus, egyetemi tanár: A katolikus egyház a 12. században
- Görföl Tibor teológus, a Vigília főszerkesztője, egyetemi tanár: Hildegard von Bingen és a ciszterci misztika
- Németh Csaba teológus, egyetemi tanár: Szentviktori Hugó a 12. század kontextusában
Az előadások után kerekasztal-beszélgetés lesz, moderátor Mátyus Norbert irodalomtörténész.
A zenei workshopot záró koncertre is várják az érdeklődőket június 4-én este 7 órakor a Párbeszéd Háza Dísztermébe. A kurzus aktív résztvevői Maria Jonas irányításával közösen mutatják majd be a mesterkurzus során megtanult zeneműveket.
További információk a Hildegard Masterclass Budapest honlapján, Facebook-oldalán és a Facebook-eseményben.