A mediterrán térségben eltöltött nyaralás során szinte elkerülhetetlen, hogy a turista ne fusson bele egy gonoszszem-karkötőbe vagy -nyakláncba, melyektől szinte roskadozik a legtöbb szuvenírbolt Gibraltártól Szardínián át egészen a török riviéráig.
A számos nyelven külön elnevezéssel bíró, így törökül nazarnak, görögül natinak hívott darabok legtöbbször üvegből készülnek, igen változatos méretben és funkcióval, kaphatók így pár centis kis medálok, közepes méretű kulcstartók, kistányérnyi méretű ajtódíszek, vagy akár a motívummal díszített kistányérok is. Hagyományosan a szimbólum sötétkék háttér közepén elhelyezett világoskék szemként kerül ábrázolásra, mely szín összefügg a motívummal díszített tárgyak legfontosabb céljával, a szemmel verés elleni védelemmel.
A gonosz vagy ártó szemek által szándékosan vagy spontán véghez vitt rontásba vetett hit nem újkeletű, a legkorábbi ellene védő, ismert tárgyak i. e. 3500 körül készültek. A szemmel verés hiedelme az antik Görögországban és a Római Birodalomban is igen elterjedt volt, innen átkerült számos arab országba is, de más kultúrákban, így a dél-amerikai, a magyar és a cigány hiedelemvilágban is jól ismert.
A legtöbb kultúrkörben úgy tartották, hogy a kíváncsi, még inkább a szépséget vagy gazdagságot irigylő tekintetek rossz energiákat sugározhatnak a védtelenekre, akiknek ennek következtében szerencséjük rosszra fordulhat, megbetegedhetnek, vagy szélsőséges esetben akár meg is halhatnak.
A rontásnak leginkább kitettnek a védtelen, ifjú lényeket gondolták, így a terhes asszonyokat, a csecsemőket és az állatokat, nyájakat. A szemverést a leggyakrabban idős asszonyok, gyermektelen asszonyok, deformált emberek, és az idegenek hajthatták végre. Innen is származik az ártás ellen védő, Földközi-tenger partvidékén használatos amulettek már említett kék színe. Mivel ebben a térségben nagyon ritka volt a kék szem, gyakran csak idegeneknek volt ilyen, az ebből a forrásból származó szerencsétlenségtől a helyiek különösen tartottak. Azt gondolták, hogy ellene a testre illesztett vagy a ház elé kiakasztott, hasonlóan kék színű gonosz szem amulett tud a legerősebb védelmet nyújtani.
Annak ellenére, hogy a gonosz szem hiedelme ilyen régóta és ilyen széles körben elterjedt, természetesen semmilyen tudományos kutatás soha nem igazolta létezését, vagy az ellene használt amulettek hatásosságát. Ugyanakkor ez mit sem vetett vissza a motívum népszerűségéből, amely az ajándékboltok polcain kapható üveg- és kerámiadíszek, ékszerek mellett számos ötvösmester munkájában és még a luxus ékszerházak remekeiben is feltűnik.