A hagyományteremtő céllal létrejövő Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál a régióban élő népek sokszínű zenei kultúrájának, művészeti tevékenységének bemutatását tűzte ki elsődleges céljául – de nem csupán koncertek révén. A fesztivál keretein belül ingyenes zongora-mesterkurzusokra is sor kerül, elősegítve a Kárpát-medencében élő ifjú tehetségek felfedezését és a köztük lévő párbeszéd kialakítását. Szeptember 27-én Eckhardt Gábor, szeptember 28-án pedig Kőrösiné Belák Erzsébet egész napos kurzusát látogathatják az ifjú zenészek, előbbit Szabadkán, utóbbit Pozsonyban.
Eckhardt Gábor Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója, a magyar zenei élet egyik meghatározó alakja. A Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál programjainak keretében megrendezett ingyenes mesterkurzusát a szabadkai zeneiskolában tartja, amelynek első okleveles tanára, Gaál Ferenc – aki képesítését a budapesti Zeneakadémián szerezte -, zongoraművészként hosszas küldelmeket folytatott, míg sikerült elérnie, hogy 1890-ben végre megnyíljon Szabadkán a zongora szak, amelyre ebben az időben már igen nagy igény mutatkozott.
Eckhardt Gábor egykori mesterei, Falvai Sándor és Kurtág György iránymutatásai szerint adja tovább széleskörű tudását diákjainak. Növendékei nagy sikereket érnek el mind a hazai, mind a nemzetközi zongoraversenyeken, közülük többen pedig már neves művészekként koncerteznek a világ legnagyobb színpadain. Eckhardt Gábor rendszeresen tart továbbképzéseket, mesterkurzusokat, Magyarországon kívül Európa és Ázsia szerte is, emellett intenzív előadó-művészeti tevékenységet is folytat. A magyar kortárs zene elkötelezett tolmácsolójaként számos fontos díjban részesült, de több neves együttes alapítójaként és oszlopos tagjaként is ismerhetjük a nevét.
A magyar zongoraoktatás legkiemelkedőbb tanáregyéniségei közé tartozik Kőrösiné Belák Erzsébet is, aki a Pozsonyi Konzervatórium nagytermében tartja ingyenes kurzusát a Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál keretein belül. A zongoraművész növendékei közül többen szintén kiemelkedő előadók és tanárok lettek, akik a hazai és külföldi zenei élet elismert szakemberei is egyben.
Belák Erzsébet 1988-ban szerezte meg kitüntetéses zongoraművész-tanár diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, majd 10 éven át tanított a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában. A Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskolában (mai nevén Szakgimnáziumban) 30 éve kezdte meg munkáját, és jelenleg is vezeti az intézmény zongora tanszakát. Ezzel párhuzamosan 15 éven át tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában. A Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium immár 15 éve ad otthont a „Tiéd a Steinway” című gyermek hangversenysorozatnak, amelyet Belák Erzsébet hívott életre, és amelyet ő maga vezet.
A fesztivál mesterkurzusainak helyszínválasztása is alátámasztja a szervezők hitvallását, miszerint a Kárpát-medencében élő zenészek együttműködésének elősegítése és fiatal tehetségek felfedezése fontos küldetés. „A Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivállal szeretnénk megmutatni, hogy mi magyarok, az itt élő népekkel kölcsönhatásban, milyen sokszínű és változatos zenei kultúrát teremtettünk meg” – nyilatkozta a fesztivál megálmodója és művészeti vezetője, Bonnyai Apolka zongoraművész.