Hagyományteremtő szándékkal május 30-án, Kocsis Zoltán születésnapján indította útjára A magyar klasszikus zene napja elnevezésű programsorozatot a Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok. A nemzetközi hírű zongoraművész, karmester és zeneszerző idén lenne 70 éves, aminek kapcsán Dr. Vigh Andreával, a Zeneakadémia rektorával beszélgettünk.
– Mi a legkülönlegesebb személyes élménye Kocsis Zoltánnal?
– Az egyik első emlékem az, amikor éppen az esti órákban gyakoroltam a Zeneakadémián, ő pedig, aki a mellettünk lévő teremben tanított, berontott és azt kérdezte: te még ilyenkor is gyakorolsz? (nevet) Később, kollégaként, még számtalanszor találkoztunk, nemcsak a Nemzeti Filharmonikusoknál, de a Budapesti Fesztiválzenekarban, valamint kamarakoncerten is volt alkalmunk együtt muzsikálni. A vele zajló közös munka számomra igazi útravaló volt, úgy vélem, kötelességünk ápolni az ő örökségét, tovább kell adnunk a fiataloknak azt a szemléletet, amit képviselt. Tudása páratlan volt, ha egy szóval jellemezném őt, akkor azt mondanám, zseni.
– És maximalista is volt…
– Igen. És ezt a maximumot várta mindenkitől, akivel együtt dolgozott. Ez az elvárás sohasem volt öncélú, mindig a zenei előadásmódot, a megszólalást és az interpretációt segítette. Zoli akkor volt elégedett, ha mindenki eljut a saját tudása és képessége határáig: mindig az adott emberből indult ki. Nem kedvelte a lustaságot és azt sem, ha valaki félvállról vette kötelességét. Mindegy volt neki, hogy átlagos képességű zenész vagy kivételes adottságú ifjú diák az, akivel dolgozik, a lényeg, hogy magából az adott helyzetben a legtöbbet hozza ki. Talán ez az oka annak, hogy Kocsis Zoltán kezei alatt varázslatos koncertek jöttek létre, akkor is, ha épp egy ifjúsági zenekarról volt szó, és történetesen nem a Nemzeti Filharmonikusokról.
– Hogyan jött létre A magyar klasszikus zene napja? Mi volt az alapkoncepció?
– A szándékunk az volt, hogy méltóképpen ünnepeljük őt, és örökségét minél teljesebb körben mutassuk meg. Ezért kerestem meg az ötlettel a Nemzeti Filharmonikus Zenekart, majd tavaly egy példátlan országos összefogás eredményeképpen valósult meg a rendezvénysorozat, rengeteg színvonalas koncerttel az ő emlékére. Számtalan szimfonikus zenekar, művész, formáció csatlakozott a kezdeményezéshez, és különösen boldoggá tesz, hogy oktatási intézmények is bekapcsolódtak. Ráadásul a diákok nem csupán zenéltek, hanem vetélkedőket, rajzpályázatokat is szerveztek. A kreativitásuk nyilvánult meg, ami a legfontosabb.
– Az oktatásba hogyan ültethető át Kocsis Zoltán szellemisége?
– Kocsis Zoltán meggyőződéssel vallotta, hogy a legmagasabb minőséget kell ostromolni, akkor is, ha ez nem mindig érhető el. A Zeneakadémián megadunk minden lehetőséget és támogatást a növendékeknek, hogy saját képességeikhez, rátermettségükhöz mérten a legtöbbet fejlődhessenek. A Zeneakadémia nem kizárólag oktatási intézmény, hanem koncertközpont is, ami ritkaság a világban. Hallgatóink így közvetlenül lehetnek részesei a legkiválóbb hazai és nemzetközi muzsikusok, zenekarok koncertjeinek, akár úgy is, hogy egy színpadon állnak és muzsikálnak velük. Ez rendkívül vonzóvá teszi a nemzetközi oktatási térben a Zeneakadémiát. Mi több, a diákjaink alkotta szimfonikus zenekarunk elnyerte a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet, művészeti vezetője pedig Takács-Nagy Gábor, aki közvetlen, energikus személyiségével, tudásával, tapasztalatával nagyon sokat tud adni a diákoknak. Egyébként igen sok érett művész szeret fiatalokkal dolgozni, hiszen a közös munka számukra is inspiráló, és rengeteg energiát ad mindkét félnek. A közönség is nagyon kedveli ezt az izzó légkört, ifjúsági bérletsorozatunk folyamatosan teltházas, ami a pandémia utáni jelen időszakban nagy szó.
– A május 30-i koncert programját is a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral közösen állítják össze?
– Gyakorlatilag mindent közösen csinálunk, igen. A magyar klasszikus zene napján a fókusz a magyar zeneszerzőkön van, de szeretnénk ügyelni arra, hogy ne csak a kizárólag jól ismert művekkel találkozzon a közönség, hanem ismerjen meg friss, új darabokat is. Idén a választásunk Dragony Tímea BIFROST – „a Híd” című, a skandináv mitológia ihlette alkotására esett, amely a Müpa 2020-as Zenemű pályázatán díjat is nyert. Az esten Oliver von Dohnányi vezényel, a szimfonikus együttes mellett Rőser Orsolya, Bakos Kornélia, Brickner Szabolcs és Cser Krisztián, valamint a Nemzeti Énekkar működik közre. A Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikusok közös törekvése, hogy gyarapodjon a magyar klasszikus zene értékeinek ismerete.