Versennyel, továbbképzéssel, szakmai fórumokkal indul az ősz a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségénél. Mutatjuk a KÓTA 2022-es programjait.
Kocsis-Holper Zoltán, a KÓTA elnöke elmondta, hogy nehéz időszakon vannak túl, ráadásul a kihívások sora nem csökken. Ezzel együtt a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége kitartóan dolgozik azon, hogy programjaival, képzéseivel a magyar nem hivatásos zenei élet szereplői számára új lehetőségeket, segítséget nyújtson a tőle megszokott színvonalon. Továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a fiatalokra és a velük dolgozó szakemberekre, így a „Hangról Hangra… az ifjúsági kóruséneklésért” című sorozat további eseményekkel folytatódik majd.
Kilencedik alkalommal rendezi meg a KÓTA a magyar kórusok országos minősítő rendszerének legmagasabb szintű versenyét, a Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyt 2022. november 17-20. között.
A bezártság hosszú ideje után különösen aktuálisnak érezzük Kodály szavait: „Mi tehát a teendő? Mennél nagyobb tömegeket közvetlen érintkezésbe hozni igazi, értékes zenével. Mi ennek ma a legjárhatóbb útja? A karéneklés.” Ezért is tartjuk fontosnak, hogy megmutassuk ezúttal a verseny segítségével: énekkaraink élnek, dolgoznak és reményeink szerint minél több hallgatónak teremtenek kedvet a kórusénekléshez. – mondta Gerenday Ágnes, a KÓTA Művészeti Bizottságának elnöke a közelgő esemény kapcsán.
A jelentkezési határidőt szeptember 30-ig meghosszabbították. Azok jelentkezését várják, akik együtteseikkel fontosnak tartják az európai és nemzeti kultúrak és az igényes kóruséneklési tradíciók továbbörökítését!
A versenykiírás és az online jelentkezési lap honlapjunkon és Facebook-oldalukon is elérhető.
2022. október 7-15. között 30 órás akkreditált tanfolyamot szervezünk „ÉLETET AZ ÉNEKBE!” Gyakorlat – orientált komplex továbbképzés ének-zene tantárgyat tanítók számára címmel.
A tavalyi továbbképzési program nagy sikerére és a folyamatosan felmerülő igényekre való tekintettel idén újra meghirdetik akkreditált képzésüket ének-zene tárgyat tanítók számára. A Hraschek Katalin szakmai vezetésével összeálló program legfőbb eleme a szakmódszertani ismeretek frissítése és gazdagítása, korszerű megoldások bemutatásával. Fontos szerepet kap továbbá a karvezetői és énektanári hivatásban való megerősítés is, hiszen a tantárgy – túlmutatva önmagán – a harmonikus és tevékeny személyiség kialakításában is komoly segítséget nyújt, ezáltal társadalmilag is hasznos.
A „Hangról hangra… Énekel az iskola” program részeként, a KÓTA szervezésében valósul meg a Szélkiáltó Együttes turnéja, melynek utolsó állomásaihoz érkeznek idén ősszel.
2022-ben tíz állomásos országos turné keretében az általános és középiskolás korosztály számára indított a KÓTA közös éneklésre és játékra hívó programot, amely most utolsó állomásaihoz érkezik. A Csokonai Vitéz Mihály-díjjal és Magyar Örökség Díjjal kitüntetett, prof. dr. Lakner Tamás DLA, Liszt Ferenc-díjas karnagy nevével is fémjelzett Szélkiáltó Együttes a Szövetség partnere ezen az ország számos pontján nagy sikerrel megjelenő eseményen. A koncertekre kiválasztott dalok (melyek közül egy – a Boldogság-dal – kifejezetten erre a programra íródott) a magyar nemzeti, zenei kulturális örökségünk énekein keresztül erősítik a fiatalokban a közösségi alkotás, teremtés és együvé tartozás érzetét.
2022. szeptember 23-25. között közel 20 fiatal karnagyot hívott meg a KÓTA egy háromnapos közös gondolkodásra, „Merre tovább, kórusélet?” címmel. Szakmai fórumra hívtunk fiatal kollégákat. Elengedhetetlennek tartom, hogy az utánunk következő generációkkal közösen gondolkodva alakítsuk ki kóruséletünk jövőjét. Szeretnénk megismerni az ötleteiket, és lehetőséget biztosítani számukra az aktív részvételre Szövetségünk munkájában.” – mondja Kocsis-Holper Zoltán, a KÓTA elnöke.
A KÓTA évről évre meghirdeti Aranypáva Népzenei Minősítőjét, melyre várják a népzenei együttesek, pávakörök, népdalkörök, népzenei hangszeres együttesek, énekes és hangszeres szólisták jelentkezését. A több évtizedes múltra visszatekintő Aranypáva Népzenei Minősítő a KÓTA által meghatározott és működtetett rendszer, amely az énekes és hangszeres nemzeti népzenei hagyományok őrzését és élményszerű továbbadását szolgáló szólisták, csoportok és közösségek tevékenységét értékeli, ösztönzi. A minősítési rendszer szakmai értékeléssel és minősítési fokozatok adományozásával segíti a népzenét művelők és támogatók értékorientálását, s egyben serkenti a minőségi művészeti tevékenységet és a hagyományápolást. Az egyes minősítő eseményekről honlapjukon és Facebook-oldalukon nyújtanak részletes tájékoztatást.
2022. október 23-án hangversenyt rendez a KÓTA a budavári Mátyás-templomban nemzeti ünnepünk tiszteletére. Immár három évtizedes hagyományukhoz híven idén is különböző énekkarokat, valamint a népzene egy képviselőjét kérik fel, hogy vegyenek részt a megemlékezésen. Ebben az évben a debreceni Canticum Novum Kamarakórus (karnagy: Török Ágnes), a Kecskeméti Énekes Kör (karnagy: Erdei Péter) és a Marczibányi téri Kodály Iskola Gyermekkara (karnagyok: Őri Csilla, Uhereczky Eszter), valamint Kaczor Dorottya lép fel. Ünnepi beszédet mond Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója, a KÓTA elnökségi tagja.
2022. decemberében újra megtartják a Magyar Kórusok (Hó)Napja rendezvényt. A KÓTA 2017-ben, Kodály Zoltán születésének 135. évfordulóján hirdette meg először a Magyar Kórusok Napja Hangversenysorozatot a december 16-ai hétvégére. Ahogy Mindszenty Zsuzsánna, a KÓTA társelnöke fogalmaz: „A karantén alatt kényszerűségből született online műsorfolyam akkora sikert aratott, hogy végül megtartottuk ezt a formát is, így betekintést nyerhetünk a sok-sok éneklő közösség elhivatott munkájába is, melyet a KÓTA lehetőségeihez mérten támogatni igyekszik.” Az idei évben a 140. évforduló tiszteletére még tovább bővítik majd a lehetőségeket: nemcsak egy hét, hanem egész december hónap folyamán lehet a sorozathoz kapcsolódni. Bognár László, az 5. Szólam Alapítvány elnöke pedig újabb izgalmas beszélgetésekkel készül prominens magyar és külföldi szakemberek részvételével.
A pontos kiírás hamarosan elérhető a KÓTA online felületein.