A Honvéd Együttes férfikara (új nevén Magyar Nemzeti Férfikar) Magyarország pekingi nagykövetségének meghívására Kínába érkezett, ahol november 3-12. között három koncertet is adnak a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából.
A Férfikar első koncertjén, november 6-án a Pekingi Nemzeti Operaházban megrendezett hivatalos ünnepségen Liszt Ferenc Négy elem című kórusciklusát, valamint A kovács című férfikari művét szólaltatta meg Thiago Bertoldi zongoraszólójával.
Az eseményt Honecz Anna Lujza, Magyarország pekingi nagykövetségének kulturális attaséja, a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ igazgatója nyitotta meg. Ezt követően Chengduba, majd Csunkingba utazik az együttes, ahol november 10-én és 12-én két további operagálát adnak elő a jubileum alkalmából.
„Ezen előadások fontos részei az idei magyar-kínai kapcsolatfelvétel jubileumának megünneplésére szervezett hivatalos eseménysorozatnak, Meggyőződésünk, hogy a Honvéd Férfikar látogatása nemcsak az ünnepi események színvonalát emeli, hanem hozzájárul a magyar-kínai baráti kapcsolatok további fejlődéséhez is.” – írta meghívólevelében Pesti Máté Magyarország pekingi nagykövete.
Riederauer Richárd karigazgató örömmel mondott igent a nagykövet felkérésére, hisz – ahogy fogalmazott – a férfikar Magyarország legnagyobb létszámú hivatásos férfikaraként büszkén képviseli hazáját a fontos diplomáciai eseményeken a világ bármely pontján. Bízik benne, hogy a koncertekkel nemcsak a magyar kultúra nemzetközi hírnevét öregbítik, hanem a magyar-kínai kapcsolatok erősítéséhez is hozzájárulhatnak.
„Nagy örömmel tölt el, hogy a 75. jubileumát ünneplő Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagja, a Honvéd Együttes férfikara (új nevén Magyar Nemzeti Férfikar) Kínában képviseli magyar nemzeti értékeinket a pekingi Liszt Intézet szervezésében – nyilatkozta Zsuráfszky Zoltán, a Nemzet Művésze, az együttes Kossuth-díjas művészeti vezetője és ügyvezető igazgatója – A tánc és a zene olyan egyetemes nyelv, melyet a világ minden táján megértenek, így utazásaink során a művészet által anyanyelvünkön, magyarul szólhatunk az ott élő emberekhez, ami óriási ajándék.”
A turné szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen a Férfikar művészei által közvetített kultúra, a magyar zene és a magyar szellemiség Kína szívébe jutott el. Ez a látogatás fontos lépés a két ország közötti kulturális párbeszéd és baráti kapcsolatok építésében, amely mélyebb együttműködést és kölcsönös megértést alapoz meg a jövőre nézve.