Az ArtCoMe projektben négy közép-európai ország egy-egy múzeuma, köztük a pécsi Janus Pannonius Múzeum közösen mutatta meg az avantgárd művészet eddig ismeretlen arcát egy utazó kiállítás, valamint nemzetközi diákcsere és egy helyi múzeumpedagógiai program segítségével.
A Janus Pannonius Múzeum Magyarország legnagyobb regionális múzeuma. Kiemelkedő 20. századi magyar művészeti gyűjteményét a múzeum egyik kiállítóhelye, a Modern Magyar Képtár őrzi. Itt találkoztunk Getto Katalin művészettörténésszel, Kárpáti Katalin közművelődési és múzeumpedagógiai osztályvezetővel, valamint Somody-Vadvári Katalin múzeumpedagógussal, akik a projekt pécsi megvalósításáért feleltek.
A kapcsolat a Janus Pannonius Múzeum és az ArtCoMe-t koordináló Olomouci Művészeti Múzeum között nem új, korábban is létezett már köztük szakmai együttműködés. „Az utazó kiállítás ötletével a gyűjtemény kurátorát keresték meg, mivel a cseh kollégák ismerték a mi képtári anyagunkat, és kölcsönözni szerettek volna tőlünk műveket” – mondta Getto Katalin az együttműködés kezdeteiről. „A főszervezők a legelső pillanattól kezdve úgy gondolták, hogy a kiállítás akkor jó, ha végig együtt dolgoznak a programszervezőkkel és a múzeumpedagógusokkal, tehát társul hozzá közönségkapcsolat és marketing is. Számunkra ez nagyon pozitív üzenet volt.”
A kölcsönzés helyett végül teljes jogú tagjai lettek a partnerségnek. Ez azért is hasznosnak bizonyult, mert a Kreatív Európa programon keresztül elnyert támogatást a Nemzetközi Visegrádi Alaphoz benyújtott nyertes pályázatból egészítették ki, így az olomouci múzeumnak szüksége volt még egy partnerre a visegrádi régióból.
A projekt gerincét jelentő A zűrzavar évei 1908–1928. Közép-európai avantgárdok (Years of Disarray 1908–1928. Avant-gardes in the Central Europe) című utazó kiállítás különlegessége, hogy az általánosan elterjedt, stílusirányzatok vagy a művészek nemzetisége szerinti rendező elv helyett tizenkét tematikus fejezetben mutatta be az autentikus közép-európai avantgárd képzőművészetet. A tárlat Olomouc, Krakkó és Pozsony után 2019 decemberében érkezett meg Pécsre, ahol némi változtatás után – részben anyagi okokból, részben pedig a helyi jelleg hangsúlyozása érdekében – a Modern Magyar Képtár saját anyaga, illetve nemzetközi kölcsönzések útján beszerzett magyar avantgárd műtárgyak, fényképek, folyóiratok kerültek a középpontba. A tárlat vizuális megjelenítéséhez egy múzeumpedagógiai foglalkoztató tér, valamint az avantgárd előadóművészetre fókuszáló, az iskolarendszerű oktatásban is alkalmazható múzeumpedagógiai anyag is készült.
Az avantgárd művészet értő befogadását célozta a projekt keretében megvalósított nemzetközi oktatási program. A négy múzeum mindegyike egy-egy helyi középiskolával működött együtt, és évente tíz diákot, valamint két felkészítő pedagógust delegált a nemzetközi találkozókra. Így a Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola összesen húsz tanulója kapott lehetőséget arra, hogy előzetes felkészülés után elutazhasson a projektpartnerekhez, és találkozhasson a cseh, szlovák és lengyel diákokkal. „A múzeumpedagógiai program kötött volt, alkalmazkodni kellett a cseh főszervező elképzeléseihez, de azért volt szabad mozgásterünk is” – mondták a Janus Pannonius Múzeum munkatársai.
A koronavírus-járvány sajnos nem kímélte az ArtCoMe-t sem: egy filmvetítéssel egybekötött előadás és egy kerekasztal-beszélgetés kivételével a 2020. március–áprilisra tervezett pécsi programokat – a nemzetközi diáktalálkozó utolsó, pécsi állomását, valamint a kiállításhoz kapcsolódó további eseményeket – már nem tudták megtartani. A nehézségek ellenére a Modern Magyar Képtár munkatársai úgy tervezik, hogy a projekt során szerzett tapasztalataikat későbbi nemzetközi együttműködésekben kamatoztatják majd.
A cikk a Kreatív Európa történetek 2018–2020 című kiadványban jelent meg.
- A Kreatív Európa Irodák hálózata minden, a Kreatív Európa programban résztvevő országban, így Magyarországon is jelen van. Munkatársaink örömmel állnak a pályázók rendelkezésére a programmal kapcsolatos kérdések megválaszolásában, valamint a külföldi partnerkeresésben.
- A Kreatív Európa Nonprofit Kft. az Európai Unió Kreatív Európa programjának hivatalos magyarországi koordinátora, fő támogatói az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Filmintézet és az Európai Bizottság.