Öt nemzeti levéltár, egy írországi egyetem és az ausztriai székhelyű, több száz kisebb levéltárat összefogó ICARUS ernyőszervezet együttműködéséből született meg a European Digital Treasures (Európai Digitális Kincsek) című hosszú távú nemzetközi projekt.
„A Magyar Nemzeti Levéltárnak intenzív kapcsolatai vannak az európai társintézményekkel. Ez a partnerség is egy létező hálózaton alapul, jól ismerjük egymás környezetét, intézményeit, és ez nagy segítség” – mondta Szatucsek Zoltán főlevéltáros, igazgató. Az intézmény Budapest Főváros Levéltárával együtt korábban részt vett egy másik nemzetközi együttműködésben, amelyet szintén részben a Kreatív Európa programban nyert támogatásból finanszíroztak.
„A CO:OP projektben elsősorban a levéltárat mutattuk be a felhasználóknak. Most viszont az elsődleges célunk a levéltár megújulása. Olyan innovatív megoldásokat próbálunk alkalmazni, amelyek a hagyományos közgyűjteményi modellt fogyaszthatóbbá, érdekesebbé teszik a társadalom számára, és összekapcsolják az intézményeket az állampolgárokkal” – foglalta össze a projekt lényegét Szatucsek Zoltán.
Az európai uniós irányelvekkel összhangban főként két, sajátos levéltári igénnyel rendelkező célcsoportot szeretnének megszólítani: a fiatalokat és az időseket. Míg a fiataloknak be kell mutatni, mi az a levéltár és mivel foglalkoznak, az idősek jól ismerik az intézményt. „Nekik speciálisabb érdeklődésük van a saját múltjuk, identitásuk iránt, aktívabbak a családtörténetük kutatásában. Őket a crowdsourcing-tevékenységekbe (közösségi alapú állománybővítésbe) tudjuk bevonni, ez egyfelől a levéltári anyagot gazdagítja, másfelől számukra is kötődést, hasznos elfoglaltságot jelent. Ugyan a járvány miatt ez most nehezen kivitelezhető, de találkozókat is szoktunk szervezni, ezzel közösségi élményt is tudunk nyújtani nekik” – tudtuk meg a főlevéltárostól.
A projekt keretében három európai fókuszú, különböző tematikájú kiállítást is bemutatnak a partnerségben részt vevő levéltárak. Ezekhez a saját anyagukból válogatnak érdekes dokumentumokat, amelyeknek a multimédiás megjelenítéséért a corki egyetem felel. Így ún. transzmédia-kiállítások jönnek létre, ahol változatos digitális eszközökkel, például helyben játszható videojátékokkal igyekeznek izgalmassá tenni a levéltári anyagot.
A projekt az aktuális kihívásokra is igyekszik reflektálni, ezért a „Construction of Europe”, vagyis Európa építése című téma – amelynek a Magyar Nemzeti Levéltár a „gazdája” – mellett a felfedezések és a migráció témájában készülnek kiállítások. Ezekhez kapcsolódóan egy pályázatot is kiírtak fiatal dizájnereknek új levéltári ajándéktárgyak tervezésére.
Szintén a fiatalok fejlődését szolgálva, tanárok bevonásával hoztak létre egy, az iskolai oktatásban hatékonyan használható, három modulból álló digitális (e-learning) tananyagot, amelynek első két modulja már tesztelés alatt áll. A közreműködő pedagógusoktól Szatucsek Zoltán elmondása szerint a Levéltár munkatársai is sokat tanultak.
„A levéltári anyag hihetetlenül érdekes, de a tanárok ezt csak akkor tudják használni, ha azonnal prezentálható, és így könnyen beilleszthető a tanóra menetébe. Sok apróság is előjött arról, hogy mit érdemes beletenni a tananyagba, mi az, amire szükségük van, és mi az, amit nem érdemes ismételni. Nagyon érdekes anyagokat kaptunk a partnereinktől például a spanyol polgárháború vagy a norvég járványok migrációra gyakorolt hatásáról. Ilyen típusú európai történetekkel az iskolai történelemoktatás során általában nem találkoznak a gyerekek, ezért ezek hihetetlen mértékben ki tudják tágítani a horizontjukat.”
A European Digital Treasures magyarországi koordinációja mellett Szatucsek Zoltán további nagy volumenű, európai uniós vagy hazai forrásból támogatott projektekért is felel, így bőven van tapasztalata az ilyen típusú nemzetközi együttműködésekben. „Nem mindig értünk egyet mindenben, de a spanyol projektvezető jól kezeli ezeket a szituációkat. Sok váratlan helyzet adódik, kisebb problémák is előfordulnak, de mindent meg tudunk oldani.”
A cikk a Kreatív Európa történetek 2018–2020 című kiadványban jelent meg.
- A Kreatív Európa Irodák hálózata minden, a Kreatív Európa programban résztvevő országban, így Magyarországon is jelen van. Munkatársaink örömmel állnak a pályázók rendelkezésére a programmal kapcsolatos kérdések megválaszolásában, valamint a külföldi partnerkeresésben.
- A Kreatív Európa Nonprofit Kft. az Európai Unió Kreatív Európa programjának hivatalos magyarországi koordinátora, fő támogatói az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Filmintézet és az Európai Bizottság.