Hogyan lehetséges, hogy aki egykor tanácselnök volt, az új rendszerben egyből a falu polgármestere lett, és azóta is az? Hogyan lehet a valamikori hithű kommunista ma buzgó katolikus? Többek között ezeket az igen aktuális kérdéseket szegezi nekünk Az eprésző kislány. Varsányi Anna színdarabjából Alföldi Róbert rendezett remek előadást Budaörsön.
Egy határ menti magyar faluba megérkezik a budapesti rendező (Chován Gábor), hogy színpadra állítsa Az eprésző kislány című népballada adaptációját. A faluban hagyománya van a hagyományőrző előadásoknak, amiket évről évre egy lelkes amatőr társulat mutat be a kultúrházban. Az egykori tanácselnök (Mertz Tibor), a jelenlegi polgármester nemcsak a műkedvelő előadások állandó sztárja, de a közösség támasza, aki a fél falunak a keresztapja, a másik felének az esküvői tanúja, illetve a kuriózumnak számító vadászhétvégék szervezője is.
A fellépők között találjuk a helyi iskola magyartanárnőjét (Bohoczki Sára), a közért pénztárosnőjét (Hartai Petra), a darab technikusa pedig a jóképű erdész (Fröhlich Kristóf). A próbákra rendszeresen ellátogat a tanárnő anyósa (Takács Katalin), aki pálinkával, harapnivalóval és jó tanácsokkal látja el az alkalmi társulat tagjait, de felbukkan a magyartanárnő autószerelő férje is (Ilyés Róbert), aki újabban a polgármesterrel üzletel nem éppen legálisan a helyi erdészházban. Emelkedik az alkoholszint, tetőfokára hág a hangulat és elszabadulnak az indulatok…
Alföldi Róbert immár ötödik alkalommal rendezett a Budaörsi Latinovits Színházban, mint a bemutató után elmondta, szinte már hazajár ide, és ez nem véletlen. Először 2017-ben dolgozott a társulattal, A sötétség hatalmát az Élektra, majd a Figaro házassága, legutóbb pedig az Öröm és boldogság követte, amit jelenleg is nagy sikerrel játszanak a színházban, legközelebb december 23-án.
A színész-rendező ezúttal is egy kortárs magyar színdarabot hozott a Budaörsi Latinovits Színházba a színházat vezető Berzsenyi Bellaagh Ádám felkérésére, méghozzá Varsányi Annától, akivel a Szegedi Nemzeti Színházban, a Nagyon, nagyon, nagyon sötét dolog című előadáson dolgoztak együtt először. „Alföldi Róbert miután elolvasta, mondta, hogy Az eprésző tetszik neki, és kérte, hogy írjam át, helyezzem át a rendszerváltás korából a jelenbe. Sokat írtam hozzá. És keményebb is lett, mint az eredeti” – mondta el Varsányi Anna a Szegedi Tükörnek. Ebben a történetben az foglalkoztatta, hogy „középszerű, törtető, kicsinyes emberek milyen jól el tudnak helyezkedni egy közösség élén. Azok meg, akik alájuk vannak rendelve, mennyire megalkuvók, és milyen jólesik nekik belekényelmesedni ebbe” – árulta el a bemutató előtt.
„Éljük a saját életünket, ezt a csodálatos magyar népszínművet, és akkor történik valami, ami mindent felülír, és ami mindenki alól kihúzza a szőnyeget. Egyszerre minden átértékelődik, és hirtelen minden más szemszögből láttatódik” – mondta a rendező az előadásról. És hogy mi az a váratlan fordulat, ami mindent felülír? Nos, az előadásból kiderül.
Az eprésző kislány
- Szerző: Varsányi Anna
- Rendező: Alföldi Róbert
- Szereplők: Bohoczki Sára, Takács Katalin, Mertz Tibor, Chován Gábor, Hartai Petra, Szőts Orsi, Fröhlich Kristóf, Ilyés Róbert
- Közreműködnek a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium tanárai és diákjai.