Egy klasszikuszenei fesztivál esetén a közreműködő művészek – és persze bizonyos értelemben a közönség is –, bármilyen giccsesen is hangzik, egyetlen nagy családdá válik. A hallgatók koncertről koncertre egyre jobban megismerik az előadókat, akik pedig szinte minden pillanatukat együtt töltik ebben a néhány napban. Érdemes tehát ránéznünk, kikkel készülünk, ha levelező tagozaton is, de családi kötelékbe lépni. Mivel zongorafesztiválról van szó, először lássuk, milyen az idei pianistalista.
Ha ellátogatunk a Lofoten Zongorafesztivál honlapjára, már a fotók és a nevek is arról árulkodnak, hogy igen színes társaság verődött össze erre a hétre. Ez persze a művészeti vezető, Várjon Dénes érdeme, aki feleségével, Simon Izabellával hosszú évek óta járja a világ legrangosabb kamarazene fesztiváljait. Ezeknek a sorozatoknak köszönhetően fantasztikus művészekkel ápolnak baráti és szakmai kapcsolatot. Az összeszokottság, a harmónia és a közös élmények kihatnak a muzsikálásra is: bensőséges, átgondolt és érett produkciók születnek. Baráti zenélések a legmagasabb színvonalon. Nem csoda, ha a barátiakat, vagyis a világ legjobb zenészeit hívják saját sorozatukra, a Zeneakadémián novemberenként megrendezett Kamara.hu fesztiválra is.
A Lofoten Zongorafesztivál hét zongoristája közül Várjon Dénest aligha kell bemutatni. A Kossuth-díjas művész a világ egyik legkeresettebb zongoristája, zenekarok szólistájaként, kamarazenészként és szólistaként egyaránt meghódította már szó szerint az egész világot. 2013-ban járt először a lofoteni fesztiválon.
A július 12-én névnapját ünneplő Simon Izabella kiemelten érzékeny a dalirodalom legszebb műveire, ez a fesztivál programjából is jól látszik: épp a minap Beethoven híres An die ferne Geliebte című ciklusával lépett színpadra. A gyerekprogramok világában is otthonosan mozgó művész kifinomult játékával a felnőtt előadásain is mesél a közönségnek. Férjével közösen a kamarázás egyik legmeghittebb műfaját, a négykezes zongorázást is szívesen űzik.
A Barenboim és Zubin Metha karmestersége alatt is zenélő izraeli Shai Wosner elsősorban Schubert-játékáról vált nemzetközileg elismertté, de érdeklődése Beethoventől egészen Ligetiig terjed. Július 12-én elzongorázta Beethoven Diabelli-variációit, 13-án pedig Kurtágot halhat tőle a közönség.
A csapat egyik legfiatalabbja, Roman Rabinovich az Arthur Rubinstein Nemzetközi Zongoraversenyen tűnt fel, azóta pedig a világ legnagyobb koncerttermeinek szólistája. Zongoratudása mellett kiemelkedik rajzkészsége is. Vajon megihleti majd a gyönyörű norvég táj?
Az angol Paul Lewis 2014 után tér vissza Lofotenbe. Haydn, Beethoven és Schubert szólózongoraműveinek tanulmányozása mellett jelentős figyelmet fordít a kamarazenélésre is – például norvég csellista feleségével.
Simon Izabella mellett a fesztivál másik női zongoristája Kathryn Stott, aki Nadia Boulanger zeneszerzőnővel és Yo-Yo Ma csellóművésszel való meghatározó találkozásainak köszönheti, hogy ma az, aki: egy francia kultúra és kamarazene iránt rajongó kiváló zongorista.
Végül, de egyáltalán nem utolsósorban fellép Ryoma Takagi, aki a 2018-as bergeni Grieg Zongoraverseny első helyezettjeként érdemelte ki a lofoteni fesztiválon való részvételt.
Ez még gombócból is sok – szokták mondani. De nem, tehetséges zongoristából sosem elég. És most egy pillanatra képzeljük el, hogy egy helyen van hat olyan zongorista, akiket Várjon Dénes méltónak tartott, hogy meghívjon erre a rangos fesztiválra. Lehet kezdeni nézni a repülőjegyeket…