A nyolcvan esztendős legendás brazil énekes, gitáros, dalszerző, az úgynevezett tropicalismo egyik legjelentősebb képviselője, Gilberto Gil lép fel október 22-én Budapesten, a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztiválon, a MOM Kulturális Központ Színháztermében. A fáradhatatlan előadó, aki mellesleg 2003 és 2008 között Brazília kulturális minisztere volt, együtt játszik fiával, Bem Gillel, unokáival, Florral és Joãóval, valamint a varázslatos énekesnővel, Adriana Calcanhottóval.
Gilberto Gilt egyedülálló szenvedély és a zene erejébe vetett hit vezérli. Neve teljes mértékben összefonódott a brazil kultúrával, hiszen zenéjében izgalmasan keveredik a jazz, a bossa nova és a samba, dalait pedig közvetlenül a brazíliai kisvárosok atmoszférája ihlette, amelyek számos esetben fontos gyermekkori emlékeket, benyomásokat tükröznek vissza.
Dalai Brazíliában a szabadság szimbólumává is váltak, hiszen Gilberto Gil nemcsak ösztönözte a különböző zenei és kulturális hatások összefonódását – a populárist az avantgárddal, a brazil hagyományokat a külföldi stílusokkal hozta közel egymáshoz –, de reagált a társadalom és a politika problémás jelenségeire is. Az általa 1960-ban létrehozott tropicalismo nevű mozgalom, a nacionalizmus, a katonai uralom és a tekintélyelvűség elutasítását szimbolizáló zenei és lírai megnyilvánulás hamar a cenzúra célpontjává vált.
Egy neves brazil költő, Torquato Neto szerint „sokféleképpen lehet énekelni és játszani a brazil zenét. Gilberto Gil képviseli az összeset”.
Koncertkritikák és beszámolók sora bizonyítja, hogy előadásain mindenki – bárhonnan is származzon, és bármiben is higgyen – az energiával teli zene mámorában lélegzik együtt, és hogy művészete valójában segít kiegyenlíteni a társadalmi különbségeket – amihez politikai tevékenységével is igyekezett hozzájárulni. A 2003-as kulturális miniszteri beavató beszédében ismertette a zenéjében már régóta megfogalmazott napirendet, a brazil kultúra demokratizálásának programját, majd ezután – szavának hitelt adva – 5000 kulturális központot „ültetett el” Brazília szerte, melynek köszönhetően először jutott el többek között az internetet a brazíliai nyomornegyedek közösségeihez, megnyitva számukra ezzel a világot, és a világnak is őket.
„A másokkal való együttlét, a nemzetek közötti kultúracsere és az osztozás fontosságának érzésével nőttem fel és ez az, ami végigkísérte az életemet” – nyilatkozta egy interjúban.
Gilberto Gil művészetéről tehát elmondható, tele van olyan globális és időtlen, zenében megfogalmazott gondolatokkal és életfilozófiákkal, amelyeknek érvényességét a legszkeptikusabb és materialistább emberek sem vonhatják kétségbe – hiszen a művészet magasságában megfogalmazott célok „földet érve” békét, egyenlőséget és lehetőségeket teremnek.
Gilberto Gil és dalai már bejárták a világot. 60 albumot készített, amelyek több mint négymillió példányban keltek el, valamint kilenc Grammy-díjat is magáénak tudhat. 2005-ben neki ítélték a Svéd Királyi Zeneakadémia díját, a Polar Music Prize-t, és a Francia Becsületrenddel is kitüntették. Emellett 1999 -ben Az UNESCO Művészek a Békéért nagykövete lett.