Utolsó hetéhez érkezett az október 8. és 24. között zajló első Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Összegyűjtöttünk néhány programot a fesztivál gazdag kínálatából.
Il sommo poeta
La fortuna di Dante – hazájában összefoglalóan így nevezik az 1321-ben, hétszáz esztendeje elhunyt Dante életművének világirodalmi hódítását és lenyűgöző hatástörténetét. A zeneszerzők például máig sem vonhatták ki magukat e hatás alól, erről ad bizonyságot a Nemzeti Énekkar koncertje is, amelynek programján egyetlen kivétellel csupa kortárs Dante-kórusmű hangzik majd fel hazai és külföldi komponistáktól. Ezek sorában három ősbemutatót is ott lelhetünk: Csemiczky Miklós, a római Dimitri Scarlato, illetve Vajda János műhelyéből. A Somos Csaba által vezényelt esten pár szonett előadójaként az idén Kossuth-nagydíjjal kitüntetett Mécs Károly is pódiumra lép a „sommo poeta” emléke előtt tisztelegve.
Életre keltett jazzpályázat
Amikor egy alkotói pályázat „megszólal”, akkor derül ki, érdemes volt-e ki- és megírni. Ezen a gálakoncerten ennek lehetünk tanúi, hiszen a Müpa Zeneműpályázatának kis jazzformáció kategóriájában számos értékes darab született. És persze minden hasonló kezdeményezésnél az a cél, hogy ennek folyamán létrejöjjön valami, ami maradandó, ami által az adott közeg gazdagodik. Hat ősbemutató hangzik el az esten: Jónás Rezső, Kaltenecker Zsolt, Oláh Dezső, Oláh Krisztián, Szabó Dániel Ferenc és Tzumo Árpád művei. Egymás mellett működő generációk, „nagy öregek” és pályakezdők létszámban és összeállításban is változatos produkciói – az elektronikával kiegészített szólóbillentyűs műtől a szeptettig. Remek alkalom, hogy ismerős zenei világokban valami garantáltan újat fedezzünk fel magunknak, és elkalandozzunk olyan területekre, ahol nem jártunk korábban.
Best of Me
A világhírű New York-i muzsikus, Cory Henry újra és újra feladja a leckét azoknak, akik valamilyen stílus kategóriái szerint kívánják jellemezni frenetikus, ellenállhatatlanul spontán és virtuóz zenéjét. A csodagyerekként feltűnt, több hangszeren játszó énekes, dalszerző és producer idén szeptemberben adta ki Best of Me című lemezét, melynek anyagával azonnal turnéra is indult, szülővárosa Blue Note Jazz Clubjában például tíz koncertet is adott idén szeptemberben.
„A zene nyelve univerzális, mindenki megértheti. Nagyszerű dolog látni, hogy emberek összegyűlnek a világ legkülönbözőbb pontjairól, és társadalmi háttértől, világszemlélettől függetlenül együtt tapasztalják meg a zene erejét. Best of Me című új albumom eddigi művészi utam esszenciája, olyan dalok gyűjteménye, melyeket zenei példaképeim írtak és inspiráltak. Remélem, hogy másokat is inspirálnak majd a saját útjukon” – nyilatkozta Cory Henry.
A magyarok Mózese
Romolhatatlanul népszerű, örök sikerű zenekari repertoárdarab, egy fiatal zseni ambiciózus, utóbb mégis atipikusnak bizonyuló „szimfóniai költeménye”, s ráadásul még egy kórust, énekes szólistát és prózai narrátort is foglalkoztató hazai kortárs alkotás ősbemutatója is ott szerepel a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertjének programján. A Les Préludes meglepően jól összeillik a magyar nemzeti függetlenségi eszmét és annak XIX. századi hősét, a magyarok Mózesét felmagasztaló Kossuth-szimfóniával, mégis ritkán hangzik fel Liszt Ferenc, illetve az ifjú Bartók Béla műve egymás szomszédságában.
A sorssal megvívó romantikus nekiiramodások, a szabadságvágy és a szabadságért folytatott küzdelem szimfonikus megidézése nyomában a tubaművészként ünnepelt Szentpáli Roland új kantátája szólal majd meg, amely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatának egyik díjazottja volt. A magyarokhoz – ezt a Berzsenyi Dániel-költeményt választotta kompozíciója alapjául Szentpáli, s ezzel nem egyszerűen a magyar irodalom egyik klasszikusához, de egyúttal a kíméletlenségig szigorú nemzeti önbírálat vonulatának alapművéhez nyúlt merész – és szerencsés – kézzel. A kantáta ősbemutatójának ügye most a kortárs hazai szerzemények megszületése és megszólaltatása iránt oly elkötelezett Hollerung Gábor kezébe kerül.
Erdélybe, tánclépésben
Az 1957-ben megalakított Duna Művészegyüttes ezúttal egy olyan erdélyi tájegység gazdag népi kultúráját, zenei és táncörökségét készül megidézni, amelynek vegyes nemzetiségi összetételű, dombvidéki települései már régóta kitüntetetten kedvesek a folklór kutatói és elkötelezett ápolói számára. A magyar, a román, a cigány és a szász kultúra egymásmellettisége, kölcsönhatása és szimbiózisa teszi különösen érdekessé a Mezőséget, ahol zeneszerzőktől (Bartók Béla, Kodály Zoltán, Lajtha László) kezdve építészeken (Kós Károly) át etnográfusokig és koreográfusokig (Martin György, Tímár Sándor, Novák Ferenc) annyian jártak gyűjtőúton, s ahol a Kossuth-díjas néprajzkutató, Kallós Zoltán született, élt és elhunyt. Navratil Andrea énekszavának és a Gönczöl zenekar játékának kíséretében ide vezet most a Duna Művészegyüttes útja. S hogyan másként, mint tánclépésben?
A cikk eredetileg a Liszt Ünnep hivatalos magazinjában jelent meg.