A kubai születésű amerikai műkereskedő, Roberto Polo által összegyűjtött műkincsekből 2019-ben nyílt tárlat Toledóban. A múzeum állandó kiállítása észak-, közép- és kelet- európai avatgárd művészek, valamint európai és amerikai kortárs alkotók munkáit mutatja be. A tárlaton Rippl-Rónai József, Moholy-Nagy László és Miklós Gusztáv alkotásai is láthatók.
Az alapítványként működő „Roberto Polo Gyűjtemény. Castilla La Mancha-i Modern és Kortárs Művészeti Központ” (CORPO) az UNESCO által világörökségi helyszínnek nyilvánított Toledóban és Cuencában működtet kiállítóhelyeket.
Művészből műkereskedő
A spanyol és olasz felmenőkkel rendelkező Roberto Polo 1951-ben született a kubai Havannában. Fiatal korát az Egyesült Államokban töltötte, ahol már tizennégy évesen „művészeti tehetségnek” ismerte el Virginia állam és művészeti tanulmányai során számos ösztöndíjban részesült. Három különböző egyetemen szerzett képzőművészeti, művészettörténész és filozófia diplomát, munkáit többek között Washingtonban, Párizsban, Padovában, Vicenzában és New Yorkban állították ki. Vezetett kereskedelmi galériát New Yorkban, Párizsban és Brüsszelben is, ez utóbbit már Roberto Polo Galéria néven.
A múzeumalapító műgyűjtő
Roberto Polo gyakran támogat művészeket mecénásként, továbbá több mint egy tucat amerikai és európai múzeumnak adományozott műtárgyakat, köztük a New York-i Metropolitan Múzeumnak, a londoni Victoria and Albert Múzeumnak és a párizsi Iparművészeti Múzeumnak is. A 2010-es években döntött úgy, hogy állandó kiállítóhelyet keres a több ezer darabot számláló műgyűjteménye számára és megnyitja azt a nagyközönség előtt. Hosszas kutakodás után Castilla-La Mancha tartomány vezetői ajánlottak fel neki erre a célra két, a gyűjtemény számára méltó helyszínt: a toledói Santa Fe kolostor épületét és a cuencai középkori várat.
A Roberto Polo Gyűjtemény. Castilla La Mancha-i Modern és Kortárs Művészeti Központ
A múzeum állandó kiállításán 171 európai és amerikai alkotó szerepel, köztük olyan kiemelkedő művészek, mint Karl Schmidt-Rottluff, Max Pechstein, Vaszilij Kandinszky, Oscar Schlemmer, Kurt Schwitters és Max Ernst. Emellett a múzeum egyfajta pedagógiai küldetésként a spanyol közönség számára kevésbé ismert, főkét francia, belga és amerikai művészek munkáit is kiállítja. A tárlat egyik része az avangárd irányzatok képviselőit mutatja be, míg egy másik szekcióban a második világháborútól napjainkig alkotó művészeket ismerhetjük meg.
Magyar művészek a Roberto Polo gyűjteményben
Ebbe a rangos válogatásba került be Rippl-Rónai József egy hímzett képe, A Luxembourg-kertek(1898), a magyar származású francia művész, Miklós Gusztáv ébenfa szobra (1924 körül) és Moholy-Nagy László egy plexiből és acélból készült konstruktivista alkotása. A kiállításban különösen Rippl-Rónai munkája hívja fel magára a figyelmet finom körvonalú formáival, még ma is élénk színeivel. Ez utóbbi nem is akkora csoda, hisz ahogy a művész fogalmazott egy Radisics Jenőnek írott levelében „én a legjobb házakból vásárolom be a fonalakat és a legdrágább árakat fizetem. Szebb és jobb fonalakat használok, mint a Manufacture de Gobelin, ők 12 frankor fizetnek, én 15 frankot kilójáért”. Míg a tervezés Rippl-Rónai érdeme, a hímzés kivitelezése felesége, Lazarine keze munkáját dicséri. Az alkotásokat bárki megcsodálhatja az otthonából is, mivel a múzeum honlapján a kiállított tárgyak termenként megtekinthetők, sőt akár virtuális sétát is tehetünk az épületben.