Hatalmas várakozás övezte Madridban a Királyi Gyűjtemények Galériájának bemutatását, amely június 29-én reggel nyitotta meg kapuit. Az új intézmény a Királyi Gyűjtemények gazdagságát, sokszínűségét és kiemelkedő értékét mutatja be a spanyolországi uralkodó dinasztiák történetén keresztül.
Az első napokban az új galéria ingyenes regisztrációs jeggyel látogatható. A csaknem 10 ezer díjtalan belépő órák alatt elfogyott, a nyitás napján pedig már reggel hosszú sor kígyózott az épület bejáratánál. Akik bejutottak, azoknak elsőként nyílt lehetősége megtekinteni a háromszintes kiállítást.
A spanyolországi Habsburg-dinasztia uralkodóinak szentelt első kiállítótérben, amely egy egész emeletet foglal el, a világhírű falikárpit gyűjtemény és a fegyvertár darabjai között Bosch, Tiziano, El Greco, Ribera, Velázquez és Caravaggio alkotásait csodálhatjuk meg. Az El Escorial kolostorpalota építésének történetét bemutató egységben Dürer egy tájképét és egy íriszt ábrázoló akvarelljét is felfedezhetjük.
A második kiállítótér a Bourbon-ház történetét és mecénási tevékenységét mutatja be. A bútorok, falikárpitok, különleges órák, hangszerek, porcelánok sokasága mellett Rafael Mengs, Goya, Tiepolo, Luis Paret és Mariano Salvador Maella festményeit tekinthetjük meg. A kiállítás mintegy zárásaként, a XIII. Alfonz király uralkodását bemutató teremben szerepel László Fülöp egyik kiemelkedő alkotása, amely Viktória Eugénia királynőt ábrázolja.
László Fülöp a spanyol királyi család szolgálatában
A nemzetközi hírű portréfestő, László Fülöp (1869-1937), aki akkoriban már Londonban élt, 1910-ben és 1927-ben járt Spanyolországban részben pihenés céljából, részben, hogy új rangos megrendelőkre találjon. XIII. Alfonz és neje különösen becsülték a festő tehetségét, aki összesen több mint húsz, a királyi család tagjait megörökítő portrét alkotott számukra. Ezeknek a festményeknek egy része a királyi pár magángyűjteményéhez tartozott, és annyira ragaszkodtak hozzájuk, hogy még a száműzetésükbe is magukkal vitték őket.
A Királyi Gyűjtemények Galériájában látható festményen Viktória Eugénia királynő, aki egyébként Viktória brit királynő unokája volt, tipikus spanyol öltözetben, fekete díszfésűvel és csipkekendővel a fején látható, amelyek jól kiemelik az asszony világos bőrét és art deco stílusú smaragd fülbevalóját.
Dinamikusan változó kiállítások
Az újonnan megnyitott Királyi Gyűjtemények Galériája a Patrimonio Nacional által gondozott, eddig különböző helyszíneken őrzött műtárgyakat mutatja be. A Patrimonio Nacional egy olyan közintézmény, amely az egykor a királysághoz tartozó, ma már a spanyol nemzeti örökséget képező ingóságokat és ingatlanokat gondozza, köztük 24 kastélyt és kolostort is.
A Galériában kiállított alkotások is a különböző királyi birtokokon voltak eddig elhelyezve és nagyrészüket csak időszakosan mutatják be Madridban, ezért arra számíthatunk, hogy a tárlat tárgyai időről időre cserélődnek majd. Mindenképp érdemes tehát betérni a Galériába, ha valaki Madridban jár, mert legközelebb talán több száz kilométert kell majd utaznia ugyanannak a műtárgynak a megtekintéséhez.