Lezárult a jelentkezés a Zene Háza ismeretterjesztő és élménypedagógiai showcase fesztiváljára. A meghirdetett négy kategóriára a határidőig összesen 107 pályamű érkezett be, melyeket a Zene Háza szakmai csapata bírált el.
Négy kategóriában hirdetetett pályázatot a Magyar Zene Háza: számos izgalmas ötlet, műsorterv érkezett be a felnőtteknek és a gyerekeknek szóló ismeretterjesztő koncertek és előadások kategóriájában. Az intézmény célja, hogy szakmai támogatása mellett olyan új ismeretterjesztő és élménypedagógiai programok jöjjenek létre, amelyek a szórakoztatva tanítás, a zenei nevelés új formáit keresik.
A Zene Háza egy olyan intézmény, amely a hagyományok ápolása mellett progresszív módon, folyamatosan törekszik a kísérletezésre.
„A magas minőség mellett minden programunk jól tükrözi ezt a vállalt missziót: gyerekprogramjaink mellett a felnőtteknek szóló koncerteken, előadásokon is megjelenik az ismeretterjesztés, ami pedig még különlegesebbé tesz bennünket, hogy nem félünk alkalomról alkalomra kísérletezni. Kutatjuk és bátran alkalmazunk is új pedagógiai módszereket, feszegetjük vagy akár lebontjuk a zenei stílusok között húzódó határokat. Nem csak a közönség számára adunk ezáltal újat, hanem a nálunk fellépő zenészeket is arra ösztönözzük, hogy lépjenek ki a komfortzónájukból. A Showcase Fesztiválban minden missziós célunk megvalósul” – mondta Severinghaus Artemisz, a zenepedagógiai szakmai vezető.
A beküldött pályaművek között számos izgalmas ötlet található, a családi koncertprogramok esetében például a jazz különféle stílusainak bemutatása mellett az ütőhangszerek világának megismerésére is érkezett javaslat, de a dal születésének folyamata éppúgy felmerült témaként, mint a hangok rögzítésének fejlődése.
A felnőtteknek szóló koncerteket illetően a pályázatokban visszatérő téma az improvizáció, a hallgatók különféle szempontok mentén – figyelem, légzés – ismerkedhetnek meg az egyik legizgalmasabb zenei formával, de a közönség aktív bevonására is születtek improvizációs ötletek. Emellett kevéssé ismert zenei műfajok is helyet kaptak a pályaművek között, mint például a country, a görög és a mediterrán területekről szóló érzelmes dalok, de van olyan pályázat, amely a jazz eszköztárának megismerését segíti a pop műfaján keresztül.
A gyerekeknek és felnőtteknek szóló előadásokkal kapcsolatban érkeztek olyan ötletek, amelyeken keresztül az ütőhangszerekkel, vagy éppen a jazzel, az elektronikus zenével, a filmzenével, az énekléssel ismerkedhetnek meg a látogatók. Ezekben a pályázatokban is nagy hangsúlyt kap az interaktivitás, aminek köszönhetően például kirajzolódik a karmester szerepe is.
„Számos izgalmas ötlet vár még részletes kidolgozásra. A július közepén lezajlott tájékoztató napon sok hasznos információval segítettük a jelentkezőket, akik ezek alapján készítik a végleges műsorterveket, hogy augusztus közepén benyújthassák azokat. Ezt követően a szakma meghatározó alakjaival egy hónapunk lesz a pályaművek elbírálására. Szeptember 15-én hirdetjük ki a győzteseket, de persze a munka ezután indul csak igazán. Izgatottak várjuk mindannyian” – tette hozzá Tarr Ferenc, zenepedagógiai koordinációs csoportvezető.
A Magyar Zene Háza Showcase Fesztiváljára 2023. november 10-11-én kerül sor, a nyertes jelentkezők itt kapnak lehetőséget arra, hogy bemutassák győztes programjukat.