Négy kategóriagyőztest és két különdíjast hirdetett a Zene Háza zenepedagógiai fesztiválja, a Showcase; a több mint 100 beérkezett pályázat közül 22 második fordulós produkciót véleményezett a hazai kulturális élet öt szereplőjéből álló zsűri. A színvonalas és magas minőségben benyújtott pályaművek között a Zene Háza misszióját támogató előadások győztek, melyek kivétel nélkül valamilyen úttörő, egyedi megoldást hoznak az élményalapú oktatásban.
Játsszunk zenét! – A zeneközvetítés újdonságai, showcase és konferencia a szórakoztatva tanítás, a zenei nevelés új formáit keresi. „A fesztivál nem titkolt célja, hogy olyan programokkal bővítse a Zene Háza kínálatát, amelyek az intézmény progresszív szemléletéhez kapcsolódva a zeneiközvetítés új és kreatív módszereit alkalmazzák” – mondta Severinghaus Artemisz, zenepedagógiai szakmai csoportvezető, a showcase zsűri tagja.
A gyerekeknek és felnőtteknek szóló koncertek és ismeretterjesztő előadások kategóriájában egy-egy győztest hirdetett, de a szoros versenynek és az értékes pályaműveknek köszönhetően a legjobb anyagokat különdíjjal is értékelte a zsűri, de a novemberi fesztivál további pályázóknak is lehetőséget ad majd a bemutatkozásra.
„Mélyebb tudás születik meg az emberekben, ha ahhoz tapasztalás, saját élmény társul. Izgalmas élmény volt a zsűrizés folyamata, értékes szakmai párbeszédek, beszélgetések után hoztuk meg a végső döntést, abban azonban minden zsűritag egyetértett a kezdetektől, hogy olyan produkciókat válasszunk ki, amelyekben erős a zeneközvetítői elem”
– mesélte Tarr Ferenc, zenepedagógiai koordinációs csoportvezető.
A gyerekeknek szóló workshop győztese, az Ecc, pecc! Ki lehetsz? egy olyan komplex, kreatív zenei foglalkozást hoz majd létre, mely a mese és a zene kapcsolódása mentén, a művészetterápia eszközeivel vonja be az óvodás közönséget.
A PerpiJazz, a családoknak szóló koncertek győztese 100 év könnyűzenéje címmel egy zenei időutazásra invitálja a hallgatókat. Lovászi Edina, felnőtteknek szóló koncert kategória győztes az emberi élet különböző szakaszait, meghatározó, sorsfordító eseményeit dolgozza fel kortárs és klasszikus magyar versszövegek megzenésítésével, sok-sok interakcióval.
Felnőtteknek szóló ismeretterjesztő előadás kategóriában Alpár Balázs ötlete nyert. A produkció innovatív módon, a technológia bevonásával mutatja be, hogyan is működik a filmzene.
Sőnfeld Mátyás egyedi és innovatív ötletét díjazta a zsűri a Zene Háza különdíjjal: a XiloFun egy kísérleti zenés társasjáték, amely ötvözi a gyógypedagógiában ismert színeskottát a modern társasjátékok és a népdalok világával.
A Papageno által támogatott díjat JaMese kapta, aki verskoncertjén vezeti végig a közönséget abban a reményben, hogy a hallgatók is kedvet kapjanak az énekelt versekhez.
„Nagy élmény volt a Zene Háza showcase első két fordulójának lebonyolítása, fantasztikus előadókat ismerhettünk meg, alig várjuk, hogy a mentorprogram keretében elinduljon a közös, szakmai munka a győztesekkel”
– tette hozzá Severinghaus Artemisz. A nyerteseket a Zene Háza szakmai csapatának támogatása mellett egy külsős mentor is segíti.
A zsűri tagjaként a bírálásban részt vett Belinszky Anna muzikológus, pszichológus, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, Czakó Dóra karvezető, tanár, az ELTE BTK Művészet-közvetítő és Zenei Intézetének adjunktusa, valamint Tóth Árpád karvezető, zenetanár, egyetemi oktató.
„Hiszem, hogy az előadó személyisége a legfontosabb az előadóművészetben. A zene, a zenélés és akár a zenecsinálás az életünk elengedhetetlen és szerves része, bízom benne, hogy minél több ember számára közelebb hozhatjuk ezt a gondolatot”
– mondta mindenki kedvenc karnagya.
A Magyar Zene Háza showcase fesztiváljára 2023. november 10–11-én kerül sor, a nyertesek mellett lehetőségeket kap az Aviso Quartet, Percussion Project Pécs, Metrum Ensemble, Janca Ákos, Mozes & Kaltenecker és Palágyi Ildikó a bemutatkozásra.
A zsűri bemutatkozását ide kattintva lehet megnézni.