A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara – más néven a Rádiózenekar – 80 éve meghatározó szereplője a zenei életnek Magyarországon és nemzetközi szinten is. Blogunkban A muzsika hullámhosszán című, a jubileum alkalmából megjelent kötet írásaiból válogatunk.
1958-ban került sor a Rádiózenekar első nyugati vendégszereplésére, a két párizsi és két brüsszeli koncerten Lehel György, illetve (egy alkalommal) Lukács Miklós vezényelt. Ez a tavaszi turné, amelynek közreműködő szólistája Fischer Annie, Frankl Péter, Kovács Dénes, Ney Tibor, valamint a Kékszakállú herceg vára koncertszerű brüsszeli megszólaltatásakor Székely Mihály és Palánkay Klára volt, több szempontból is jelentékenynek bizonyult a Rádiózenekar életében.
„A vonat kigördül a Keleti pályaudvar füstös csarnokából, rajta két fapados vagon a Rádiózenekar izgatott tagjaival – irány Párizs! És a határ – ahol átlépjük a vasfüggönyt: kitárul a szabad világ! – emlékezett vissza Bikfalvy Ádám, a zenekar oboistája. – Mi vagyunk a kivételezettek: muzsikusok és futballisták, akiket kiengednek, hogy valutát hozzanak az államnak – szerény kis napidíj fejében.
De ki törődik a pénzzel – a látvány mindent megér! Párizsban a lenyűgöző méretű Pleyel teremben játszunk, a fő szám Lajtha László szimfóniája. Ez a Lajtha-mű, az 1957 decemberében befejezett VII. szimfónia eredetileg az „Ősz” alcímet kapta volna, ma pedig immár jó ideje – a szerző szándékainak megfelelve – „forradalmi szimfónia”-ként hivatkozunk rá, 1956 emlékét megidézve.
A muzsika hullámhosszán című kötet ide kattintva vásárolható meg.