Május 19-én az ország elsőszámú ska zenekara, az idén éppen húszéves Pannonia Allstars Ska Orchestra a kétszeres Latin Grammy-díjas producer, Victor Rice segítségével karibi zenei környezetbe helyezve mutatja fel a Bartók Béla által gyűjtött népdalkincset, így világítva rá a két világ rokon vonásaira. Mi ez, ha nem egyedülálló zenei együttműködés?
A PASO-t nem kell bemutatni itthon — és szerencsére már külföldön sem. A Tóth „KRSa” Kristóf énekes vezette formáció a legnagyobb hatású magyar ska zenekar, rengeteg remek lemezzel, slágerrel, és olyan hírnévvel, amely a világ bármely pontján elismerést kelt a műfaj szerelmeseinek körében.
A New York-i gyökerű Victor Rice basszusgitáros-producer-hangmérnök a skát játszó The Scofflaws tagjaként kezdte, alapítója volt a ska-jazz úttörő New York Ska Jazz Ensemble szupergrupnak, majd oszlopa lett a híres rocklemezeket (Dark Side Of The Moon, OK Computer) dubosító Easy Star All-Starsnak is. 2002 óta Brazíliában él és dolgozik saját stúdiójában — Elza Soarestől a Bixiga 70-ig helyi legendákkal is. Nagy álma azonban most teljesül, amikor a Manhattan School of Musicon végzett zenei tanulmányai során rá legnagyobb hatást gyakorló Bartók nyomán eljut a magyar népzenéig, és azt szíve másik csücskével, a skával és a karibi zenével keresztezi.
Rice a hozzá hasonlóan régóta magyar népzenei ihletésben dolgozó Pannonia Allstars Ska Orchestrával közösen egy teljes ilyen tárgyú lemezt már rögzített Magyarországon, a próbafolyamatoktól a lemezfelvételig mindenben részt véve. Együttműködésük persze korántsem meglepő azok után, hogy a nagynevű producer már korábban is kevert PASO-lemezt: ez volt a 2012-es Lovemonster / Lost In Space.
A magyar népdalkincsből kiválasztott, amúgy is gazdagon hangszerelt dalokat a PASO és Rice most számos, népzenei körökben ismert és elismert vendégzenészt — Nádasdy Fanni, Barna György, Egervári Mátyás, Endrődi Szabolcs, Hajas Gábor, Mester Dániel — felkérve, a hosszúfurulya, a hegedű, a tekerőlant, a cimbalom és a népi ének hangzásával dúsította. A végleges anyag keverésére a producer São Pauló-i stúdiójában került sor. Mi más származhat mindebből élőben, mint egy forró, karibi Bartók-kaland a PASO folkfiesztáján?
A lemezen is közreműködő népzenészek mellett egyszeri alkalommal a folkrockos Aurevoir. frontembere, Agócs Márton is vendégszerepel a műsorban. A friss szerzemények mellett persze korábbi PASO-dalok is megszólalnak majd a dús hangzásúra áthangszerelt összeállításban. Aligha kérdés, hogy megvalósul a producer célkitűzése: felfigyelhetünk a két világ zenei hasonlóságaira, a közös nevezőre.