Júniusra várja kisbabáját, és közben olyan tettrekészen intézi a dolgait, hogy alig lehet vele lépést tartani. Mivel telik a zenészek élete két koncert között? Sok intéznivalóval, még több gyakorlással és nagyon kevés pihenéssel. Harcsa Veronikával beszélgettünk.
Harcsa Veronika rengeteget dolgozik. Gyémánt Bálinttal közös duójának legutóbbi lemeze 2022-ben jelent meg, az About Time bemutatóját a Müpa színpadán tartották Nicolas Thys és Antoine Pierre belga zenészekkel kiegészülve. A lemezbemutató koncertet május 22-én újraélhetjük, a Müpa Home virtuális koncerttermében. Ugyanebben az évben a zsűri elnöke volt a Müpában azon a Jazz Showcase-en, amelyen ő maga is feltűnt 2008-ban. Zenésztársának belga zenekarában, a Next.Ape-ben is énekel, az első lemez velük 2023-ban jelent meg The Fourth Wall címmel. A Debussy NOW! című kísérleti zenei projektben megismert Razvaljajeva Anasztázia hárfással és Bolcsó Bálint elektronikus zeneszerzővel dolgozik a folytatáson Schubert NOW! címmel, és közben folyamatos a munka Fekete-Kovács Kornél Modern Art Orchestrájával, valamint Kris Defoorttal és Gadó Gáborral is.
„Nehezen tudnám elképzelni a pályámat úgy, hogy nincsenek benne kollaborációk, annyira inspirál a másik emberrel való közös munka, és olyan sokat tud adni egy izgalmas alkotói kapcsolat. De egyre többet dolgozom úgy zeneszerzőkkel, hogy csak a hangomat adom, és ez nagyon jól kiegészíti azokat a produkciókat, amelyekben jóval összetettebb a feladatom. Ha saját szólóprojektről van szó, akkor annak annyira sok aspektusában kell részt vennem a munkamegbeszélésektől az albumborító elkészítéséig, hogy nagyon élvezem, amikor egyszerűen csak a zenére fókuszálhatok.”
A kreatív zenei projektek mellett a Művészetek Völgyében tíz éve üzemelteti a róla elnevezett udvart, amelynek programtervezésében szívvel-lélekkel részt vesz, még úgy is, hogy idén nyáron a rendezvényen nem tud ott lenni, szülés utáni szabadságát tölti majd kisbabájával.
„Személyesen nem leszek jelen, de ezt az évadot is én szerkesztettem, az ötleteim, a művészeti koncepcióm és minden szeretetem benne lesz a műsorban – ezt a jelenlévők is érezni fogják.”
Így hát sok most a tennivaló, amíg egyben vannak! A Művészetek Völgyével kapcsolatos együttműködés – pláne a babavárás friss hírével kiegészülve – felkeltette a sajtó érdeklődését is, rengeteg interjút ad, mi is harmadikként férünk csak bele az igencsak zsúfolt táncrendbe, amelyben az interjúk mellett a gyakorlásnak és a megbeszéléseknek is helyet kell kapniuk. Ilyen lenne a szabadúszók élete?
„Mindig nagy szabadságfokkal működtem: nem tartoztam társulathoz. Ez nagy rugalmasságot adott, aminek köszönhetően valóban azokat a projekteket vállalhattam el, amelyek a szívemhez közeliek és hitelesek számomra. A másik praktikus oldala, hogy most tudom úgy alakítani a munkámat, ahogyan sok fiatal anyuka szeretné. Úgy döntöttem, majdnem a várandósság legvégéig vállalok fellépéseket, de egyre kisebb volumenűeket, egyre inkább helyben, így meg tudom teremteni a folyamatosságot, és nem egyik pillanatról a másikra kell letennem a munkát. Remélem, hogy ez visszafelé is sikerülni fog, ahogyan a kisbabám engedi, fokozatosan térek majd vissza.”
Ahány nyelven beszélsz, annyi embert érsz – tartja a mondás. Veronika az otthonában adott interjú előtt a zongoránál énekelt nekünk egy német nyelvű Schubert -dalt, miközben alapvetően angolul ír dalszövegeket, magyar verseket zenésít meg, hagyományos és kísérleti módon is. Vajon a mondás érvényes a műfajokra is? Ahány műfajban énekelsz, annyi ember vagy? Hány Harcsa Veronika létezik? „Egy. Kezdettől fogva nagyon fontos volt számomra, hogy csak önazonos dolgokat vállaljak el, ne kössek ilyen szempontból kompromisszumot. Nagyon tud inspirálni egy elektronikus vagy egy klasszikus zenei közeg, és miért is ne próbálhatnám meg a kettőt vegyíteni? Az átjárás, a határvidékek, különféle műfajok találkozási pontjai mindig izgattak. Nem gondolom, hogy ezek külön emberek lennének bennem, ez mind én vagyok. Egyszerre tudom megélni a kamaszos tombolást, a klasszikus zenének kijáró tiszteletet és szabálykövetést, a szabad zenei improvizációban pedig a határtalan szabadságot.”
Egy újabb járatlan út felfedezésére is készül: 2022 -ben kezdett Pécsett zeneterápiát tanulni, hogy ennek tapasztalatait is beépíthesse következő műsora koncepciójába. „A kísérletezés rendkívül fontos számomra: sokkal inkább választom a rizikót, mint a kiszámíthatóságot. A közönségemnek mindig van egy olyan része, akik meglepődnek, akik csalódnak, mert a régit hallgatnák újra, de engem alkotóként az hajt előre, hogy új és új dolgokat próbáljak ki. Így aki már számít erre, szeret velem jönni és próbálkozni. Néha azt érzem, hogy extrém sportokat űzök a zenén belül, mert járatlan területekre tévedek.”
Azt mindenki megtapasztalta már, milyen erős hatása van a zenének, és milyen hatással tud lenni az érzelmekre. Miben különbözik ettől a zeneterápia? Hogyan gyógyította meg Harcsa Veronikát a zene? „Az improvizáció szabadsága sorsfordító volt számomra, mert kamaszként és gyerekként nagyon maximalista voltam, és az improvizáció volt életemben az első olyan terep, ahol fel tudtam szabadulni, ahol tényleg lehetett hibázni, ahol megengedhettem magamnak váratlan hangokat. Egy jóleső rikácsolást, egy sikolyt úgy, hogy a zenében funkciója volt, de olyan érzelmeket szólaltatott meg, amelyeket a való életben nem tudtam kifejezni. A zeneterápia módszertana ennél jóval összetettebb, de személyes élményeimből táplálkozva a következő projektemben szeretném rávezetni a hallgatóságot is a felszabadult hangadásra.”
Az interjúk és munkamegbeszélések közé egy ebéd is nehezen fér bele, nemhogy a pihenés. A közeli erdő viszont mindig rendelkezésre áll, ha a nagy zajban egy kis csendre és új gondolatokra van szükség. A hátralévő koncertek mellett ugyanis még valami készül: a diplomamunka. Témája a Nora Thiele német ütőssel közös interaktív koncert lesz. „Nagyon egyszerű zenei eszközökkel a közönség is be tud kapcsolódni a műsorba. Rengeteg gátlásunk fűződik az énekléshez, a hangadáshoz, miközben ezeket lebontva hatalmas erőforrásként is működhet az életünkben.” Erre Harcsa Veronikánál nincs is jobb példa.