A programok mellett igazi vásári hangulatban válogathattok egyedi portékákból és kóstolhattok házias, mégis különleges fogásokat is július 22. és 31. között a Művészetek Völgye Fesztiválon. Körképünkben most három kitelepülőt ismerhettek meg.
NTA-kerámia
Némethné Tóth Andrea termékeivel, azaz az NTA-kerámiával a Malom-szigeten találkozhattok. Andrea és férje közel harminc éve gyúrják az agyagot, kezeik közül főleg használati tárgyak: étkészletek, fűszertartók, teás- és kávéskészletek kerülnek ki, de egyedi megrendelésre készítenek házszámokat, utcanév- és Isten hozott-táblákat is. Szériadarabjaikat többféle mintával dolgozzák ki, és általában már messziről megismerik a portékáikat.
A kerámiákat királyszentistváni portájukon öntik, korongozzák, magas hőmérsékleten égetik két kemencéjükben. Most gőzerővel készülnek Kapolcsra is, ami a szívük csücske, és amit három lányuk születésekor sem hagytak ki. Ahogy Andi meséli a kezdetekről: mindig is imádott rajzolni, a szülei gyakran mondták, hogy ceruzával a kezében született. A népi kerámia készítésének csínját-bínját Hódmezővásárhelyen tanulta; szintén kerámiával foglalkozó férjével Herenden találkozott, amiből előbb szerelem, majd házasság és közös munka lett.
A Völgyben a kezdetektől fogva – amikor még magánudvarban állítottak ki – maguk képviselik alkotásaikat. „Slágertermékük” a fesztiválon a vajtartó, amit többféle mintával és méretben, formával készítenek, de népszerűek a csészék, bögrék – utóbbiakból a pocakos, nosztalgia-változatot kifejezetten szeretik a völgyjárók, ahogy a különféle kerámiadíszeket is.
Andi szerint a Völgyben olyan életérzésben lehet része a látogatóknak, amit a mai rohanó világban meg kell becsülni. Ők maguk mostanra már egy nagy családként tekintenek a fesztiválra és az ott évről évre összegyűlő kézművesekre, akik – hozzájuk hasonlóan – viszik a gyerekeket, kutyákat, és bármikor segítenek egymáson, ha a szükség úgy kívánja. Sok barátjuk van, akikkel itt ismerkedtek meg, és akikkel mai napig jó kapcsolatokat ápolnak. „Ha azt látjuk, hogy az emberek idemosolyognak, tudjuk, hogy a szívükben már elindult valami. Szerintem ez mindannyiunknak nagyon fontos, akik ide járunk” – mondja.
VegaGésa
A VegaGésa vegetáriánus és vegán finomságait készítő Márvány Gabriella tavaly volt jelen először a Völgyben, és rögtön nagy sikert is aratott húsmentes burgerével – ahogy nevetve meséli, még a kételkedő húsfogyasztók között is akadt, aki háromszor repetázott belőle. Ő maga kisfia születése után tért át a teljes mértékben növényi alapú táplálkozásra, és eltökélt célja, hogy megmutassa: lehet vegánként is egyszerűen, könnyen hozzáférhető, szezonális alapanyagokból főzni. Mivel helyben van, kapolcsi vendégasztala egész évben (télen főleg bejelentkezéssel és elvitelre) várja az éhes látogatókat a Jókai utcában.
A VegaGésa megnyitásához életmódváltása során szerzett tapasztalatai, a környékbeli éttermek szűkös vegán kínálata és a hozzávalók nehézkes beszerzése adták meg a kezdő lökést. „Nem azért kezdtem el, mert profi szakácsnő lennék vagy mert egész életemben főztem volna, de szívvel-lélekkel csinálom, és közben az étel mellé szeretetet is adok az embereknek” – vallja. Gabi számára a környezettudatosság is kiemelkedően fontos: ételeiket legnagyobbrészt saját termesztésű alapanyagokból készítik, és arra is figyelnek, hogy minél kisebb ökológiai lábnyommal tegyék ezt.
A munkamegosztás szerint az édességekért húga felel, sőt, a fesztivál időszakára Gabi volt anyósa is betársul hozzájuk, hiszen ilyenkor mindig jól jön a segítség. A tavalyihoz hasonlóan idén is kínálnak majd ebédet leves és főétel formájában, és bár a menüt még tervezgetik, a vega burger mellett valószínűleg a vegán gyros is felkerül a repertoárra.
JoSuTi – Veled Ékes!
A titán és acél ékszereket alkotó Végh József Tihamér és Végh Zsuzsanna először 2006-ban jártak Kapolcson látogatóként – ekkor még nem sejtették, hogy 2011-ben már kiállítani jönnek a fesztiválra, ami rögtön az első alkalommal megragadta őket. Karpereceik, gyűrűik, fülbevalóik elsősorban szabadkézzel készülnek, és gyakran teljesítenek egyedi megrendeléseket is – néhány éve például a Völgy gyakori vendégének, Hobónak is készítettek különleges medálokat hetvenedik születésnapjára.
József 15 éves korától kezdve dolgozik a fémiparban, az első ékszereket feleségének, egyben múzsájának készítette. Zsuzsa néhány éve váltott munkát, minőségbiztosítási területről ment át a családsegítő és gyermekjóléti szolgálathoz, ami régi álma volt. Mivel nehezen megmunkálható fém a titán és az acél, ezért ezt mindig a férje végzi, ő pedig az ékszereket díszítő kövek befoglalásában, a finom, apró csiszolásokban, fülbevalók, nyakláncok összeszerelésében, a tervezésben és az értékesítésben segít. A Völgyben a fiatalok – főleg a fesztiválromantika hevében – leggyakrabban a gyűrűket keresik náluk, de a hangsúlyos, egyedi darabok közül is sokan választanak. Munkáikat a nevükből alkotott JoSuTi fantázianevű műhelyük standjánál találjátok meg, melynek szlogenje: „Veled Ékes!”.
Mindketten évről évre várják a találkozást, hiszen az ország minden részéről érkeznek a fesztiválra olyan kiállítók, akikkel szinte csak itt van alkalmuk összejönni. Barátságok mellett természetesen hálás és visszatérő vásárlókat is adott nekik a Völgy, na és persze olyan momentumokat is, amikre máig jó szívvel gondolnak vissza. Történt, hogy Zsuzsa összeházasított egy párt a patakparton, de az is emlékezetes volt, amikor lekésték az utolsó esti Csigabuszt, és rögtönzött fuvarral, lófogattal mentek át taliándörögdi szállásukhoz, lámpával világítva meg az utat. „Azt az életérzést, szabadságot, ami a Völgyben van, semmi más nem tudja megadni” – értenek egyet.
A Művészetek Völgye programjai ide kattintva érhetők el, ebben a cikkben pedig még több kézművest és kitelepülőt ismerhettek meg az idei fesztiválról.