A Magyar Nemzeti Galéria nagyszabású, mintegy kétszázhúsz műalkotást felvonultató tárlata minden korábbinál teljesebb képet ad Anna Margit (1913–1991) életéről és művészetéről.
Amikor a művésznő Vaszary János szabadiskolájába járt, a mester, ahogyan azt később Anna Margit többször is szívesen felidézte, azt mondta neki: „Nagysádkám –, kegyednek festék folyik az ereiben.” Egy későbbi interjúja szerint onnan számította magát festőnek, hogy Marc Chagall Párizsban kezet csókolt neki – a művésznő egyenesen a „múzsa csókjának” nevezte ezt a gesztust.
A festőművész az 1945–1948 között működő „Európai Iskola” nevű csoport egyik alapító tagja és kiemelkedő képviselője volt. A primitív művészethez fordulás, a népművészet és a modern művészet kapcsolatának felismerése egyaránt jellemezte az Európai Iskola képviselőit, köztük Anna Margitot. Alkotásai nehezen sorolhatók bármely képzőművészeti irányzathoz; életművének jelentős része leginkább a szürrealizmus, illetve az expresszív látásmód mentén jellemezhető. Életművétől elválaszthatatlanok a különböző babák és bábuk, amelyeknek a múzeumban is szenteltek egy külön szekciót, bemutatva a saját babakollekcióját.
A babák évezredek óta szerves részei az emberi kultúrának. A kezdetben vallási, mágikus vagy játék céljára készítették őket, majd a 19. században az ipari forradalommal elkezdődött a babák tömeggyártása. Az egyre élethűbb figurákban volt valami hátborzongató, hiszen akár emberi hajat is kaphattak, valamint üvegszemeket. Ugyanakkor érdemes megemlíteni még az afrikai maszkok jelentőségét is, amelyek lenyűgözték a 19-20. század fordulóján az európai művészeket.
A művésznő már négyéves korában készített csuhébabákat a tanyasi gyerekekkel, amelyeknek legtöbbször ő festette ki az arcát. Ezek a bábuk voltak a festészetének az első megnyilvánulásai. Egész életében gyűjtötte a paraszti tárgyakat, rongy-, porcelán-, háncs- és fabábukat, valamint marionettfigurákat. A festményeken látható bábuk is igazán sokszínűek: némelyik rongybaba jellegű, máskor lidérces, kiszolgáltatott, vagy épp nőies alakot öltenek magukra.
Az időszaki kiállítás szeptember elsejéig látható a Magyar Nemzeti Galériában.