Hungarian Ballet Grand Prix néven Veszprémben hirdetett meg nagyszabású balettversenyt 2023. június 26. és 29. között a Magyar Nemzeti Balettintézet működését segítő Magyar Állami Operaház Balettnövendékeiért Alapítvány. Az Európa Kulturális Fővárosa program keretében megvalósuló eseményről Steiner-Isky Annamária, az alapítvány kuratóriumi elnöke mesélt.
– Honnan jött az ötlet, hogy az alapítvány ilyen vállalkozásba fogjon?
– Három éve munkálkodunk napi szinten a balettintézet növendékei érdekében. Mecénásaink révén támogatjuk a gyerekek fellépéseit, finanszírozási lehetőségeket nyújtottunk a produkcióik megalkotásához, a versenyeken való részvételhez, ugyanakkor szerepet tudtunk vállalni a balettmesterek felkészítő munkájának honorálásában. Tavaly az alapítvány közhasznúsági státuszt kapott, és úgy gondoltuk, ezzel eljött az idő, hogy legyen egy nagy dobásunk. A mostani verseny ötlete Solymosi Tamás balettigazgatói pályázatában 2013 óta többször szerepelt, amihez másfél évvel ezelőtt kerestünk pályázati lehetőségeket, és mondhatni „újrakoreografáltuk” ezt, így született meg a Hungarian Ballet Grand Prix koncepciója.
– Az EKF-projekt hozta a helyszínt, vagy volt más megfontolás is amögött, hogy Veszprémben rendezzék meg ezt az eseményt?
– Nekem két sapkám van: az egyik a diplomáciai munkám, ahol az Európai Unióval foglalkozom, a másik pedig az MNBI-alapítvány, így próbáltunk olyan uniós pályázatot írni, amiben mindkét tudásom hasznosulni tud. Nem titok az sem, hogy Ókovács Szilveszter főigazgató úr is veszprémi kötődésű, ezért is nagyon szerettünk volna Veszprémbe balettet vinni. Bélafi László, az ötletgazda a Hangvilla után immáron a második kultúrkomplexumot építi itt, ez az ActiCity Tánc- és Mozgásközpont, aminek ez lesz a nyitó rendezvénye.
– Milyen kategóriákat hirdettek meg és kinek a jelentkezésére számítanak?
– Lesz klasszikus és modern-kortárs-neoklasszikus kategória a 7-18 évesek számára. Profi és amatőr növendékeket is várunk, és kimondott célnak tekintjük, hogy a szülők segítségével a fiúkat is megszólítsuk és jobban bevonjuk a táncművészet vérkeringésébe.
– Úgy tudom, ez a zsűri összeállításánál is közrejátszott. Milyen más szempontokat vettek még figyelembe?
– Azon nagy nevekre igyekeztünk koncentrálni, akik intézménytől függetlenül hozzáadtak a magyar táncművészet múltjához, jelenéhez és várhatóan jövőjéhez is. Sajnos a Magyar Táncművészeti Egyetemről Fodorné Molnár Márta rektorasszony nem tud jelen lenni a növendékek operaházi vizsgakoncertje miatt, de nagy örömünkre elfogadta a meghívást Kiss János, az MTE Alapítvány kuratóriumának elnöke. Nagyon örülünk, ha kibontakozhat egyfajta partnerség, hiszen a versenyünkön szeretettel látjuk az egyetem növendékeit is, ami jó felvezető lehet a 2023 őszén az ő szervezésükben megvalósuló Budapest Ballet Grand Prix előtt. Agnese Andersone a Rigai Balettiskola vezetője Radina Dace, az MNBI művészeti vezetője meghívására érkezik, és képviseli a mesternő egykori alma materét. A fiúk megszólításában fontos lépésnek tartom, hogy elfogadta felkérésünket Leblanc Gergely és Balázsi Gergő Ármin, a Magyar Nemzeti Balett két principálja, a sztárfaktort pedig tovább erősíti Melnyik Tatyjana részvétele a zsűri munkájában. Kiemelném még Aradi Mária, Dózsa Imre és Pongor Ildikó részvételét, akik a magyar táncművészet nagy ikonjaiként lesznek velünk, valamint Podolszkaja Viktória balettmestert, aki a veszprémi balettművészet megalapozója és fő szakmai házigazdánk.
Díszvendégünk és egyben zsűritagunk lesz Kateryna Kukhar, a Kijevi Állami Balettiskola igazgatója, az Ukrán Nemzeti Opera egykori prímabalerinája és világhírű balettinfluenszer, aki nagy örömmel fogadta el a meghívásunkat – nem kis mértékben azért, mert az MNBI-vel több ukrán balettnövendéket segítettünk a háború kitörésekor. Köszönettel tartozunk Dmitrij Taraszovics Kirejko balettmesternek, hogy segédkezett a látogatás megszervezésében.
– Milyen díjakért szállnak versenybe a balettnövendékek?
– A támogatóinknak, illetve a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa pályázatból adódó lehetőségeinknek köszönhetően széleskörű a jutalmak tárháza. A 16-18 éves korosztály junior grand prix-jét 2000 euróban határoztuk meg, míg a 12-16 éves youth kategóriánál 1000 eurót lehet hazavinni. Ezen kívül Solymosi Tamás balettigazgató felajánlása révén két balettnövendék felvételi nélkül bejuthat a Magyar Nemzeti Balettintézetbe, ha jól teljesít a versenyen.
– A balettversenyeknek mindig izgalmas részét képezik a mesterkurzusok, ezen a téren mivel készül a Hungarian Ballet Grand Prix?
– A balettben az utolsó állomás a színpad, de minden azt megelőző lépés a fejlődéshez járul hozzá. A zsűritagok személyében olyan balettmestereket hívunk meg, akik sokat hozzá tudnak tenni a magyar és a külföldi növendékek fejlődéséhez. Emellett a verseny másik fontos helyszíne Balatonalmádi, ahol az ide érkező döntősöket és kísérőiket elszállásoljuk. A Hungarian Ballet Grand Prix tulajdonképpen egy balatoni élményekbe csomagolt balettverseny, hiszen a gyerekek a workshopok és a verseny szüneteiben különféle programokon vehetnek részt, strandolhatnak, és még a vitorlázást is kipróbálhatják.