Október 8-án Alekszandr Szkrjabin korai és késői műveiből hallható válogatás az ötödik Orosz Zenei Fesztivál keretében. Palojtay János és Csalog Gábor különleges, a Tihanyi Apátásgban tartott koncertjét 19.30-tól lehet követni a Papageno Facebook-oldalán.
A Szkrjabin születésének 150. évfordulója alkalmából szervezett koncert a szerző két alkotói korszakát mutatja be, kiemeli a műfajok változatosságát és kontrasztba állítja a misztikus komponista zenei két arcát. A két arcot Palojtay János és Csalog Gábor jelenítik meg, akik a hazai élet elhivatott Szkrjabin-interpretátorai.
Alekszandr Szkrjabin a késő romantika egyik legizgalmasabb alakja. A mindössze 43 évet élt szerzőre kezdetben Chopin volt nagy hatással, műveit előszeretettel játszotta hangversenyein, illetve kompozíciós műfajai is Chopinről árulkodnak. Munkásságának jelentős részét zongoraművei adják, így azokon érhetjük leginkább tetten ars poeticájának változásait.
Akár csak Chopin, Szkrjabin is nagyon szerette a rövidebb műfajokat (prelűdök, etüdök, noktürnök, keringők), de a hosszabb lélegzetű szonátákból is írt tíz darabot. A századforduló után kezdi el kialakítani sajátos zenei nyelvezetét, amire nagy hatással vannak a vallásos és ezoterikus tanok megismerése.
Messianisztikus önkép rajzolódik ki benne: a zenéje által akarta megváltani a világot, az emberiséget egy új tudati szintre juttatni. Elhíresült feljegyzése is ekkor született: „Én vagyok az isten! Én vagyok a virágzás és az üdvösség. Én az univerzumot elborító tűz, amely káosszá redukálja.”