Igazi vakációzós könyves csemegéket mutatunk kicsinek-nagynak, az egész családnak, melyeket érdemes becsempészni a bőröndbe, és majd elővenni strandon, kompra várva, vagy csak úgy, hogy valóban élményekben gazdag és olvasós legyen ez a nyár!
A Pagony Százhold magazinja már több mint 10 éve, évente kétszer tájékoztatja szórakoztató módon rajongókat a Pagony és Tilos az Á Kiadó közelmúltban megjelent könyveiről, játékairól. Így van ez a legújabb, gyerekeknek és felnőtteknek szóló magazinnal is, mely ideális arra, hogy bárhova elvigyük magunkkal, hiszen ovashatunk benne/belőle meserészletet Czernák Esztertől vagy ízlelgethetjük Tasi Kata svéd gyerekverseket idéző sorait, de emellett elmerülhetünk a legfrissebb könyvek ajánlói között is, így könnyebb kiválasztani, hogy miket lenne érdemes még erre a nyárra beszereznünk. Izgalmas könyves kulisszatitkokat tudhatunk meg szerzőkről, Berg Judit például elárulja a két kis dínó kapcsán, hogy ha a lovagkorban élne, akkor az ő neve minden bizonnyal a Tó Asszonya lenne…
A 48 oldalas színes képes újság kreatív feladatokat és játékokat is tartogat már az ovis olvasóknak is: ugyan nem könnyű megfejteni a kufli keresztrejtvényt, de lehet kis autókat színezni, vagy Agócs Írisz segítségével krumpliból boszit rajzolni, a nagyobbak kipróbálhatják magukat egy állati kvízben vagy megfejthetnek egy abszolút titkos rejtvényt is. Természetesen a játék helyes megfejtőit könyvnyeremények is várják. A magazinban található weben, illetve minden Pagony boltban beváltható kuponokkal kedvezményesen lehet hozzájutni minden régi és új Pagony- könyvhöz és játékhoz. A Százhold magazint bármelyik a Pagony boltban megvásárolható, de megrendelhető a pagony.hu oldalán is, érdemes beszerezni!
Vadadi Adrienn Kicsimackó a Balatonon című könyve egyértelműen kötelező nyári kellék a kisgyerekes családokban. A szerző, aki óvónőből vált íróvá, nagyon jól ért a kicsik nyelvén, meséi segítségével számtalan gyerek vészelte már át az ovis élet kisebb-nagyobb nehézségeit. A már kétéves kortól együtt nézegethető képeskönyv a Kicsimackó című kötet folytatása, mely a magyar tenger partjára repíti az ovis olvasókat. Kicsimackó már alig várta a nyarat, hiszen mamamackóval és papamackóval a Balatonra mennek nyaralni! Igaz, ő még nem tud úszni, de hamar megtanul, segít neki új barátja, Béka és Vidra. A pancsolás mellett jut idő lángosevésre, tűzön sütögetésre és persze hajókázásra is. Ha pedig esik az eső vagy kitör a vihar, akkor lehet rajzolgatni vagy kártyázni, esetleg pocsolyában kishajót úsztatni. Ráérősen, nyugodtan.
Ebben a mesekönyvben minden benne van, amiért a mackók és a gyerekek kedvence a Balaton, hiszen sátrazás, pecázás, úszni tanulás, rengeteg balatoni finomság és még több új barát vár Kicsimackóra.
A kötet Egri Mónika böngészni való, lélekmelengető illusztrációival remek mese a nyaralásra való ráhangolódásra, remek olvasmány lehet a strandon, és nyaralás utáni nosztalgiázáshoz is bátran ajánljuk minden ovisnak és szülőnek, a Balaton partjára vagy a gyerekszobába.
A Tündérek a tajgán tökéletes választás, ha esetleg vonattal kelünk útra, hiszen Rádai Andrea varázslatos, kalandos útikönyve egy igazán vagány, elbűvölő tündérmese, ellenőrzött, pontos útikönyv az Év Illusztrátorának választott Baranyai (b) András rajzaival.
A letehetetlen, nyomozós kaland emellett tökéletes elsőolvasós regény alsósoknak , melyben tündérek és más varázslények is szerepelnek. A sorozat, melyben megjelent a kötet, Zseblámpás Könyvek névre hallgat, és elsősorban azoknak szól, akik már túljutottak a kezdőolvasó szinten, de akiknek egy hosszú regény még túl nagy falat lenne. Az izgalmas, pörgős és persze kalandos sztorik, a kötetek szellősen szedett szövege, egyszerűbb szóhasználat beszippantja a 6-9 éves gyerekeket, akik talán ezekkel a könyvekkel valóban megismerik, hogy milyen élmény zseblámpával olvasni a takaró alatt.
A szerző, Rádai Andrea neve sokaknak ismerős lehet, hiszen számos holland gyerekkönyvet fordított magyarra, és a minőségi ifjúsági irodalom alapos ismerete érződik első saját regényén is.
A történet Mimiről szól, aki imádja a kalandokat, így hát nagyon boldog, amikor tündér-nagynénje meghívja az esküvőjére, a tajga-erdő mélyén álló házába. Azonban a vidám mulatság vészjósló fordulatot vesz, és Mimire marad, hogy megmentse a násznépet. Útra kel a Transz-szibériai expresszen, ahol új barátokra tesz szert, és a maffiózókkal is szembeszáll – még szerencse, hogy Miminek mindig helyén van a szíve! Főszereplőnk eleinte igencsak visszafogott; szeret olvasni, beszél az állatokkal – legjobb barátja egy hatvanéves görögteknős – szóval kevésbé varázslatos, mint azt először vártuk. De a cselekmény során vagány hőssé válik, aki képes visszafordítani Karbonára, a leghatalmasabb tündér gonosz varázslatát, amely az egész násznépet mély álomba szenderítette. Mimi nem adja fel, és megmenti családját akkor is, ha kiderül, ő nem tud varázsolni, hiszen rájön, hogy sokféle varázslat van az életben, és ezt ki is használja. Elfogadja magát olyannak, amilyen. Sokat tanulhatunk Mimitől, aki belevaló, de alázatos, bátor, de nem vakmerő, és biztosan minden leendő kis fantasy-rajongó szívébe belopja majd magát.
Szintén a Zseblámpás Könyvek-sorozat egyik új része Gévai Csilla A fecsegő kastély című kötete, melyben a szereplők egy biciklistábor lakói, így az elképesztően vicces regény szuper nyári olvasmány lehet két keréken utazva is… Az izgalmas, tanulságokban és helytörténeti érdekességekben gazdag meseregény azonnal berántja az olvasót, a kezdő olvasó gyerekek a főszereplőkkel együtt fedezhetik fel a békéscsabai Wenckheim-kastély történetét, és azt is megtanulhatják, hogy nem érdemes első látásra megítélni a másikat… A háta mögött csak Nyafka Jankának hívott főszereplő jelentkezik egy háromnapos biciklitáborba, hogy elnyerje az osztály legmenőbb bringása, Lánczos Zsombor szívét. A kaland azonban sokkal több izgalmat tartogat számára, mint azt gondolná! Janka éjjeli őrségbe kerül a folyton bütykölő Csabival, aki időgépet is tud építeni! A két táborozó 1922-ben találja magát, amikor a Wenckheim-kastély még teljes pompájában áll, sőt, beszél is! De a gyerekeknek meg kell találniuk a hazavezető utat. Persze minden jó, ha vége jó, Janka és Csabi végül visszarepülnek a jelenbe, ám a lány többé nem a régi, és a biciklizésen és a történelmi kalandokon keresztül valódi önbizalomra tesz szert, és igaz barátot is talál. A fecsegő kastély megismerteti velünk Békéscsaba történelmének egyik izgalmas szakaszát, és megmutatja, hogy néha azokból lesznek a legjobb barátok, akikről a legkevésbé gondolnánk. Könnyen olvasható, letehetetlen, hangosan nevetős regény, ami biztosan meghozza az alsósok kedvét a betűkhöz és észrevétlenül teszi őket értő olvasóvá.
Azok a nagyon fanatikus kaland-játék-kockázat kedvelő gyerekek, akik szeretik a matekot, nos, ők nagyon fognak örülni Bojti Anna Csend apó kertje című könyvének! A szerző a Pagony Játékkiadó főszerkesztője is, eddigi három interaktív, sokszor újraolvasható könyve, az Éjszaka az állatkertben, A lidércerdő mélyén és A kék ajtó titka után most a logika és a matematika titkos világába vezeti olvasóit.
A könyv egyébként mindenkit meg fog győzni arról, hogy a matematika nem csak monoton és unalmas számolás, hanem izgalmas rejtvények sora, a matekrajongó gyerekeknek pedig igazi ínyencség lesz! Ahogy az Bojti Anna könyveiben megszokott, ennek a történetnek is többféle kimenetele van, az olvasó gyerekek döntései irányítják a cselekményt, így sokszori újraolvasás után is tartogat meglepetéseket. Ennek a könyvnek tehát az olvasó a főhőse, aki regénybeli barátjával, Zsigával indul el Csend apó titokzatos kertjébe, hogy megkeressék Zsiga eltűnt nővérét. Ám a kertet megtalálni sem könnyű, nemhogy eljutni benne Csend apó házához…
Történetbe ágyazott matematikai rejtvények és logikai feladványok állják a nyomozó gyerekek útját: agyafúrt kérdéseket feltevő griffek, bódító illatú tulipánok, homályos útbaigazításokat nyújtó tengerimalacok. Szerencsére egy walkie-talkie-n keresztül segítséget is kérhet az olvasó, ha elsőre nem jut dűlőre a megoldással. A könyvben 10 átdolgozott feladat van elrejtve, így azoknak, akik szeretik a matematikát, egy szuper izgalmas játék és kihívás lesz ez a kötet. Nem kell megijedniük azoknak sem, akiknek épp nem a kedvenc tantárgyuk a matek, hiszen a feladatok megoldására rávezet a könyv, így talán ők is nyitottabbá válnak a matematika világa felé.
Ez a vaskos kötet egyébként a Pagony Abszolút Könyvek sorozatában jelent meg, mely olyan 9—12 éveseknek szóló, olvasmányos és izgalmas könyvek válogatása, amelyek abszolút lendületesek, abszolút színvonalasak, abszolút maiak. Abszolút könnyű őket olvasni, de mégsem felszínesek, abszolút nem megterhelőek, de mégis elgondolkodtatók, szóval nyárra is tökéletes választás bármelyik!
Ha pedig időben utaznánk nagyon messze, akkor Majoros Nóra A néma táltos című könyve kihagyhatatlan – még nekünk, felnőtt olvasóknak is -, mely a honfoglalás előtti utolsó pillanatba vezet minket! Az Abszolút Töri sorozat legújabb regénye a 9. századi Kárpát-medencébe kalauzol és kiderül belőle például, hogy mi kell egy Nomád Burgerhez, mi mindenhez értenek a cserkészek, hogyan pelenkáztak egy kisbabát ezer évvel ezelőtt, és hogy mi a teendő, ha rád gyújtanak egy nádast. Milyen lehetett a honfoglalás előtti Kárpát-medence, amikor az ott élő frankok még csak be-betörő, portyázó csapataikról ismerték a magyarokat? Majoros Nóra regényében a IX. századba repíti az időutazó hetedikeseket. A sorozat már korábban megjelent köteteiből az olvasó tudja, hogy a Vitéz János Gimnázium udvarán álló ősöreg fa gyökerei közt a múltba vezető alagutak kanyarognak. Egyre több gyerek szeretné megnézni, milyen is egy másik korszak – ki a családját keresi, ki történelmi tények után kutat, más meg csak sodródik. Ebben a regényben Márk és Imi olyan messzire megy vissza az időben, mint még senki más az iskolából. Az sem segít nekik az eligazodásban, amit töriből tanultak, hiszen ott is csak a honfoglalásnál kezdték. De vajon milyenek voltak, akik a honfoglaló magyarok előtt éltek itt? Hogyan lesz a nagyszájú Márkból „néma”, vagyis idegen nyelvet beszélő „táltos” mesemondó? És mit hoz a 9. századbeli magyarokkal való találkozás? A két egymástól teljesen különböző természetű főszereplő, Márk és Imi indiánregényekbe illő kalandok során megtanulják jobban megérteni és elfogadni a másikat. A történet végén pedig igazi barátokként térnek vissza a saját korukba.
A főszereplők a kalandok során megismerik a történelem másik oldalát is. A néma táltos című Abszolút Töri regényből az is kiderül, hogy milyen volt, amikor honfoglaló őseink legyőzték a már itt élő, békésen halászgató-kézműveskedő népeket, akiknek esélye sem volt a harcias, honfoglaló magyar lovasnomádok ellen. Ezek a fontos kérdések is felmerülnek az alapos kutatómunka alapján íródott regény lapjain, mely hosszú órákra leköti a 9-12 évesolvasókat, heverésszenek stégen vagy egy árnyékos kerti ágyon…
És ha nyár, akkor utazás, ha utazás, akkor városnézés, ha városnézés, akkor MÚZEUM!
A Képtelen képrablás című különleges kötet az egész családnak adhat programot. A könyv alcíme – mesék a múzeumból – híven tükrözi a koncepciót is, hiszen a képzőművészet, színház, gyerekirodalom egy különleges kötetben szerepel együtt. A képzőművészeti barangolás és formabontó, újszerű mesegyűjtemény egyben, Rubik Anna csodálatos illusztrációival. A Magyar Nemzeti Galériában látható képeket kortárs magyar szerzők meséi keltik életre. A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria közös Te x t ú r a elnevezésű összművészeti sorozatában kortárs írók a múzeumban található képekhez minijeleneteket írnak, amelyeket aztán a színészek helyben, a múzeumban adnak elő. A gyerekeknek továbbfejlesztett változata, a Mi n i Te x t ú r a, a Pagony Kiadó a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapest Bábszínház közös projektje 6–12 éves, kisiskolás gyerekek számára, akik eddig három évadon keresztül nézhették meg – korlátozott számban – az összesen tizennégy képhez készült bábelőadást.
A Magyar Nemzeti Galéria falain lógó 14 festményből született 14 szuper mese többek között Vitéz Lászlóról, egy zöld szamárról, két folyton veszekedő aranyhalról, egy titokzatos videókazettáról, egy kislovagról és egy sárkányról, egy eltévedt kislányról, egy rémült tengelicéről… és még sorolhatnánk.
A minidrámákból írt 14 mese önálló szövegként, az őket inspiráló képekkel együtt ebben a különleges kötetben jelent meg, hogy bárki bármikor élvezhesse őket Rubik Anna csodálatos, játékossággal teli illusztrációival együtt, melyek zseniálisan gondolják tovább az eredeti festményeket.
A kötetben Aba-Novák Vilmos, Bernáth Aurél, Bogdány Jakab, Bortnyik Sándor, Csontváry Kosztka Tivadar, Ferenczy Károly, Gadányi Jenő, Gulácsy Lajos, Korniss Dezső, Munkácsy Mihály, Paizs Goebel Jenő, Roskó Gábor, Szinyei Merse Pál képeihez Bán Zsófia, Berg Judit, Dániel András, Gévai Csilla, Gimesi Dóra, Harcos Bálint, Jeli Viktória, Kertész Erzsi, Kiss Judit Ágnes, Kolozsi Angéla, Molnár T. Eszter, Nényei Pál, Szabó Borbála és Vadadi Adrienn írt egy-egy mesét.
A könyv a képzőművészet kapcsán mindenkihez szól, segít közelebb vinni a festészetet a gyerekekhez, így közös családi felfedezésre hívja a művészet különböző ágaira kíváncsi olvasókat, ahogy Kovács Eszter, a könyv szerkesztője fogalmazott: “A kötet célja pont ez: játékos formában megismertetni a gyerekekkel a magyar képzőművészet néhány kiemelt alkotását, párbeszédbe hozni irodalmat és képzőművészetet – olyan meseírók segítségével, akiket a gyerekek (és szülők) amúgy is jól ismernek – és utána szabadjára engedni a kreativitásunkat.”
Jó nyaralást a Pagony könyveivel az egész családnak!