Két új kötet, ahol várostörténeti ismeretek, nyomozós játékok, rejtvények segítségével Budapest utcáin barangolhatunk.
Ha bárki olyan kültéri programot keres, amit az egész család élvezni fog, akkor érdemes a Pagony boltjaiban vagy a webboltból beszerezni az Abszolút Kalandséta könyveket, ráadásul az egyikkel most az 1956. október 23-i eseményekre is emlékezhetünk.
A Pagony Kiadó népszerű és az oktatásban is használt Abszolút Töri kötetei a magyar történelem legfontosabb időszakait hozzák közelebb a kiskamasz olvasókhoz.
A sorozatban megjelent letehetetlen, kalandos regények segítségével a 10 éven felüliek a honfoglalást megelőző évektől az 1956-os forradalomig sok különböző évszázadot barangolhatnak be.
A kötetek mellé most megjelent, két különleges, a városi szabadulószobákhoz hasonló Abszolút kalandséta kötet egyszerre visz vissza a múltba egy izgalmas történet keretében, amibe belefűzi Budapest történetét, és kínál egy nyomozós, rejtvényfejtős játékot. A kalandséta keretében megismerhetők a regények helyszínei, a kalandséta könyvek története azonban semmit nem árul el az alapjukul szolgáló regények történetéből, így a séták azok olvasása előtt vagy után ugyanúgy végigjárhatóak!
A kalandséták során a múltbéli városban járunk, egy korabeli kalandban veszünk részt, és elképzeljük a történet, a fényképek és a rajzok, és a még álló régi épületek alapján a múltbéli várost. 1867-ben, A császár vacsorája című sétában Ferenc József koronázására kell valahogy bejutnunk, 1956-ban, Az elrejtett kabátban pedig egy titkos kódot és egy kabátot kell megtalálnunk.
A vezető nélküli, önállóan és bármikor bejárható kalandséta kérdéseinek megfejtése tartalmas programot jelent családoknak, baráti társaságoknak, kisebb iskolai csoportoknak. A körülbelül kétórás, háromkilométeres séták befejezése után még nem érnek véget a kalandok, mert a könyv második felében található ismeretterjesztő részben Kovács Tamás György, a Hosszúlépés nagy tapasztalattal rendelkező sétavezetője további érdekességeket árul el a meglátogatott helyszínekről. A könyv végében található kvíz kitöltése után pedig érdemes eltenni emlékbe a Győri Bori által gyönyörűen illusztrált ismeretterjesztő kötetet.
Az elrejtett kabát Kiss Judit Ágnes Kórház az osztályteremben című könyvéhez kapcsolódik, de a kalandséta füzet a regénytől függetlenül végigjárható, nem leplez le semmit a könyv történetéből. A regényében a négy gimnazista Lóri, Réka, Hanna és Sanyi tudatosan választja úticélul 1956. október 23-át, mert Lóri a dédapját szeretné megkeresni a tömegben. De ami azon a napon Budapest utcáin várja őket, arra nem lehet igazán felkészülni. Tankok, puskák, lőtt sebek, halottak – és a felkelők között velük egykorú gyerekek. A regényből kiderül, hogyan áll helyt négy mai kamasz a kőkemény helyzetek sűrűjében…
A kalandséta könyvben szintén 1956-ba utazunk vissza a sétáló-olvasó, így válik a múlt főszereplőjévé.
A séta során az ‘56-os forradalomba csöppenve a regény főszereplőjének, Lóri dédapjának a kabátját kell megkeresni, de ehhez előbb a titkos kódot is meg kell találni…
A nyomozós séta a Blaha Lujza téri Bubi-állomástól indul, a nyomozáshoz csak sasszemre, ceruzára, okostelefonra és egy BKV-jegyre van szükség. A rejtvények megfejtéséhez jól meg kell figyelni a környezetet, valamint a füzetben található archív fotókat. Az út során szavakat, betűket és számokat kell gyűjteni, hogy végül kiadják a helyszínt, a jelszót, a megfejtést.
A séta során a korabeli fényképeken és a szövegben is számos ‘56-os eseményre történik utalás, ezek azonban nem teljesen ebben a sorrendben történtek meg.
12 éven felülieknek szól a könyv, a sétát 14 éves kor alatt felnőtt kísérettel ajánlatos végigcsinálni.
(Győri Hanna – Kovács Tamás György Az elrejtett kabát – Városi nyomkeresők a Józsefvárosban című Abszolút kalandséta kötete Kiss Judit Ágnes könyve nyomán Győri Bori rajzaival)
A másik kötet, A császár vacsorája Wéber Anikó Az ellenállók vezére című, a kiegyezés korában játszódó könyvéhez kapcsolódik, azonban itt egy másik történet főszereplői lehetünk: a pesti belvárosban sétálva Ferenc József koronázására kell eljutni, ehhez azonban szükség van egy meghívóra, egy titkos jelszóra és némi pénzre. Visszautazva 1867-be várostörténeti érdekességeket megfigyelve kell feladatokat megoldani. A nyomozós séta a Bródy Sándor utca 6. előtt található Bubi-állomástól indul és a Vigadónál ér véget, szóval akár jöhetünk-mehetünk biciklivel is!
A feladatok megoldásához csak sasszemre, ceruzára és egy okostelefonra van szükség, és minden apró részletre érdemes figyelni. A könyvből megismerhető Pest-Buda korabeli története, és hogy kik, hogyan éltek itt százhetven évvel ezelőtt. A könyvben található kalandséta hatalmas élmény lehet a történelem, a kosztümös könyvek-filmek rajongóinak, és azoknak is, akik szeretnek nyomokat keresni, hiszen a régi bérkocsiállomás, az egykori zálogház a belvárosi paloták és a rakpart között nyomozva sok minden kiderül a korabeli városi életről, szokásokról is.
10 éven felülieknek felnőttekkel érdemes megcsinálni a sétát, 14 éves kor felett akár önállóan, barátokkal is végigjárható!
(Győri Hanna – Kovács Tamás György: A császár vacsorája – Városi nyomkeresők a pesti belvárosban – Abszolút kalandséta Wéber Anikó könyve nyomán Győri Bori rajzaival)
A kötetek beszerezhetők a Pagony boltjaiban, valamint a Pagony webboltjában.
A két kötet projektje a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.