A Pagony, illetve a Tilos az Á kiadó kínálatában a felnőtt olvasók is találhatnak maguknak vagy egymásnak ajándékot karácsonyra, legyen az egy szabad rajzolást támogató képeskönyv, egy újragondolt versantológia, egy kortárs novellagyűjtemény vagy egy alternatív irodalomtörténet Petőfiről.
Agócs Írisz: Vonalból kimenni ér!
A szerző saját foltjaival
Agócs Írisz lkönyve (újra) megszeretteti a rajzolást gyerekekkel és felnőttekkel egyaránt! A Vonalból kimenni ér! megmutatja, hogy nem csak krumplikból, de foltokból is lehet csodálatos képeket rajzolni, hiszen a szerző Rajzolj egy krumplit! négy megjelent kötete sok-sok gyerekeket és felnőttet erősített meg abban, hogy a rajzolás egy bárki által elsajátítható tevékenység, az alkotás pedig öröm. Agócs Írisz nem titkolt célja, hogy felszabadítsa az olvasót – és rajzolót – minden olyan gátlás és szabály alól, melyek korlátozhatják a szabad alkotás utánozhatatlan élményét.
Agócs Írisz az általa festett színes pacákkal szabad teret és fantáziát ad, felszabadító lehetőséget biztosít gyereknek-felnőttnek arra, hogy kilépjen a keretetek közül és merjen bármit létrehozni – a saját örömére. Kiderül, mire jó egy vagy több folt, melyből szinte bármi kialakulhat. A festékfoltokat egymástól függetlenül használva vagy egy nagy, összefüggő képet alkotva lehet szabadon alkotni. Bárki bele-, körül vagy átrajzolhatja a színes foltokat, hogy figurák, madarak, autók, bogarak, halak, manók, medvék vagy bármi más formájában jelenjenek meg. A kötetben jó néhány oldalpáron már kész hátteret is találunk, így mi magunk szabadon népesíthetjük be az általunk alkotott lényeinkkel az erdőt, a dzsungelt, tengert vagy épp egy városi forgatagot. Az alkotáshoz mindenki szabadon választhat eszközt, lehet hegyes vagy épp tompa ceruzával, filccel, tűfilccel, akriltollal, krétával vagy akár festékkel is kísérletezni.
Az egész családnak
Viszek egy szívet – Egymásra felelő versek (szerkesztette: Győri Hanna)
Grela Alexandra illusztrációival
A versantológia kötetben klasszikus, tankönyvi nagy verseink sorakoznak, melyekre újabb, modern, esetenként kortárs párjaik felelnek. A válogatás bárkinek segít az újabb verseken keresztül közelebb hozni a klasszikusokat, és a klasszikus költemények fényében újraértelmezni az újabbakat.
A különleges kötetben a jólismert klasszikus szerzők, Balassi Bálint, Kölcsey Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, Vörösmarty Mihály, Petőfi Sándor, József Attila, Pilinszky János műveivel olyan nagyszerű modern és kortárs költők versei állnak párban vagy alkotnak láncolatot, mint többek között Tandori Dezső, Orbán Ottó, Kemény István, Tóth Krisztina, Grecsó Krisztián, Varró Dániel és Karafiáth Orsolya. Néha két vers áll egymás mellett, máskor egész sor vers kapaszkodik egymásba, mint kivágott papírbabák. Parafrázissal, idézettel, képi világukkal idézik meg a nagy elődöket. Néha komolyan, néha viccesen. Néha kifordítják a kicsit merev, zsinóros mentét, időnként epershake-kel öntik le a szívszaggatóan nagy szerelmet. Ahogy ők szemezgetnek a magyar költészeti hagyományban, úgy lapozgathatjuk mi is ide-oda a könyvet, hol ebbe, hol abba a szerzőbe, stílusba, ötletbe, átiratba belekóstolva.
A kötet illusztrátora a lengyel származású Grela Alexandra, aki tiszta lappal, a tankönyvi értelmezési hagyományon kívülről tekintett rá a magyar versekre, és készített hozzájuk meglepő, sokrétű, szabad asszociációkra hívó, fekete-fehér, képregényszerű rajzos kollázsokat.
14 éven felülieknek
Költővel nem járnék (Tilos az Á Könyvek, 2023)
szerkesztő: Grancsa Gergely
Illusztrátor: Herbszt László
Ahány ember, annyi Petőfi. Az antológia tizenöt kortárs magyar szerző novelláján keresztül mutatja meg, miről beszélünk, ha Petőfiről beszélünk. A Petőfi bicentenárium évhez kapcsolódva megjelent legvagányabb illusztrált kötet novellái nem a megszokott módon beszélnek Petőfi Sándorról, a minket körülvevő világról és rólunk, emberekről: tizenöt szerző tizenöt novellájával arra tesz kísérletet, hogy új megvilágításba helyezze a költőről alkotott képet, kivéve őt a poros, múzeumi helyéről, és megmutassa, a felszín alatt hányféle módon gondolkodhatunk – Petőfiről.
Herbszt László, a novellákat kísérő, egész oldalas illusztrációi és a könyv borítója pedig azontúl, hogy ráerősít erre az újszerű megközelítésre, a könyvet, mint tárgyat is egyfajta műalkotássá teszi. A kötetben többek között Bánki Éva, Cserna-Szabó András, Kiss Judit Ágnes, Nényei Pál, Rojik Tamás és Wéber Anikó novelláit olvashatjuk, és olyan témák is előkerülnek, mint a családon belüli erőszak, a női-férfi egyenjogúság, a mozaikcsalád, gimnázium utáni országelhagyás – mindez Petőfihez kapcsolódva. Az izgalmas és humoros young adult novelláskötet rengeteg kapcsolódási pontot ad, rengeteg olyan kérdést, témát vet fel, ami a mai olvasók jelenéről is szól – így a kötet “szeretetteljes és provokatív” novellái rámutatnak, hogy Petőfi mellett bőven belefér a kötetbe egymás mellé a puliszka számos változata, Sherlock Holmes, az iskolai zaklatás és egy versekkel operáló instagrammer is.
14 éven felülieknek
Nényei Pál: Az irodalom visszavág – Petőfi – A néma gyerektől a szent világszabadságig
Baranyai (b) András illusztrációival
Az idén 200 éves Petőfi Sándor a témája a különleges, rendhagyó irodalomtörténettel is felérő kötetnek.
„Ha azt hiszed, végre megjelent Az irodalom visszavág című sorozat negyedik része, sajnos csalódnod kell – ez nem az. De szomorkodásra nincs ok, hiszen ez Az irodalom visszavág Petőfi különkiadása, avagy spin-offja! Petőfi, a korszakos zseni. Petőfi, a rab. Petőfi, a szörnyeteg. Petőfi, a magyar, Petőfi, az európai, Petőfi, a nép egyszerű gyermeke, a természet vadvirága, sok nyelven beszélő, művelt ifjú, aki közben gatyában táncol.
Petőfi Sándor ugyanis olyan, mint maga az élet. Azaz nem lehet róla igazából semmit sem mondani anélkül, hogy ordas közhelyeket ne pufogtatnánk. Ő se ez, se az, és mégis igazán „ez”, miközben nagyon is „az”!
Nézzünk a közhelyek mögé, és próbáljuk meg Petőfit annak látni, aki elsősorban volt – engedjük meg neki, hogy egyszerűen költő legyen.”
Nényei Pál Az irodalom visszavág című sorozatából már jól ismert szakmai alapossággal és felkészültséggel gondolkodik és ír a skatulyákba gyömöszölt költőről, a Petőfi-jelenségről, és az ismert vagy épp kevésbé ismert a Petőfi-szövegekről.
A szerző célja most is az, ami az eddigi kötetekben: gondolkodásra, vitára ösztönözni, és felszabadítani az irodalomoktatást a kötöttségek alól. Az elképzelt olvasóval folytatott sokszor humoros pártbeszédek olvasása során a valódi olvasó új megközelítéseket, szokatlan, de valójában érvényes szempontokat, verselemzéseket ismer meg Petőfiről. A kötetet Baranyai (b) András illusztrációi teszik még teljesebbé.
14 éven felülieknek