Szeptember 17-én ismét kezdetét veszi a már jelentős hagyománnyal rendelkező Budapesti Klasszikus Film Maraton. A szeptember 22-ig tartó esemény kitűnő nemzetközi filmek mellett remek hazai produkciókkal is készül.
Cikkünkben három olyan filmet idézünk, amelyek kihagyhatatlan élménnyel szolgálhatnak az idei programkínálat keretében. Mészáros Márta, Révész György és Sándor Pál filmjeinek megtekintése mellett izgalmas kísérőprogramokba is kapcsolódhatunk.
Kilenc hónap
Idén nem csupán filmvetítések, workshopok, hanem további szakmai kooperációk következtében is nemzetközi tematikájú a Budapesti Klasszikus Film Maraton. Ennek az internacionális közösségépítésnek kiemelkedő eseménye, hogy Budapesten tartja éves közgyűlését a FIPRESCI. A Nemzetközi filmkritikusok találkozójának főtitkára, Klaus Eder, Mészáros Márta kultikus filmje, a Kilenc hónap vetítése előtt mond ünnepi bevezetőt. Az 1976-os játékfilmet a Toldi mozi kistermében láthatjuk, szeptember 18-án este 20 óra 15-kor.
Mészáros Márta a női lét kihívásait és a szabadság különböző lehetőségeit járja körbe filmjében. A Kilenc hónap főszereplője, Juli, független és erős személyiség, aki nem a sztereotípiák szerint éli az életét. Rendkívül forradalmi és progresszív ez, különösen a ’70-es évek Magyarországán. Viszonylag lassan bontakozik ki kapcsolata az ózdi gyár művezetőjével, Bodnárral, aki nem nézi túl jó szemmel, hogy Juli tanulmányokat folytat, sőt gyermeke apjával jó viszonyban áll. Bodnár és Juli kapcsolatának konfliktusai leginkább abból erednek, hogy hol húzódnak meg az egyéni határok a szabadság, a kapcsolaton belüli önérvényesítés vagy éppen önfeladás között. A film főszerepeit Monori Lili és Jan Nowicki alakítják. Hernádi Gyula, Kóródy Ildikó és Mészáros Márta forgatókönyve Kende János operatőr bensőséges hangulatú és érzékeny filmképein vizualizálódik.
Éjfélkor
Az 1957-ben készült produkció az egyik legeurópaibb horizontú és stílusvilágú műfaji film. Révész György filmrendező egy ’56-os konfliktust mutat be egy rendkívül intim közelségű szerelmi történet kapcsán. Károlyi János, a sikeres színész, és Dékány Viki, a kevésbé sikeres balettáncos szerelmének kibontakozása korántsem zökkenőmentes, szakmai és magánéleti viharok egyaránt blokkolják a méltó beteljesülést. Hosszadalmas vívódás után a boldog percek sem tartanak sokáig, ugyanis nászútjukat az ’56-os forradalmi események keresztezik, amelyeknek következtében a disszidálás gondolatával kezdenek tervezni. Menni vagy maradni? A válasz sorsszerű mindkét fél számára.
Hegyi Barnabás emblematikus filmképei, Bágya András ikonikus dallamai egy egészen különleges hangulatú és stílusú filmet hoz létre. Boldizsár Iván alapművét Révész György és Bánk László dolgozta át forgatókönyvre. A Ruttkai Éva és Gábor Miklós főszereplésével készült film előtt Gazdag Gyula tart bevezetőt. Érdekesség, hogy a produkció rendkívül nagy sikert aratott nemzetközileg anno, Londonban egy egész évig nem tudták levenni a mozik a műsorról. A film kétszer is, először szeptember 18-án 17.30-kor kerül vetítésre az Uránia Díszteremben, majd 21-én 16.00-kor a Francia Intézetben.
Miss Arizona
Sándor Pál rendkívül erős atmoszférájú filmje történelmi optikával készült. Nem sokkal az első világháború után, Steint, az ékszerészt meggyilkolják. Feleségét és fiát Rozsnyai, egy muzsikus menekíti ki Olaszországba, ahol közel egy egész évtizedet töltenek. Visszatérve Budapestre, megalapítják az Arizona nevű mulatót, amely világhírűvé válik, a társadalmi elit egyik közép-kelet-európai központjaként. A famíliának egy átmeneti biztonság és a budapesti jólét után azonban újabb kihívásokkal, veszélyes történelmi időkkel kell megküzdenie…
Az olasz koprodukcióban készült film forgatókönyvét Sándor Pál mellett Alfredo Gionotti jegyezte. A részletgazdag, szuggesztív erejű képi világ Ragályi Elemér és Szabó Gábor rendkívül érzékeny munkáját dicséri. A korhű díszleteket Rajk László tervezte. A zene Armando Trovajoli kompozíciója, aki a ’60-as, ’70-es, ’80-as évek filmes színterének egyik ikonikus alkotója. A főszerepeket Hanna Schygulla, Marcello Mastroianni Garas Dezső alakítja. A film kétszer kerül vetítésre a Budapesti Klasszikus Film Maratonon, mindkét alkalommal az Art+Cinemában. Szeptember 18-án a Lugosi teremben, 16.30-kor Kispéter István archivátor, kutató, 20-án a Jancsó teremben 20.00-kor Kurutz Márton, az NFI Filmarchívum kutatási és gyűjteményi vezetője tart bevezetőt a film előtt.
Forrás: nfi.hu, Arcanum