Néhány napja jelent meg itt a papageno.hu oldalon (is), hogy a Virág Judit Galéria hétvégi árverésén akár szerzői életműrekordot is dönthet Bak Imre Festmény II. című munkája. Itt a Senki többet? blogban most annak nézünk utána, hogy ehhez milyen árat is kell elérnie a műnek, illetve hogy a kép alkotója hogyan szerepelt az utóbbi időben a műtárgypiacon.
Bak Imre (1939) több mint fél évszázaddal ezelőtt, éppen harminc éves korában készítette Festmény II. című, 170×120 centiméteres, akrillal vászonra festett képét, amelyet a Virág Judit Galéria március 27-i kortárs árverésén 30 millió forintos kikiáltási áron indítanak, a becsértékét pedig a ház 50–70 millió forint között adja meg. Az aukcióról megjelent híradások mindegyike kiemelte, hogy Virág Juditék a festmény bemutatásakor hangsúlyozták, hogy reményeik szerint a kép akár meg is döntheti a művész jelenleg érvényes életműrekordját.
Ehhez pedig nem más kell, mint hogy a vasárnap esti eseményen a Budapest Kongresszusi Központban a képért versengő gyűjtők a licitek során legalább 42 millió forintra tornásszák fel a Festmény II. árát, ennyi ugyanis jelenleg Bak Imre árverési rekordja. Ennyit – pontosabban ezt a 42 milliót és az erre rakódó jutalékokat, azaz valamivel többet, mint 51,6 millió forintot – fizetett ki ugyanis valaki 2021 júniusában ugyancsak a Virág Judit Galéria aukcióján a művész 1982-ben festett Geometrikus kalligráfia című vásznáért, amelynek a kikiáltási ára pedig „csak” 24 millió forint volt. Ezzel a leütési árral Bak – Lakner Lászlóval holtversenyben – jelenleg a második helyen áll az élő magyar művészek hazai árverési toplistáján Keserü Ilona mögött, akinek a Marilyn és a tenger című munkájáért ugyanazon a Virág Juditék tavaly nyári aukcióján 30 milliós kikiáltás után az 55 millió forintos licitlépcsőnél koppant a kalapács.
Az előjelek mindenesetre most is jók a rekord-döntéshez: Bak Imre igencsak keresett alkotó a hazai kortárs művészek aukciós piacán, eddig összesen öt munkája ért el 10 millió forint feletti leütési árat, és további öt 10 és 5 millió közöttit. Emellett 2020 októberében a varsói Polswiss Art aukciósház árverésén is az 1969-es Orange című geometrikus absztrakt vásznát 350.000–450.000 zlotys becsérték után 490.000 zlotyn (39,2 millió forint) ütötték le, vagyis a vevője a jutalékokkal együtt végül 578.200 zlotyt (napi árfolyamon számolva 46.267.564 forint) fizetett ki érte. Ehhez pedig még azt is érdemes lehet megjegyezni, hogy az Orange „párja”, az ugyanabban a formában megfestett, csak más színű, Zöld című Bak-festmény a Kieselbach és az acb galériák közös 2020 karácsonyi, értékesítéssel egybekötött kiállításán 56 millió forintos áron várta a vevőket, ám mivel az nem nyilvános árverés volt, így azt, hogy a kép ott végül elkelt-e, nem tudhatjuk.
Aki viszont esetleg egy a rekord-várományosnál olcsóbb Bak Imre-képre pályázna, annak is kínál vásárolni-valót a Virág Judit Galéria: a festő egy másik munkája, egy 1984-es szitanyomat ugyanis ugyanazon az árverésen mindössze 300.000 forintos kikiáltási árról indul, a becsértéke pedig 600.000–1 millió forint.