Az egész balettvilág Budapestre figyel 2024. november 18–22. között, amikor a világ minden tájáról érkező táncosok mutathatják be tudásukat. A magyar fővárosban 2023 után idén már másodjára rendezik meg a Budapest Ballet Grand Prix balettversenyt.
„Nagy öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem másodszor is megrendezheti a Budapest Ballet Grand Prix-t. Nem kisebb a célkitűzés, minthogy hagyományt teremtsünk, illetve minden évben lehetőséget biztosítsunk a professzionális táncképzésben tanulók, valamint a kezdő, fiatal táncművészek számára, hogy egy nemzetközi térben, jelentős művészekből álló nemzetközi zsűri előtt megmérettessék magukat” – mondta Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora a 2024-es Budapest Ballet Grand Prix (BBGP) nemzetközi balettverseny sajtótájékoztatóján.
Fodorné Molnár Márta a versenyhez kapcsolódó fontos célok közé sorolta az általa vezetett egyetem brandépítését, valamint Budapest és az országimázs erősítését is. A rektor közölte: nem titkolt céljuk, hogy 2030-ra a Magyar Táncművészeti Egyetem Európa meghatározó intézményéve váljon.
A szervezőbizottság elnöke arról is beszélt, hogy a Budapest Ballet Grand Prix-t a 14 és 24 év közötti fiataloknak hirdették meg, ami önmagában is kuriózumnak számít a hasonló versenyek körében – fogalmazott a rektor. A tavalyi versenyre 3 kategóriában, 23 országból 132-en neveztek. Idén kicsivel nőtt a nevezők száma, de még mindig lehet jelentkezni a versenyre. Idén nyolcvan, a jelentkezők közül kiválasztott táncos vehet részt a versenyen. „Nem csak egy versenyt hirdettünk, hanem egy edukációs folyamatot is kínálunk a jelentkezőknek. Ez azt jelenti, hogy világsztárok tartanak workshopokat a verseny ideje alatt, a versenyzők pedig kétszer is találkozhatnak a világhírű zsűrivel” – mondta Fodorné Molnár Márta.
A versenynek a Nemzeti Táncszínház, a díjátadó gálának a Müpa ad otthont. Kiemelte, hogy a jelentkezőknek edukációs folyamatot is kínálnak: a verseny ideje alatt workshopokat szerveznek, és a versenyzők két alkalommal a zsűritagokkal is beszélhetnek produkcióikról. A verseny lehetőséget biztosít a fiatal táncosoknak a kapcsolatépítésre, és a pályakezdésüket is segítheti a rendezvény, amely ösztöndíjat és karrierlehetőséget is biztosít a legkiválóbb táncosoknak.
A rendezvényen könyvbemutatót is tartanak: Megan Fairchildnak, a New York City Ballet volt vezető szólistájának A teljesítmény művészete című kötetét ismerhetik meg az érdeklődők – tette hozzá.
Kiss János balettművész, az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke felidézte a három évvel ezelőtti modellváltást, amely, mint mondta, jó döntésnek bizonyult. „Sok mindenen mentünk keresztül, de ami a legfontosabb, folyamatosan fejlődünk” – mondta, kiemelve: céljuk 2030-ig Európa meghatározó táncművészeti egyetemévé válni. „Büszkék vagyunk a múltunkra” – mondta, kiemelve: jövő évben ünnepelhetik az egyetem jogelődje, az Állami Balettintézet alapításának 75. évfordulóját és az 50 éves néptáncképzést.
Nagy Tamás, a BBGP versenyigazgatója a zsűri tagjait mutatta be. A zsűri elnöke ifj. Harangozó Gyula, tagja Maia Makhateli, Aki Saito, Federico Bonelli és Krzysztof Pastor.
Miklósa Erika operaénekes, a főtámogató MOL-Új Európa Alapítvány elnöke kiemelte: már tavaly, az első alkalommal komoly rangot vívott ki magának a nemzetközi verseny, amely idevonzza a tehetségeket és tanáraikat. „A táncművészet is egy olyan útlevél a nemzetközi színtéren, amellyel nem vallhatunk szégyent” – jegyezte meg. Elmondta: az alapítvány prioritásként kezeli a tehetséggondozást, ezért támogatják az egyetem nemzetközi balettversenyét.
Simon Attila, az eseményt szintén támogató Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója kiemelte: mindig a verseny mögött fognak állni. Szólt a Nemzeti Táncszínházban látható Herendi-kamarakiállításról, amelyen a verseny díjait is bemutatják. Az eseményen részt vett Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete és Marjan Cencen, Szlovénia magyarországi nagykövete is.