Kása Béla kiállítása a martonvásári Brunszvik-Beethoven Kulturális Központban lesz látható augusztus 20. és szeptember 28. között, a Trilla Fesztivál keretében.
Nyugatról érkezett, Erdélyben találta meg örök szerelem-témáját és önmagát, maga is zenélni kezdett, hogy még közelebbről ismerje és örökítse meg az erdélyi muzsikusokat. Ma már elsősorban Kása Béla fotóin keresztül ismerhetjük a táncházmozgalom mestereinek, a falusi zenészek arcát: Fodor Sándor „Neti”, Zerkula János „Gömbő” vagy Pusztai Endre „Szilaj” tekint vissza a fekete-fehér képekről.
Bár alkatilag nem erre hivatott, Kása Bélát is „utolérte” az elismerés: akadémiai tagság, egy tavaly megjelent biográfia és egy kiállítás az idei Trilla fesztiválon tisztelegnek az idén hetven éves fényképész, zenész, krónikás előtt.
„Szavak nélkül ért az emberek nyelvén. Bámulatos, ahogy kapcsolatot tud velük teremteni, mindegy, hol vagyunk: Kaliforniában, Indiában vagy Erdélyben”
– mondja róla Lulu Starr, az amerikából ideköltözött női prímás, aki Kása Béla útjain és művészetében is társa. Osztoznak a zene és a fotográfia összekapcsolásában és az örök útonlevésben Kelet és Nyugat között. Szeptember 2-án, a Trilla első napján hallhatják együtt zenélni őket a Taraf de Akácfa román, moldovai és magyar dallamokat ötvöző koncertjén.
Közelebb kerülni – ez a képek mögötti mozgatórugó, a büszkén követett Robert Capai irányadás, amihez Kása Bélának a zenélésen keresztül vezetett az út. Egyik legikonikusabb képe éppen annyit árul el a fotográfusról, mint a falusi zenészekről és az – akkor még – őket körülölelő, élő kultúráról. Az állhatatos zenehallgatás mellett úgy tanulta az akkordokat a kontrán, hogy lefotózta a széki kontrás Ilka Miki kezét a hangszeren. Mikorra már elég magabiztosan kezelte a hangszert, egy lakodalom másnapján segítő szándékkal beállt a holtfáradt zenészek közé:
„Amikor beszálltam a zenekarba, a fényképezőgépet odaadtam barátomnak, Deréky Gézának. Aztán kértem, hogy cseréljünk: adja be nekem a NIKON-t a 20 mm-s lencsével, én meg kiadtam neki a kontrát. Így sikerült egy egész tekercs filmet néhány perc alatt egy olyan pozícióból leexponálnom, amire példát eddigi életem során még nem láttam. Ennyi év után is még mindig azt gondolom, hogy már ezért az egy fotóért is megérte elkezdeni megtanulni ezen a hangszeren játszani.”
„Kása Béla képeinek szemlélése közben többet tudhatunk meg az erdélyi emberek magatartásáról, mintha mi járnánk ott… Fontosabbnak tartja, akit fényképez, mint önmagát. A szakadatlan időből észrevétlen metszi ki örökkön élő pillanatait.” – Balla Demeter fotográfus
Ahogy a fotókon rögzített tekintetek, az állhatatos munkával gyűjtött zene, Kása Béla töretlen kíváncsisága és vándorútja is túllép az idő korlátain. A Trilla fesztivál vendégei Martonvásáron élőben láthatják az időt megállító fotókat, és mellé megtapasztalhatják az azokat kísérő kortalan zenét.
A Trilla fesztivál a népdal alternatív ünnepe, szeptember 2–4. között várja vendégeit Martonvásáron. Részletes program a fesztivál honlapján.