A Várfok Galéria rendhagyó, sötétben tartott, zseblámpás tárlatvezetést hirdet meg Czigány Ákos Retina című kiállításán. A vezetésre október 18-án este 18:30-kor kerül sor, besötétedés után.
“Több fényt!”, azaz Goethe utolsó szavainak szellemiségében, a Várfok Galéria reflektorfényei helyett most arra kérik a látogatókat, legyenek ők a fényforrások, zseblámpák, mobiltelefonfények vagy bármely más világítóeszköz segítségével.
A Galéria az elmúlt években is igyekezett a világ változásaira pozitívan reagálni és a nehéz körülmények közepette új, kreatív helyzeteket teremteni, melyről így fogalmaznak: “a mostani ránk nehezedő energiaválságban arra gondoltunk, kísérletet teszünk egy új műfaj, a zseblámpás tárlatvezetés bevezetésére. Az esemény célja, hogy felhívjuk a figyelmet a művészet közösségteremtő erejére.
Együttes erővel, kreativitással, humorral és alkalmazkodóképességgel egyszerűbb túllendülni a nehéz helyzeteken. Ugyanakkor a másfajta megvilágítás izgalmas, az erős reflektorfényhez képest rejtettebb dimenzióit is előhozza a kiállított műtárgyaknak, hasonlóan a bizánci mozaikokhoz vagy középkori oltárképekhez, melyek fáklya- vagy gyertyalángnál egészen más, vibrálóan élő arcukat mutatták az akkori embereknek.
A programon való részvétel ingyenes, de a limitált férőhelyek miatt, regisztrációhoz kötött és saját világítóeszköz használata kötelező. Nyílt láng használata tilos!
Regisztrálni a [email protected] címen vagy a galéria nyitvatartási idejében (kedd-szombat, 11-18 óra között) a +36301617454-es és a +36305622772-es telefonszámokon lehetséges.
Czigány Ákos (1972, Budapest) művészetét a dokumentatív, konceptuális és absztrakt megközelítések ötvözése jellemzi. A Várfok Galériában most kiállításra kerülő anyag a látás határhelyzeteit járja körbe. Tükröződés nélküli tükrök festői struktúrái, élettel teli műszemek éteri világa, felboncolt telefonkijelzők monokróm képmezői – Czigány Ákos új sorozatai (Speculum, Replica és Önarckép) ismételt bizonyítékát adják a művész analitikus elméjének, mesteri műgondjának és filozofikus világának. Czigány szokásához híven túllép a fotográfia hagyományos határain, a pillanatnyi látszatvalóság tárgyait új kontextusba helyezi, és egyedi vizualitást teremt alkotásain.
Czigány Ákos fotóművész 1995-ben diplomázott az ELTE Bölcsészettudományi Karán. A Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja. Budapesten él és alkot, 2014 óta a Várfok Galéria képviselt művésze. 2010-ben Egek című sorozatáért elnyerte a neves Lucien Hervé és Rodolf Hervé-díjat, majd az International Photography Awards 3. és a prágai Leica galéria FRAME011 nemzetközi fotográfiaversenyének 2. díját és különdíját is. 2020-ban Balogh Rudolf-díjjal tüntették ki. Alkotásai az elmúlt években számos rangos egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek itthon és külföldön egyaránt, többek között olyan intézményekben, mint a Magyar Nemzeti Galéria, Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Mai Manó Ház, a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban, a würzburgi Museum im Kulturspeicher, a frankfurti Galerie BRAUBACHfive vagy a Galleria Parmeggiani – Musei Civici Reggio Emilia.