A Várfok Galéria Gaál Kata legújabb munkáiból rendezett egyéni tárlattal nyitja meg az őszi évadot.
Gaál Kata (1984, Budapest) 2017-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán, azóta pedig számos csoportos és egyéni kiállításon mutatta be munkáit.
Kísérletező, autonóm szemléletmódú alkotó, aki jellegzetes képi világot alakított ki. Sajátos kollázs- és montázstechnikájával a legkülönbözőbb anyagokat építi be aprólékosan kidolgozott alkotásaiba, részletgazdag, reliefszerű felületeket hozva létre.
A műveket felépítő tárgyak és fotók kiemelt szerepet kapnak, hiszen a fő inspirációt jelentő, különböző élethelyzetekből és időszakokból származó emlékdarabok, melyek meghatározzák a munkákat, ezek segítségével rögzülnek és tárolódnak el.
Gaál munkáit legtöbbször személyes tapasztalatai ihletik, így aktuális, mindenkit érintő kérdésekkel foglalkozik. A kiállításra kerülő új alkotások az eddig is jellegzetes társadalomkritikai hang mellett egy sokkal személyesebb perspektívát is megnyitnak a közönség előtt.
A művész saját belső világának feltárása új jelentésszintként épül be a gyakran megjelenő témák mellé, mint a férfi és női szerepek, sztereotípiák jelentősége vagy az anyák és gyermekeik viszonya. Az önelemző, reflexív alkotásokon két párhuzamos világ jelenik meg: az emlékek dominálta, sokszor omladozó kép és az idilli, természetes közeg, melyek szoros kapcsolatban állnak egymással. Tartalmi szinten is változatos nézőpontokat sűrítenek magukba az egyes alkotások. A hétköznapi realitás síkján megjelenik a bizonytalanság, különböző álmok és félelmek. Egyén és társadalom viszonyában a saját célok és a közösségi elvárások közötti feszültség bontakozik ki, egy transzcendens jelentésréteg pedig a lét értelmét keresi és annak megfogalmazására tesz kísérletet. A legújabb alkotásokat a művészet és a divat találkozása hatja át azáltal, hogy a Cakó márka kollekcióinak felhasznált anyagai új életre kelnek a képeken.