Politika, korrupció, szex: mielőtt megrémül az olvasó, nem a napi rémhíradóból adunk előzetest, hanem a Miskolci Nemzeti Színház augusztus 18-i városmajori vendégjátékára invitáljuk, ahol mindezeken túl a valóságot nyomokban tartalmazó, szórakoztató estének lehetnek tanúi.
Vannak filmek, amiket akkor is ismerünk, ha netán sosem láttuk őket. Az 1997-ben bemutatott A miniszter félrelép a rendszerváltás utáni évtized legsikeresebb magyar filmje volt: a hétszázezret alulról súroló fizetőnézőszám ma már elérhetetlen álom. Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a Koltai Róbert, Kern András és Dobó Kata főszereplésével taroló mozi alapja egy hét évvel korábban íródott angol színdarab, Ray Cooney Out of order-jének magyar körülményekre optimalizált változata volt.
Kölcsönözni márpedig nem szégyen, hiszen Cooney maga is derekasan újrahasznosított: a francia sztárszerző, Georges Feydeau Bolha a fülbe című, a 20. század elején írott vígjátéka műfajt és stílust teremtett annak idején, nem csoda, hogy a mai napig nézők generációi nevetik rajta magukat könnyesre. A félreértésekre és személycserékre, pitiáner titkokra és együgyű hazugságokra alapított, érzékiséggel fűszerezett komédia garantáltan sikert hoz, játszódjék bárhol vagy bármikor.
A Miskolci Nemzeti Színház – jelenleg alighanem a legizgalmasabb színházi műhely a magyar vidéken – merész húzással Cooney eredeti darabjához tér vissza: nem a kilencvenes (de nem is a kétezerhúszas) évek Budapestje, hanem a kilencvenes évek Londonja a helyszín. Amellett, hogy a másfajta politikai kultúráról is levonhat a magyar néző egy-két következtetést, nem is ez a lényeg, hanem a pikáns alapvetés: a kiéhezett miniszter az ellenzéknek dolgozó csinos titkárnőt csalogatja a Temze-parti szállodaszobába, ahol nem várt meglepetések várnak rájuk. A kínos helyzetbe keveredő politikusnak szerencsére rendelkezésére áll mindent megoldó szárnysegédje, aki rezzenéstelen arccal húzza ki a csávából főnökét.
Ne szégyelljük beismerni, hogy nem a világ drámairodalmának egyik csúcstermékéről beszélünk! És mégis: ha olyan előadásra akarunk jegyet váltani, ahol egy jó ritmus- és stílusérzékkel bíró rendező teret enged a komikus vénával rendelkező színészeknek, akkor a legjobb helyen járunk.
Keszég László mindent tud a műfajról, és kapkodás nélkül, hibátlan tempírozással vezeti végig színészeit és nézőit a két és fél órás, egyre cifrább kanyarokat vevő őrületen. Mindez mit sem érne persze, ha nem olyan színészek játszanák a fő- és mellékszerepet, akik ezt a különleges dialektust anyanyelvükként beszélik.
Simon Zoltán forrófejű, talpig macsó miniszterét nem csoda, hogy az ujjai köré csavarja Czakó Julianna kikapós, céltudatos, manipulatív titkárnője. A sikerhez kell még a diszkrét mindentudó harmadik is: Fandl Ferenc vérbeli komédiás, figyeljék minden mozdulatát, szemvillanását, arcrándulását! Az ember szinte kedvet kap a miniszteri bársonyszékhez, ha tudja, hogy ilyen beosztottak állnak mellette ugrásra készen.