Július 27-én 19 órakor nyílik Déri Miklós fotográfus Bebírók – körkép című kiállítása, amely a VEB2023 Kultháló program egyik tavaly indult projektjének folytatásaként jött létre. A tárlatot Horváth Lídia és Birkás Dániel nyitják meg.
A kiállítás a helyiek és a bebírók kapcsolatát tárgyalja és mutatja be a közönségnek, amit egy ezt megelőző kiállítás, a Balaton-régió helyi fotósai (Pályi Zsófia, Verebics Ágnes, Mészáros László, Török László, illetve Mesterházy Fruzsina kurátor) portrésorozatának nézőpontjából is feldolgoztunk a salföldi Kultháló bázison. A két anyag kapcsolódási pontjai és különbözőségei is segítenek a helyi identitás definiálásában, illetve a helyi szereplők bevonásában, ami a projekt egyik kiemelt célja volt.
A sorozat előzménye, a 2022-es Bebírók kiállítás kivételesen nagy érdeklődést váltott ki a Bánya kertben, kifejező formájaként annak a párbeszédnek, amit a körülöttünk élők folytatnak. A Kultháló bázisokon a képzőművészeti projektek mindig szem előtt tartják a közönség bevonását, illetve a látni tanulás művészetét állítják fókuszba, ahol a kortárs képzőművészet falait lebontva személyes közelségből, szokatlan intenzitással találkozhatunk a művészetekkel és a művészekkel, elősegítve az erről folyó dialógust, illetve a saját magunk, képességeink és lehetőségeink megismerésének újabb mélységeit.
Déri Miklós a Káli-medence egyik legszebb völgyében, Szentbékkálla határában 24 órán keresztül kétóránként, a körpanorámát egyenlő részekre osztva készített portrékat a régióban élőkről – helyiekről és bebírókról. A fotózás nyitott műhelyként bárki számára látogatható volt, így megismerhetővé vált az érdeklődők számára a fotóművész koncepciója és technikája is. A képekből készített nagyméretű ponyvákon látható kiállítás egy hónapon át lesz látható a Bánya kert tanösvénye mentén.
Az emberek és szűkebb környezetük dokumentálása Déri Miklós fotóművész több képsorozatában szociálpszichológiai mélységű ábrázolásokat eredményezett. Kisközösségek, vagy más módon összefüggő csoportok tagjait fényképezi leggyakrabban saját környezetükben, a fotóknak pedig minden apró részlete történetek sorát bontja ki a rajta szereplőkről, egymással való kapcsolatukról, és a közegükkel kialakult viszonyukról. A budapesti Rákóczi téri Vásárcsarnok árusairól, vagy az újpesti mesterekről készített sorozata sokak által ismert, de képeivel már számos nemzetközi kiállításon is találkozhattunk. Munkásságát 2016-ban André Kertész-nagydíjjal jutalmazták.