2023. szeptember 22-24. között rendezik meg Bakonybélben a Gellért Ünnepet, melynek keretében a látogatók meghallgathatják többek között az Odhecaton Ensemble és a Szent Mauríciusz Kórus koncertjét. A zenei program mellett kiállítás, valamint a Szent Gellért emlékülés eseményei várják a résztvevőket.
„Gellért és Bakonybél – két név, amely éppen ezer évvel ezelőtt kapcsolódott össze a szent ember és a szent hely sajátos dialektikájában. Az Itáliából majd a magyar királyi udvarból elinduló, európai formátumú tudós és szellemi embert az ország egyik legrejtettebb völgyében megérinti a genius loci, majd hét év csendes, magányos élet után tovább folytatja keresését a teljesség felé, de itt hagyja saját lelkének máig kitapintható lenyomatát. Az ember és a hely nagybetűs Találkozását ünnepeljük: mi mással tehetnénk, mint találkozásokkal? Zenei korok és műfajok, hivatásos zenészek és amatőr énekesek, olaszok és magyarok, egyházi vezetők és egyszerű szerzetesek, vendégek és helyiek találkozásának lesz színtere a Bakony rejtett, zenével teli völgye szeptember 22 és 24 között. Szeretettel hívunk mindenkit, aki Gellért szellemében szeretne találkozni a hellyel és az itt élőkkel, ide látogatókkal”- invitálja a látogatókat Dr. Baán Izsák perjel a Gellért Ünnepre.
Velence, Bakonybél, Szeged – Szent Gellért életének meghatározó állomásai. Velencét, a szülővárost Paolo Da Col karnagy az Odhecaton Ensemble művészeti vezetője képviseli, a Szent Mauríciusz Kórus és az Ausculta Énekegyüttes a házigazda Szent Mauríciusz Monostor együttese, a Solis Consort a szegedi Szent Gellért Fesztivál üdvözletét hozza Bakonybélbe. Utóbbi szeptember 22-én Tóth Mónika művészeti vezetésével Vivaldi műsorral érkezik a rendezvényre, a barokk est a szegedi fesztivál tisztelgése Szent Gellért bakonybéli remeteségének 1000. évfordulójának ünnepén.
Szeptember 23-án az Európa-szerte ismert Odhecaton Ensemble Musica Dei donum optimi címmel 15. és 18. század közötti európai zeneművekből összeállított műsorát hallhatjuk.
Az énekegyüttes 1998-as megalakulása óta úttörő szerepet játszott a polifonikus előadásmód új megközelítésében. Nevét a Harmonice Musices Odhecatonról, az első nyomtatott polifonikus zenei könyvről kapta, amely 1501-ben jelent meg Velencében. Az Odhecaton a legkiválóbb olasz férfiénekesekkel, Paolo Da Col vezetésével a reneszánsz és a klasszika előtti zene előadására szakosodott, koncertjeikkel a legfontosabb európai és amerikai fesztiválok vendége. Aki pedig közelebbről is szeretne megismerkedni művészetükkel, repertoárjukkal, bekapcsolódhat 24-én a Bakonybéli Kórusakadémián Paolo Da Col interaktív kurzusába. A karnagy úr zenetudományt a Bolognai Konzervatóriumban, a Velencei Egyetemen és a tours-i Centre d’Études Supérieures de la Renaissance-ban tanult. Érdeklődését fiatal korától kezdve a reneszánsz és a klasszikus zene előtti repertoárra összpontosította, folyamatosan ötvözve a kutatást és az előadást. 1998 óta vezeti az Odhecaton vokálegyüttest. Hangszeres és vokális zenei kiadványok szerkesztője, zenei gyűjtemények katalógusainak és zenetörténeti esszék szerzője.
24-én „Clamaverunt iusti…” címmel a Szent Gellért Emlékév záró hangversenyén három kórus lép fel, amelynek különlegessége, hogy a klasszikus művek mellett három ősbemutató is felhangzik. A házigazda Szent Mauríciusz Kórus, az Ausculta Énekegyüttes és barátaik, a veszprémi Orlando Ensemble koncertjét Dr. Baán Izsák perjel és Vikman Pál vezényli. Bánó Tamás Barnabás két új művét az Ausculta Énekegyüttes és az összkar mutatja be, Dukay Barnabás alkotása pedig a szerzetesi schola előadásában hangzik el.
A Szent Mauríciusz Kórus 2002-ben alakult a bencés monostor szerzeteseinek kezdeményezésére. A plébánia híveiből álló együttes elsődleges célja, hogy énekével gazdagítsa az istentiszteleti alkalmakat. Fellépnek a község és a térség különböző ünnepségein, kórustalálkozókon. Koncerteztek Ausztriában, Németországban, Szerbiában, Horvátországban. Velencében Szent Gellért monostorában, Muránóban, a bazilikában temetkezési helyén koncerteztek, illetve szolgáltak istentiszteleten. Művészeti vezetője a Monostor vezetője, Dr. Baán Izsák perjel.
Az Ausculta Quartetet két bakonybéli szerzetes és két Budapesten élő barátjuk – Günter testvér és Izsák atya, Kurucz Emese és Szedlák Ila – alapította 2014-ben Bakonybélben. Mindannyian aktív kórusénekesek, és bár különböző zenei iskolákban nevelkedtek, hamar rátaláltak arra a stílus-és hangzásbeli egységre, amely közös munkájuk alapja. A Monostorban örömmel vállalnak liturgikus szolgálatot is.
Az Orlando Énekegyüttest 2000-ben Veszprémben alapította Vikman Pál karnagy, azóta meghatározó szereplője a térség kóruséletének. Repertoárjuk gerincét 14‒16. századi zeneszerzők egyházi vokálpolifonikus művei alkotják. Az általuk alapított Veszprémi Régizenei Napoknak kezdetektől résztvevője, 2019-től főszervezője a megyei Príma -díjas együttes.
A Gellért Ünnep alkalmat ad arra is, hogy a kortárs képzőművészet kapcsolódását is bemutassuk, rendhagyó helyszínen, a Monostor parkjában várja a látogatókat a Békét teremtő magány tablótárlat. A Petőfi Kulturális Ügynökség partnerségével, Sipos Tünde kurátor szakmai segítségével megvalósuló országos képzőművészeti pályázat legjobbjainak reprodukcióit állítjuk ki. Klasszikus Szent Gellért ábrázolások, meditatív hangulatú geometrikus absztrakt grafikai munkák- látszólag egymástól távol eső képi világok. A közös bennük a keresés, Szent Gellért lelkisége, és az alkotói magányban megszülető harmónia megidézése.
A művészeti események kísérőrendezvényeként a Szent Gellért emlékülésen kiváló szakemberek tekintik át a különböző témákat. Az olasz-magyar kulturális kapcsolatokról Gabriele La Postát, a Budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatóját és Szabó Katalint, a Trivenetói Olasz-Magyar Kulturális Társaság elnökét, a bencés pedagógiáról és megújulásról Juhász-Laczik Albin atyát, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium igazgatóját és Patrice Mahieu-t, a franciaországi Solesmes bencés monostor szerzetesét, a Szent Mauríciusz Monostor zenei életét pedig Dr. Baán Izsák perjelt hallhatják a résztvevők. Érszegi Márk, a Külgazdasági és Külügyminisztérium vallásdiplomáciai főtanácsadója előadását egy kiállítással is prezentálja. A „Magyar katolikus jelenlét a világban” tárlat szombat-vasárnap a Látogatóközpontban várja az érdeklődőket.
A támogatóknak köszönhetően a programok ingyenesek, az emlékülés és a Bakonybéli Kórusakadémia regisztrációhoz kötött.