Veszprém idei kulturális pezsgése hazahozza fellépni azokat a veszprémi kötődésű zenészeket is, akik pályafutásuk során messzire sodródtak a nagyvilágban. A Veszprémiek a Nagyvilágban – Classic+ című sorozat az Európa Kulturális Fővárosa program keretében négy alkalmas élménykoncertre invitál az őszi hónapokban.
Veszprémben 100 éves múltja van az alapfokú zenei képzésnek, továbbá 1987-től 35 éven át középfokú szakiskola is képzési lehetőséget adott a zenészi pályát választó fiataloknak. Ezen évek során rengeteg zenészt vagy a klasszikus zenével valamilyen szinten foglalkozó művészt taníttatott ki a város.
Hordós Johanna zongoraművész, a grazi Zeneakadémia zongoratanára és a koncertsorozat megálmodója is azok közé tartozik, akik nemcsak Veszprémben tanultak, de itt is születtek. „Veszprém idén viseli az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ennek kapcsán született meg az ötlet, hogy a városban végzett, generációmhoz tartozó, most pályakezdő fiatal zenészek, akik a világ számos pontjára jutottak el, gyökereiket el nem feledve visszatérjenek a kezdőponthoz, ahonnan elindultak, Veszprémbe” – mondja Hordós Johanna a koncertsorozat mögött meghúzódó motivációkról. „Amilyen sokfelé jutottunk el a nagyvilágba, éppen olyan sokszínű a választék, mind a tekintetben, hogy ki, milyen hangszeren játszik, vagy milyen fajta zenei stílus képviselője. Változatos módokon, magas szinten foglalkozunk a zenével: van közöttünk komolyzenei szólóhangszeres, jazz-zenész, zenetudós. Szeretnénk ezt kihasználni, és szélesebb spektrumon bemutatni a komolyzenét fiataloknak, műkedvelőknek és főleg azoknak, akik eddig úgy gondolták, hogy a komolyzene unalmas.”
A koncertek 2023 őszén, minden hónap utolsó hétvégéjén kerülnek megrendezésre Veszprém két különböző koncerttermében, a Deák Ferenc utcai Rendezvényközpontban és a Hangvillában. A nehezebben érthető zeneművek befogadhatóságát kiváló magyarországi zenetudósok narrációival segítik majd. Erről a veszprémi kötődésű Bolla Milán (Bartók Rádió) és Farkas Zoltán (Bartók Rádió, Bartók Emlékház, Zenetudományi Intézet Budapest) gondoskodnak.
A veszprémi kötődésű fiatalok a klasszikus repertoáron gyakran szerepelt darabokon kívül minőségi, de mégis könnyedebb, populárisabb műfajokkal (jazz, népzene és világzene) szórakoztatják majd a közönséget. A Deák Ferenc utcai Rendezvényközpontban megrendezendő szeptember 30-ai első koncert tematikája a klasszikus zene és a jazz fúziójára épül. Eddig még nem próbált egyedi kamara formációk állnak össze erre az alkalomra. Az est első felében 19. és 20. századi hangszeres műveket hallhatunk, a második felében pedig olyan zenészekkel találkozhatunk, akik zenei tanulmányaikat klasszikus zenészként kezdték Veszprémben, de mára már elismert jazz-zenészként ismerjük őket. Sebestyén Patrik (trombita), Uher Bálint (szaxofon) saját kompozícióival, izgalmas hangszereléseivel találkozhatunk majd.
Októberben két egymást követő napon is élvezhetjük zenéjüket, ahol repertoárjuk a magyar zenére fókuszál. Október 27-én a Hangvillában, a Mendelssohn Kamarazenekar próbatermében zenei kommentárokkal kiegészített zongorajáték estre invitálnak, ahol Farkas Zoltán (zenetudós, zenekritikus) narrációjával közelebb hozzák a közönséghez Bartók Béla Szabadban és Improvizációk magyar parasztdalokra c. zongoraciklusait.
Másnap, október 28-án a ismét a magyar zene kerül fókuszba. Az est első felében magyar zeneszerzők művei csendülnek fel vonós hangszereken. A koncert második felében pedig a magyar népi rigmusoké lesz a főszerep, melyet a Pengő népi zenekar autentikus előadása biztosít majd.
November utolsó hétvégéjén, és egyben az utolsó koncerten ismét a Deák Ferenc utcai Rendezvényközpontban világi dallamokkal találkozhatunk majd a klasszikus zene mellett.