Csiby Gergely: „Sok gondolat merül fel, ami elé be lehetne tenni a ’ha’ szócskát”

Szerző:
- 2022. június 10.
Nagy-Kálózy Eszter és Csiby Gergely - fotó: Molnár Miklós
Nagy-Kálózy Eszter és Csiby Gergely - fotó: Molnár Miklós

Csiby Gergellyel, a Churchill és Garbo című előadás egyik szereplőjével Palkovics Mária beszélgetett egy próba és egy szinkron között online. A Rózsavölgyi Szalon nagy sikerű produkciója június 17-én lesz látható a Zsámbéki Nyári Színház színpadán, először szabad téren. 

- hirdetés -

– Belülről, de a történetben mégis külső szereplőként, hogyan látod a kapcsolatot Greta Garbo és Winston Churchill között? Greta Garbot Nagy-Kálózy Eszter, Churchillt pedig az előadást rendezőként is jegyző Hegedűs D. Géza formálja meg. 

– Két kultúrtörténeti alak beszélgetése távolinak tűnhet, de elképesztően fontos és aktuális dolgokról van szó az előadásban. Az alaphelyzet, hogy Churchill találkozik Greta Garboval egy jacht fedélzetén, egy elképzelt találkozás. Két nagyon hasonló intellektus találkozása ez. Kicsit talán barátok lesznek, vagy éppen a be nem teljesült szerelem.

– Beszélj egy kicsit a te szerepedről!

– Nicket alakítom, aki Churchill titkára. Ő segít neki a fedélzeten és a keze alá dolgozik, legyen szó a reggeli felszolgálásáról vagy a kártyaparti megszervezéséről. Nick dramaturgiailag mindig a legjobb pillanatban érkezik. 

– Lehet-e aktualitást felfedezni akár a hatalom és a művészet mai kihívásaival kapcsolatban a darabban? 

– Érdekes, hogy besétált a darab mögé az élet, illetve a történelem! Churchillnek nagyon sok olyan mondata van az előadásban, amit ma is nagyon érvényesnek hallhatunk. Az előadás másfél éve készült, így sok aktualitás nem volt szándékolt, így alakult…

Hegedűs D. Géza és Csiby Gergely - fotó: Molnár Miklós

Hegedűs D. Géza és Csiby Gergely – fotó: Molnár Miklós

– Harmadiknak lenni nem könnyű, de inspiráló lehet két ilyen művész mellett. Te hogyan éled ezt meg? 

– Óriási szerencsém van fiatal színészként, mert remek színészekkel játszhatok együtt mind a Vígszínházban, mind a Rózsavölgyi Szalonban. Hegedűs D. Géza a tanárom is volt a Színművészeti Egyetemen, több korábbi rendezésében is játszhattam már. Egyik legkedvesebb a Dzsungel könyve a Pesti Színházban. Nagy-Kálózy Esztert pedig már gyerekkoromban is néztem a képernyőn, vele most találkoztam először. Nagyon inspiráló a velük való közös munka, próbálok mindent eltanulni, és nagy odaadással jelen lenni.

– Kulisszatitkokba bele lehet menni? Az előadás próbái során voltak vitáitok a szerepekkel kapcsolatban, esetleg dilemmáitok, fordulópontok? 

– Az előadást az olvasópróba után a covid kellős közepén zoom-on próbáltuk, majd másfél hónap után találkoztunk újra. Kihívás volt, hogy hogyan tudjuk ébren tartani a frissességet, kíváncsiságot szöveg szinten. Amikor újra bemehettünk próbálni, fantasztikus érzés volt, akkor indult be a munka, hogyan tudjuk térbe belerakni a történetet. Jó hangulatú próbáink voltak, de ez egyébként jellemző a Rózsavölgyi Szalonra, ide szeretnek bejönni az emberek, együtt alkotni, dolgozni és ez velünk sem volt másképp. 

– Két legendás kultúrtörténeti személyiséget formál meg Nagy-Kálózy Eszter és Hegedűs D. Géza. Egy-egy ilyen személyiség mindig túlnő önmagán és sokszor valaminek a jelképévé válik. Színészként hogyan lehet kibontani belőlük az embert? Hogyan lehet hiteles forrásokat találni? 

– Nagyon pontosan van megírva a darab, de nyilván a színész is utánajár ilyenkor a személyiségnek. Erről ők tudnának többet mesélni, de ahogy hallottam, Géza több könyvét olvasta Churchillnek, és sok finomságot ejtett el próba közben, ahogy Eszter is nagyon utána nézett ennek a titokzatos svéd asszonynak. 

Nagy-Kálózy Eszter, Hegedűs D. Géza és Csiby Gergely - fotó: Molnár Miklós

Nagy-Kálózy Eszter, Hegedűs D. Géza és Csiby Gergely – fotó: Molnár Miklós

– A Rózsavölgyiben zárt térben játszotok, Zsámbékon szabad tér vár majd benneteket. Van-e különbség a felkészülésben. Követel e másfajta színészi jelenlétet egy szabadtéri helyszín? 

– Technikailag igen, nyilván erre fel kell készülni. Sokkal energikusabb, vibrálóbb létezésre van szükség, mint egy zárt, intim térben, ahol 30-40 cm-re ül tőled az első néző. De lehet, hogy jót is tesz majd az előadásnak, hiszen a történet is szabad téren, egy hajón játszódik. 

– Mikre készülsz még a közeljövőben? Hol lehet látni téged? 

– Június 18-án lesz az évad utolsó Pál utcai fiúk előadása a Vígszínházban Jelenleg próbáljuk a Most akkor című előadást, aminek Herendi Gábor a rendezője, ez egy gyönyörű ősbemutató lesz, egy különleges, nagyon érvényes és szívbe markoló történet és óriási színészi feladat. A Kőszegi Várszínházból érkezett egy felkérés, Páskándi Géza: Az ígéret ostroma című művéből fogok egy felolvasószínházi előadást rendezni, július 17-én mutatjuk majd be. Egy szabadúszónak igazán soha nem ér véget az évad, most én is így vagyok ezzel, és örömmel megyek oda, ahol szükség van rám.

A Churchill és Garbo zsámbéki előadásáról részletek ide kattintva érhetőek el.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo