Június 24-én a Zsámbéki Nyári Színházban a Zichy-kastély szabadtéri színpadán Radnóti Miklóshoz, mint költőhöz, mint emberhez kerülhetünk közelebb naplórészletei, versei, levelei nyomán. Az előadásból kirajzolódik egy kegyetlen történelmi korszak, amelynek tanulságai fájón aktuálisak ma is.
Az előadást Radnóti Miklós halálának évfordulójára hozták létre a művészek, a szerkesztői munka Dés Lászlóhoz és Mácsai Pálhoz kötődik, a szövegeket Fullajtár Andrea és Mácsai Pál előadásában hallhatjuk, míg a zenei művészi alkotómunkát Dés László, Dés András és Fenyvesi Márton teszik hozzá. Nagy egyéniségek a színpadon egy nagy életműről.
„Radnóti Miklós egy nagy magyar költő, azt gondolnánk, hogy sokat tudunk róla, de ez nem egészen így van. (…) Magunk sem gondoltuk volna, amikor ebbe belekezdtünk, hogy mennyi párhuzamosságot találunk az ő életének megalázó történései és egyes mai társadalmi történések között. Fontosnak tartom ezt megmutatni: ha nem ismerjük a múltunkat, akkor a jelenünket sem fogjuk jól csinálni.” (Dés László)
A Zsámbékra érkező nézők ne hagyományos értelemben vett irodalmi estre számítsanak. Vers, próza és zene egyedi párbeszéde ez a műsor, a zenei improvizációk a prózában, versben elhangzott gondolatokat folytatják, hangsúlyozzák, reflektálnak azokra, így teremtve meg egy különleges és minden előadáson kicsit más hatást, az abban a pillanatban születő hangokkal, gondolatokkal. Az esten Radnóti Miklós versein, Radnóti és Gyarmati Fanni naplórészletein kívül elhangzanak korabeli írások, dokumentumok, és a költő egyes kortársainak írásai.
„Nekem az a nagy élmény ebben az előadásban sok egyéb közt, hogy közel lehet kerülni egy emberhez, akiről mindannyiunknak van képe. (…) A naplóiból, leveleiből értettem meg, hogy életvidám és egészséges ember volt, aki nem magától volt búbánatos, hanem az élete és a tisztánlátása tette végzetlátóvá. Az életszerűség, nagyon megrendítő.” (Mácsai Pál)
Az előadásról bővebben információt, illetve jegyek idekattintva talál.