Átadták az idei Liszt- és Erkel-díjakat

Állami kitüntetettek

A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából művészeti kitüntetéseket adtak át.

Kásler Miklós a Balogh Rudolf-díjat, a Balázs Béla-díjat, a Harangozó Gyula-díjat, a József Attila-díjat, a Márai Sándor-díjat, a Szabolcsi Bence-díjat, a Erkel Ferenc-díjat, a Liszt Ferenc-díjat, a Máté Péter-díjat, a Blattner Géza-díjat, a Jászai Mari-díjat, a Hortobágyi Károly-díjat, a Munkácsy Mihály-díjat, a Németh Lajos-díjat, a Ferenczy Noémi-díjat és Táncsics Mihály-díjat Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár társaságában nyújtotta át.

Ide kapcsolódik:
A művészeti élet legjobbjait ismerték el a nemzeti ünnep alkalmából

Kiemelkedő zenei előadóművészi tevékenysége elismeréseként Liszt Ferenc-díjat kapott:

  • Érdi Tamás zongoraművész
  • Hámori Máté karmester, az Óbudai Danubia Zenekar művészeti vezetője
  • Létay Kiss Gabriella, a Magyar Állami Operaház magánénekese, szólistája
  • Mága Zoltán hegedűművész, a Primarius Kft. ügyvezetője
  • Mocsári Károly zongoraművész, a monori Budai Imre Alapfokú Művészeti Iskola tanára
  • Mohos Nagy Éva operaénekes, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar professor emeritája
  • Ökrös Csaba hegedűművész, népzenegyűjtő, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem művésztanára
  • Paulik László hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára
  • Radics Ferenc hegedűművész, a Hagyományok Háza, Magyar Állami Népi Együttes zenekarvezető prímása
  • Szilasi Alex zongoraművész, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára

Kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői tevékenységéért Erkel Ferenc-díjban részesült:

  • Kelemen László zeneszerző
  • Matz Ádám zenei rendező, hangmérnök
  • Oláh Kálmán zeneszerző, zongoratanár, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi adjunktusa
  • Závodi Gábor zeneszerző, producer

A mozgókép területén végzett kiemelkedő alkotótevékenysége, valamint művészi teljesítménye elismeréseként Balázs Béla-díjat kapott:

  • Babos Tamás operatőr
  • Gyöngyössy Bence filmrendező, operatőr, író, producer
  • Moharos Attila filmrendező
  • Nádorfi Lajos operatőr
  • Pozsgai Zsolt rendező, író, a Horatio Film ügyvezetője
  • Stőhr Lóránt filmkritikus, a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyetemi docense
  • Tóth Klára filmkritikus, publicista, az MMA levelező tagja
  • Zalán János producer, színművész, a Pesti Magyar Színház igazgatója

Kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri tevékenysége elismeréseként Balogh Rudolf-díjban részesült: 

  • Detvay Jenő fotóművész
  • Gábor Enikő fotóművész
  • Kása Béla fotóművész
  • Urbán Ádám fotográfus

Kiemelkedő bábművészeti tevékenysége elismeréseként Blattner Géza-díjat kapott:

  • Galántai Csaba bábművész
  • Lenkefi Zoltán, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház igazgatója

Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréseként Ferenczy Noémi-díjban részesült:

  • Attalai Zita tervezőművész, vezető formatervező
  • Bedő Csongor László restaurátor-művész
  • Bornemisza Rozi grafikus tipográfus, a Számalk-Szalézi Szakgimnázium művésztanára
  • Eln Ferenc tervezőgrafikus
  • Fábry János iparművész, grafikus, művészeti szerkesztő
  • Ficzere Anett, a Muzsai-Ficzere Művészeti és Építészeti Kft. belsőépítész tervezője
  • Gulyás Judit textilművész, a Jelky András Művészeti Szakgimnázium művésztanára
  • Jóry Judit művészettörténész, író
  • Makai László filmberendező, díszlettervező
  • Makkai Márta textilművész

Kiemelkedő táncművészeti tevékenysége elismeréseként Harangozó Gyula-díjban részesült: 

  • Felméry Lili, a Magyar Állami Operaház magántáncosa
  • Janács Evelyn, a Magyar Állami Operaház balettmestere
  • Könczei Árpád koreográfus, a Kárpát-medencei Tehetséggondozó / Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatója
  • Kulcsár Noémi koreográfus, a Magyar Táncművészeti Egyetem Moderntánc
    Tanszékének vezetője
  • Sánta Gergő András, a Honvéd Együttes – Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólistája
  • Ujvári Katalin, a Pécsi Balett magántáncosa

Kiemelkedő cirkuszművészeti tevékenysége elismeréseként Hortobágyi Károly-díjban részesült:

  • Kranitz-Nagy Krisztián és Füzy Anita, a Silver Power artistái
  • Ócsai Böve, a Recirquel Újcirkusz Társulat artistamestere

Kiemelkedő zenetudományi, és zenei ismeretterjesztő tevékenysége elismerésekén Szabolcsi Bence-díjban részesült:

  • Dalos Anna zenetörténész, az MTA BTK Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa, kutatócsoport-vezetője részére
  • Sipos János népzenekutató, az MTA BTK Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa, az MMA levelező tagja részére

Kiemelkedő újságírói tevékenysége elismeréseként Táncsics Mihály-díjban részesült:

  • Alexa Károly irodalomtörténész, kritikus, újságíró, az Életünk folyóirat főszerkesztője
  • Farkas Emese, az ECHO TV programigazgatója
  • Földi-Kovács Andrea, a Hír Tv szerkesztő-műsorvezetője
  • Gazsó L. Ferenc, az MTI nyugalmazott vezérigazgatója
  • Haeffler András, a Lakihegy Rádió főszerkesztője
  • Korpás Éva, az MTVA Kossuth Rádió szerkesztő-riportere

Kiemelkedő színművészeti, színházi tevékenysége elismeréseként Jászai Mari-díjban részesült:

  • Bucz Hunor, a Térszínház Egyesület igazgató-rendezője
  • Gál Tamás, a hetényi Csavar Színház színművésze
  • Gregor Bernadett, az Újszínház színművésze
  • Horányi László színművész, az Esztergomi Várszínház igazgató-művészeti vezetője
  • Huszárik Kata, a Maladype Színház színművésze
  • Kálló Béla, a Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház színművésze
  • Kis Domonkos Márk színművész, a Váci Dunakanyar Színház ügyvezető igazgatója
  • Kovács Edit, a Békéscsabai Jókai Színház színművésze
  • Lapis Erika, a tatabányai Jászai Mari Színház színművésze
  • Létay Dóra, a budapesti József Attila Színház színművésze
  • Lux Ádám, az Újszínház színművésze
  • Papadimitriu Athina, a Budapesti Operettszínház, a Nemzeti Lovas Színház és a Spirit Színház színművésze
  • Pataki András főrendező, a Pro Kultúra Sopron ügyvezető igazgatója
  • Pindroch Csaba, a Thália Színház színművésze
  • Szente Vajk, a Madách Színház rendezője
  • Vass György, az Újszínház színművésze

Kiemelkedő irodalmi – költői, írói, műfordítói, irodalomtörténészi – tevékenysége elismeréseként József Attila-díjban részesült:

  • Bence Lajos költő, publicista, az MNTI Lendva, Népújság szerkesztője
  • Bengi László irodalomtörténész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi kar egyetemi docense
  • Bíró László író
  • Boka László irodalomtörténész, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója, kiadóvezetője
  • Devecsery László író, költő, rendező, tanár
  • Erős Kinga irodalomtörténész, kritikus, Magyar Írószövetség elnökségi tagja és titkára
  • Finta Éva költő, drámaíró, irodalomtörténész, az egri Eszterházy Károly Egyetem nyugalmazott tanársegédje
  • Füzesi Magda költő, az MMA rendes tagja
  • Hász Róbert, a Tiszatáj folyóirat főszerkesztője
  • Kelemen Erzsébet író, költő, a debreceni Szent József Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium minősített kutatótanára
  • Király Zoltán költő, a Sétatér Kulturális Egyesület elnöke
  • Lisztóczky László irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő, az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola nyugalmazott docense
  • Sántha Attila Barna író
  • Sopotnik Zoltán író, költő
  • Sutarski Konrad nyugalmazott író
  • Takaró Mihály író, költő, irodalomtörténész

Kiemelkedő írói életművének elismeréseként Márai Sándor-díjban részesült:

  • Faludi Ádám író, költő
  • Fehér Béla író

Kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréseként Munkácsy Mihály-díjat kapott:

  • Gálhidy Péter szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének művésztanára
  • Ilyés István szobrászművész
  • Juha Richárd szobrászművész
  • Kotormán Norbert képzőművész
  • Lieber Erzsébet DLA képzőművész, a Kaposvári Egyetem egyetemi docense
  • Mészáros Géza festőművész
  • Olescher Tamás festőművész
  • Őry Annamária festőművész
  • Párkányi Péter szobrászművész
  • Pogány Gábor Benő szobrászművész
  • Rényi Katalin festőművész, tervezőgrafikus
  • Sz. Varga Ágnes festőművész, grafikus
  • Takács Tamás Péter tervezőgrafikus-művész
  • Varga-Amár László festőművész, a Szent Gellért Katolikus Gimnázium tanára

A kortárs képzőművészet területén végzett kiemelkedő műkritikusi, kurátori tevékenysége elismeréseként Németh Lajos-díjban részesült:

  • Sulyok Miklós, a Budapest Galéria művészettörténésze, az MMA levelező tagja
  • Szeifert Judit művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria osztályvezető főmuzeológus

Kiemelkedő könnyűzenei tevékenysége elismeréseként Máté Péter-díjban részesült:

  • Dósa Richárd, RICSIPÍ és Koller László, QKA MC az Animal Cannibals rap- és hiphopcsapat előadói
  • Ferenczi György zenész, szájharmonika-művész, a Rackajam zenekar vezetője
  • Németh Alajos előadóművész, a Bikini Együttes vezetője
  • Póka Egon előadóművész, zeneszerző, Kőbányai Zenei Stúdió ügyvezető igazgatója
  • Török Ádám fuvolista, énekes
  • Poór Péter énekes, előadóművész

(Via MTI)