Sikerrel zárult a Völgyhétvégék eseménysorozat, indul a MűvészVölgy Kúria projekt. A Művészetek Völgye Fesztivál 30. jubileumának dátuma 2021. július 23. – augusztus 1.
A Művészetek Völgye Fesztivál idén ünnepelte volna 30. jubileumát, a járványhelyzet miatt az esemény elmaradt és a következő évre tolódott. Szeptemberben és októberben négy hétvégén át könnyed kulturális eseménysorozat várta a Kapolcsra látogatókat. Sok zenész és zeneiparhoz kapcsolódó szakember számára a Völgyhétvégék volt az idei évben a kapaszkodó.
„Az elmaradt Művészetek Völgye kapcsán rengeteg látogató keresett meg minket kérdésekkel, kérésekkel, a fesztiválipar szereplőivel pedig folyamatosan kapcsolatban vagyunk, velük is sokat egyeztettünk az idei évről. Mindent mérlegelve döntött úgy a csapat, hogy egy kis őszi rendezvénysorozattal igyekszik pótolni a hiányt” – mondta Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye Fesztivál igazgatója.
A Völgyhétvégék koncertjein, kiállításain, túráin, előadásain, filmvetítésein, beszélgetésein, kézműves programjain összesen napi ötszáz fő vehetett részt. Egy-egy hétvégére megnyitottak a Művészetek Völgye kedvenc udvarai, a Harcsa Veronika Udvar, a Momentán Udvar, a Folk Udvar, az NKA Hangfoglaló Udvar, a Muharay Udvar, a Világzenei Udvar és a Kaláka Versudvar. Az ÉltetőVölgy két hétvégén helyi termékekkel töltötte meg a fesztivált, a MANK Artporta három hétvégén keresztül az önkifejezés új művészeti formáival ismertette meg a közönséget. Két koncertet hozott a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány. Kapolcs új főterén lépett fel többek között az Erik Sumo Band, a Bagossy Brothers, a Bohemian Betyars és a Parno Graszt, Hobo, a Csaknekedkislány, a Csík Zenekar, a Random Trip, a 30Y, az Ivan and the Parazol és az Anna and the Barbies. Itt mutatkoztak be a Némafilmhez filmzenét! pályázat nyertesei, akik saját szerzeményüket adták elő élőben egyedülálló módon a Nemzeti Filmintézet két némafilmjének zenei aláfestéseként.
Kiállítással várta a látogatókat Debreczeny Zoltán, Gombor József, Silye Júlia, a Manó Udvar, a MANK és az Artpool Művészetkutató Központ, az alkotók személyesen is végig jelen voltak. No kamu! kiállításával érkezett a HENT, akik tippeket adtak a hamis termékek elkerüléséhez és válaszoltak a látogatók szellemi alkotásokkal kapcsolatos kérdéseire. A Pest-Buda Udvarban a koncertek mellett beszélgetéseket tartottak városfejlesztésről, turizmusról, a pandémia hatásairól, a Művészetek Zöldje Udvar pedig természetvédelmi és környezetvédelmi kérdéseket boncolgatott játékos módon. A kapolcsi katolikus templom komolyzenei koncerteknek adott otthont, az evangélikus templomba pedig a Magyar Írószövetség költözött. Az Aktív Magyarország és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány támogatásával a környék szépségét és természeti adottságait bemutató kirándulásokat szervezett a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, debütált a Digitális Vándor túra applikáció, volt futóverseny és e-bike túrák minden nap.
Oszkó-Jakab Natália elondta, hogy „Azt vettük észre, hogy a közönség és a fellépők is annyira éheztek a kulturális együttlétre, hogy nagyon mélyen beleengedték magukat a programokba. Gyönyörű alkotások születtek, pörögtek az aktív programok, interaktívabbak lettek az előadások. Sok tanulsága van az idei évnek, amit szeretnénk hasznosítani a 30. Művészetek Völgye szervezési folyamataiban. Nehéz a jelenlegi bizonytalanságban előre tervezni, de megyünk előre és több megvalósítási tervvel készülünk.”
A 30. Művészetek Völgyét 2021. július 23. és augusztus 1. között rendezik meg, a megszokott keretek között: nyári 10 nap az összművészetiség jegyében.
Kapolcson addig sem áll meg a kulturális élet. A falu új főterén található, újonnan felújított MűvészVölgy Kúria októbertől havi rendszerességgel ad otthont kis létszámú előadásoknak, beszélgetéseknek és szerzői esteknek, valamint helyi képzőművészetek kiállításainak. A már biztos fellépők között szerepel Jónás Vera, Lovasi András, Szabó T. Anna, Csemer Boglárka, Varró Dániel és Grecsó Krisztián.