Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festményének már a feltűnése is szenzáció számba ment, most pedig be is igazolta a várakozásokat. A rekord magas kikiáltási árról induló festményt végül 460 millió forintért vihette el tulajdonosa a Virág Judit Galériából.
Ahogy arról korábban beszámoltunk a festőóriás művei közül alig több, mint egy tucat van magángyűjteményben, 2000 óta pedig csupán négy alkotása szerepelt árverésen, amelyből kettő abszolút rekordot ért el. Nem csoda, hogy a most felbukkant festmény 460 millió forinton kelt el új rekordot felállítva.
Csontváry Kosztka Tivadar korábbi rekordját a 240 millió forintért gazdát cserélő Traui tájkép naplemente idején című festmény kelt el a Virág Judit Galéria 2012-es aukcióján. A Titokzatos sziget a magyar aukciók történetének legmagasabb kikiáltási áráról, 160 millió forintról indult, és végül 460 millió forintnál ütötték le a Budapest Kongresszusi Központban december 19-én tartott téli árverésen, amivel új rekord született.
A magyar festőóriás műveinek nagy részét közgyűjtemények és múzeumok őrzik, a magánkézben lévő festményeinek legnagyobb része olyan gyűjteményekben van, ahonnan várhatóan egyhamar nem fognak visszakerülni a műkereskedelembe. Egy Csontváry-festmény felbukkanása ezért is kivételes pillanat, mely nagy szenzáció a magyar műgyűjtésben.
Csontváry mintegy százdarabos életművéből alig több mint egy tucat van magángyűjteményben. A 1903-ban készült festmény Csontváry egyik legrejtélyesebb műve, amelynek jelentését a mai napig nem sikerült megfejteniük a művészettörténészeknek.
A Virág Judit Galéria emellett két olyan festményt, Rippl-Rónai József Elegáns úriasszony kertben és Schönberger Armand Aktok gyümölccsel című képét is bemutatja. Utóbbi 90 év után tért vissza Magyarországra. A Schönberger-festmény 40 millió forintért kelt el.