Bízunk olvasóink humorérzékében, hiszen erről már oly sokszor tettek tanúbizonyságot kommentjeikben, ezért tettük adventi filmkalendáriumunk mai ablakába a Brian életét, a Monty Python csoport alkotását.
Az EMI Films döntéshozói nem értették a szatírát, ezért kaszálták el a Monty Python (az oxfordi sarokban: Terry Jones és Michael Palin, a cambridge-iben: Graham Chapman, John Cleese és Eric Idle, amerikai vendégművészként hozzájuk csatlakozva: Terry Gilliam) filmtervét az utolsó pillanatban, nagyjából egy héttel a forgatások megkezdése előtt. Egy régi rajongójuk, George Harrison és a befektetéseit kezelő Denis O’Brien azonban láttak a projektben fantáziát, gyorsan megalapították a Handmade Films nevű produkciós céget, Harrison jelzálogkölcsönt vett fel a házára, és elindulhatott a forgatás. Nem volt rossz befektetés: négymillió dollárból nagy hirtelen, az akkori moziforgalmazásban 20,7 milliót csináltak. Bónuszként még egy szerepet is kapott benne az ex-Beetle. (A Handmade Films egyébként túlélte Briant, a 80-as években majd’ 30 filmet gyártottak. Aztán az anyagiakon összekülönbözött a két tulajdonos, és a 90-es évek elején eladták a vállalkozást.)
De vajon mitől ijedtek meg az EMI Films irodáiban? Miért süthették a filmre sokan a blaszfémia pecsétjét? Hiszen ahol feltűnik a filmben Jézus, teljesen hagyományosan, hit- és valláskompatibilisen ábrázolják. És a cím is pontosan kijelöli, kiről van szó. Brian Cohenről, egy jeruzsálemi illetőségű, Jézus kortársa fiatalemberről, akinek rövidke, véletlenekkel teli életét követhetjük végig születésétől a haláláig.
Ha csak ennyit hallunk, nemhogy a blaszfémia nem jut eszünkbe, de a visító röhögés se környékez bennünket. Ha megnézzük a filmet, rekeszizmaink és intellektusunk kellemes igénybevétele után, a blaszfémia előtt viszont továbbra is értetlenül állva kelhetünk fel a kanapéról. Egyet tanácsolhatunk csak: legyenek önök is mind egyéniségek, és nézzék meg újra a Brian életét. (Szülőknek: vigyázat, 16 éven felülieknek szól a besorolás!) Először a Monty Pythontól, aztán pedig a Family Guy alkotóitól.
Végül pedig egy aprócska fun fact. John Cleese teljes jogalappal hívhatta fel a figyelmet a rossz latinsággal írt graffitire. Ebből a tárgyból igen jó volt, két évig tanította is, csak aztán felvették a Downing College-ba joghallgatónak.