Izgalmakkal teli nyár vár a jazz rajongóira, hiszen a műfaj legnagyobb élő legendái veszik birtokba három estére a Müpát. Július 3-6. között a Jazzlegendák sorozat vendégeként üdvözölhetjük a kortárs jazz géniuszát, Chick Coreát, itt lesz a selymes hangú énekesnő, Melody Gardot, illetve a Grammy-díjas jazzgitáros John Scofield, valamint napjaink egyik legismertebb jazzdobosa, Jack DeJohnette új közös formációja, a HUDSON is.
Chick Corea nem szorul különösebb bemutatásra, hiszen a Müpa közönsége már többször találkozhatott az idén hetvenhét éves legendával. Mégis minden alkalommal, amikor színpadra áll, más és más arcát mutatja meg. Hallhattuk már szólózongorán, Gary Burton vibrafonossal duóban, kisebb együttesekkel és saját hattagú turnébandájával, a Vigillel együtt is. Ha azt gondolnánk, nincs olyan, amit ne láttunk volna a kortárs jazz géniuszától, nagyot tévedünk! Ezúttal egy régi-új formációval, az 1980-as évek végén alakult Chick Corea Akoustic Band 21. századi reinkarnációjával tér vissza a Müpába.
John Patitucci és Dave Weckl is az ő felfedezettjének számított, ám mostanra már mindketten saját jogon is a jazz színtér elismert zenészei. Dianne Reeves márciusi koncertjét követően nem is kívánhatnánk jobb folytatást a Jazzlegendák idei sorozatának!
Bár az amerikai dalszerző-énekesnő Melody Gardot még mindig fiatal, őt látva és hallgatva az embernek olyan érzése támad, hogy ez a titokzatos, napszemüveg mögött rejtőzködő nősokkal többet megélt, mint amire az életkora következtetni enged. És nem is járunk messze az igazságtól. A New Jersey-i születésű Gardot-t lengyel bevándorló nagyanyja nevelte fel, amíg fotográfusként dolgozó édesanyja távol volt a munkája miatt. Bár 9 éves kora óta zongorázik, eleinte jobban vonzotta a divat világa, így művészeti iskolába jelentkezett.
A radikális változást egy szerencsétlen baleset váltotta ki – 19 évesen elütötte egy terepjáró, miközben Philadelphiában biciklizett. Súlyos fej-, gerinc- és neurológiai sérüléssel szállították kórházba.A hosszas rehabilitációs időszak alatt olyan alapvető készségeket is újra el kellett sajátítania, mint a járás vagy a fogmosás.
Orvosa javaslatára kezdett el komolyabban foglalkozni a zenével,
törött csípője miatt azonban régi hangszerét, a zongorát gitárra kellett cserélnie. Mivel fejsérülése fokozottan érzékennyétette őt az erős hangokra és a fényre, ezért inkább a „csendesebb” műfajok felé fordult.
Ezekből az élményekből született a Some Lessons: The Bedroom Sessions kislemez, amellyel Gardot egy csapásra a figyelem középpontjába került, és nemsokára az egyik legnevesebb lemezkiadóval szerződött. 2006-os debütáló albuma, a Worrisome Heart óta három nagylemeze jelent meg, a legújabb LiveIn Europe című válogatáskorongja pedig február 9-én lát majd napvilágot. Erre az énekesnő 2012 és 2016 közötti koncertjein elhangzott kedvenc dalai kerültek fel, amelyekből jó néhányat a Müpa közönsége is hallhat majd.
A HUDSON: DeJohnette, Scofield, Medeski, Colley a kortárs jazz egyik legizgalmasabb új formációja. Azt pedig, hogy mennyire magas minőségű muzsikát játszanak, már a banda neve is sejteti, hiszen ott találjuk benne a jazz veterán nagyágyúit:a Grammy-díjas jazzgitárost és zeneszerzőt, John Scofieldet, valamint a legendás dobost Jack DeJohnette-et. Hozzájuk csatlakozott John Medeski billentyűs és Scott Colley bőgős. A kvartett mind a négy tagja a New York-i Hudson-völgyben él, amelynek gazdag zenei történelméből bátran merítenek. Kompozícióik ugyanúgy táplálkoznak az ősi indián kultúra és Woodstock világából, mint a hetvenes évek jazz-zenéjéből, a rockból és a világzenéből. Muzsikájuk nem tekinthető konvencionális jazz-rocknak, de hangzásokban éppúgy merít a rock repertoárjából, mint a jazz határtalan szabadságából.