Az idei Jazz Showcase nagykoncertjeinek középpontjában gitárosok állnak, így sikerült a szervezőknek tematikus gitárfesztivált varázsolni a Duna-partra, hiszen „Zoller Attila-év” van, és a magyar jazz e kiemelkedő alakjának életműve alkalmas rá, hogy a műfaj különböző kortárs irányzatainak kontextusába helyezzék a tisztelgő utódok.
A cikk eredetileg a Müpa Magazinban jelent meg.
Tizenegyedik évéhez ért a Müpa által rendezett Jazz Showcase, melyet — joggal — tehetségbörzének neveznek, valójában azonban jóval több annál: koncertsorozat, valamint szakmai tanácskozás a jazzműfaj aktuális kérdéseiről. A tehetségbörze nem titkoltan azzal a céllal jött létre, hogy felhívja a hazai és nemzetközi közvélemény, különösen a jazzszakma figyelmét a fiatal magyar tehetségekre, akik szerencsére nagy számban léteznek.
Szentképfaragók örököse
Zoller Attila osztrák ősei Mária Terézia idejében jöttek be Magyarországra, és Nagymaroson telepedtek le. A Zoller név eredete bizonytalan, talán tényleg vámszedők voltak a gitáros elődei.
A Dunakanyarban magyarosodott a család. Mire a muzsikus 1927-ben megszületett, a família részben átköltözött a folyó túlpartjára, Visegrádra. A fiatalember hangszerrel a hátán vándorolt ki Ausztriába, húszévesen. Ott a harmonikás-vibrafonos Vera Auer zenekarában játszott, majd az NSZK következett, ahol többek közt a Jutta Hipp Combo tagjaként ismerték a nevét.
Az ötvenes évek derekán Amerikába ment, tanult Jim Halltól a Lenox School of Jazzben. Közel harminc saját lemez őrzi játékát. Rengeteg jazzcsillaggal dolgozott együtt, élete utolsó felvételeit (három héttel a halála előtt) Tommy Flanagannel és George Mrazzal készítette. Pályája csúcsán megalapította saját jazzműhelyét, mely később a Vermont Jazz Center nevet kapta.
Egykori hazájába is vissza-visszajárt: 1972-ben Székesfehérváron játszott free zenét kvintettben, majd 1975-ben Nagykanizsán szólóban lépett fel. Egy évvel a halála előtt, 1997-ben a Magyar Rádió Márványtermének vendége volt, ekkor magyar kísérőkkel. Másnap szülővárosában, Visegrádon is koncertet adott. Ez volt a búcsúja. Stilárisan sokszínű játéka, zenei elgondolásainak egyedisége, valamint kompozícióinak magas színvonala a korszak legjobbjai közé emelte. Egykori muzsikustársa, a klarinétművész Dudás Lajos egyszer ezt mondta róla:
„olyan típusú személyiség volt, akit mindenki szeretett, mindenki örült, ha meglátta, ha néhány szót válthatott vele.”
A meghívott fellépők évről évre bemutathatják tudásuk legjavát a nemzetközi zsűrinek, melybe a magyar ítészeken kívül rendszeresen meghívnak a szervezők ismert külföldi szakírókat, jazzklubtulajdonosokat, fesztiválszervezőket is. A zsűrin kívül a közönség is szavazati joggal bír: közönségdíjassá teheti kedvenc előadóját. A (szakmai) fődíjas és a közönségdíjas fiatal újabb fellépési lehetőséget kap a Müpában, a Nemzetközi Jazznapon, illetve a Jazz 0820 rendezvényen.
Idén nem hétvégén lesz, hanem csütörtöktől szombatig tart a Jazz Showcase. Jelentős újítás, hogy a szakmai megbeszélések nyíltak lesznek, bármelyik résztvevő állást foglalhat aktuális kérdésekben. A konferencia nyelve az angol; a magyarul felszólalóknak szinkrontolmácsot biztosítanak. A Jazz Showcase programkínálatának harmadik szegmense a Fesztivál színházban megrendezett esti hangversenyek sora a műfaj csillagaival és vendégeikkel.
A 2018-as programajánlatról túlzás nélkül állítható, hogy minden igényt kielégít. Február 1-jén a Tálas Áron Trió lép színpadra Mike Moreno jazzgitáros vendégszereplésével. A magyar zongoristadobos még harmincéves sincs, de máris szinte mindent elért szakmailag. Az ország legjobb jazzpianistái között van a helye, és három intézmény zenetanára.
A hozzá képest idős, harminckilenc esztendős texasi Mike Moreno gitáros legalább harminc albumon játszott eddig, és a kritikusok véleménye szerint az amerikai gitáros középnemzedék egyik legtechnikásabb képviselője. Moreno tíz évvel ezelőtt tagja volt annak a szuper groupnak, amely a híres Pink Floydlemez nyomán elkészítette a The Jazz Side of the Moon albumot.
Másnap valódi sztárparádé várja a Müpába látogatókat. In memoriam Zoller Attila címmel rendeznek koncertet a húsz éve elhunyt nagy magyar muzsikus emlékére. Az erre az alkalomra összeállt nonettben öt gitáros szólista (Babos Gyula, Balogh Roland, Fenyvesi Márton, László Attila és Pusztai Antal) idézi meg a maga stílusában Zoller szellemét. Ebben Tony Lakatos tenorszaxofonos, valamint az Oláh Krisztián–Barcza Horváth József–Balázs Elemér összeállítású ritmusszekció lesz segítségükre. A fináléban különlegességként színpadra lép Zoller egykori muzsikustársa, Scholz Péter bőgős és Szúdy jános dobos, akikkel Szakcsi Lakatos Béla és Babos Gyula ad elő egy Zoller-kompozíciót.
A Jazz Showcase utolsó napján a Franciaországban és az USA-ban tanult Bacsó Kristóf altszaxofonos Triad nevű együttese áll a közönség elé. A rendkívül sokoldalú szaxofonos is hívott vendéget zenekarába: Gilad Hekselmant, az izraeli származású, de ma már inkább amerikainak tekinthető gitárost, aki saját lemezei mellett a kortárs szcéna rengeteg kiválóságával játszott együtt Anat Cohentől Esperanza Spaldingig.