A rendszerváltozás harmincadik évfordulója tiszteletére Veszprém látja vendégül a Szabadság téren a Think Freedom című városi látványosságot, azt a több tudományágat átfogó művészeti installációt, amelyet az elismert amerikai művész, Edina Seleskovic tervezett. A kiállítás az Amerika Nagykövetség támogatásával, Veszprém Megyei Jogú Várossal együttműködésben valósul meg, hat magyar város fiataljainak közreműködésével.
A Think Freedom installációt Emma Nagy, az Amerikai Nagykövetség kulturális attaséja nyitotta meg május 10-én. Nagy elmondta: „A nagykövetségnek örömére szolgál, hogy támogathat egy ilyen gondolatébresztő közösségi projektet, amely mindnyájunkat, és a jövő nemzedékeket is emlékeztet azokra az értékekre és szabadságjogokra, amelyeket mi amerikaiak és magyarok nagy becsben tartunk.” Az installáció a szabadság értelmezésére reflektál, a szobrászat, az előadóművészet, a fény és hangtechnika, a filmművészet és az irodalom eszközeinek bevonásával, valamint új, globális kommunikációs technológiák használatával, miközben összeköti a fiatal generációkat a művészet egyetemes ereje által.
Az installáció június első hetéig tekinthető meg.
Az elismert New York-i szobrász, Edina Seleskovic, hat magyar város – Veszprém, Budapest, Szeged, Debrecen, Pécs és Zirc – fiataljaival együttműködve hozott létre egy olyan városi látványosságot, amely összeköti az embereket szerte a világon a művészet egyetemes ereje által, és emlékezteti a fiatalokat Európában és az Egyesült Államokban a szabadság különböző vonatkozásaira, amit az elmúlt harminc évben élvezhetnek.
Az installáció több ezer alkotóelemből, békét jelképező szoborból áll, amiket egyenként formáztak ezüstszínű fémből és függesztenek fel egy hatalmas, határok nélküli szabad „madár-sereget” szimbolizálva: mintha előre haladnának, úton egy fényesebb jövő felé.
Mindegyik darab egy szimbólum, mivel a két fémcsík, mint két kéz vagy két üzenet összefonódva egy-egy madáralakot formál. Ez a munka azonban több puszta esztétikai látványnál, mivel minden szobor, minden egyes alkotóeleme az installációnak, egy-egy szabadsággal kapcsolatos, kézzel írt üzenetet hordoz a szárnyán.
1989 történelmi kontextusában, workshopok és nyilvános beszélgetések keretében Edina párbeszédet kezdeményezett a hat magyar városban arról, hogy napjainkban mit gondolunk a szabadságról. Tette ezt abban a reményben, hogy a művészet segítségével lebonthatjuk a közénk tornyosuló falakat és akadályokat. Megannyi fiatal és helyi lakos osztotta meg a szabadságról alkotott elképzelését, valamint a nézeteit a jövőre vonatkozóan.
Ezeket az üzeneteket az installáció szobraira felírják, és az összes korábbi befogadó város üzenetével együtt az új generációk számára megmaradhat, mint a művészet erejének egyetemes lenyomata. A veszprémi installációt magyar művészhallgatók és fiatal művészek tervezték a művésszel közösen, így téve ezt a művet autentikusan veszprémivé és magyarrá. „Megtiszteltetésnek tartom, hogy ilyen sok magyar fiatal megosztotta velem a gondolatait és az ötleteit,” mondta el Edina.
„A mindennapok sodrásában ritkán jut eszünkbe a saját szabadságunk. A Think Freedom mindnyájunkat arra késztetett, hogy egy kicsit megálljunk, és átgondoljuk, mit is jelent számunkra az, ami oly könnyen elveszíthető, és oly nehezen megszerezhető. Nagyszerű érzés, hogy nyitott párbeszédet folytatunk, és őszinte üzeneteket teszünk közzé veszprémi installációnkon. Sokakat talán meg fognak lepni az üzenetek.”
A projekt Szarajevóban indult 2015-ben. Azóta az eredeti installáció kinőtte önmagát, és a Think Freedom 9 városba jutott el. Az alkotás tovább folytatja majd az útját, és a végső bemutatására New York-ban, az ENSZ épületére néző Daag Hammerskjold Plaza-ban kerül sor 2022-ben.
Edina Seleskovic Tuzlában született, de 1991 óta az Egyesült Államokban él. A Corcoran School of Art-on végzett szobrászként. A munkái több mint 70 önálló és csoportos kiállításon kerültek bemutatásra az Egyesült Államokban, Európában és Ázsiában. A munkáját számos nemzetközi díjjal ismerték el. Ma New Yorkban, valamint Szarajevóban és a szülővárosában, Tuzlában él és dolgozik.