A Robert Gutowski Architects és a ZDA csapata is a legjobb 20 között készül a következő pályázati fordulóra a Sencsen Operaház tervezésére kiírt nemzetközi tervpályázaton.
Januárban hirdetett nemzetközi pályázatot a Sencseni Operaház épületének megtervezésére a 12 milliós kínai város önkormányzata. Az új kulturális komplexum a legfontosabb eleme Sencsen az „Új korszak tíz nagy kulturális létesítménye” elnevezésű nagyszabású fejlesztési tervének. A beruházás célja, hogy az operaház világszínvonalú művészeti központként és nemzetközi kulturális találkozóhelyként minőségi kultúrát és pezsgést hozzon a kínai város életébe, egyben Sencsen új kulturális szimbólumává váljon.
A tervpályázat még a világméretű járványhelyzet előtt került meghirdetésre, az időközben kialakult helyzet miatt az ütemezésben csúszás alakult ki.
Az első forduló eredménye a magyar építész- és mérnöktársadalom átütő sikere is egyben, mivel a válogatásba a budapesti Müpát és a sencseni Nanshan Kulturális Központot is tervező ZDA képviseletében még egy magyar iroda bekerült.
A kiválasztott tervező feladata lesz, hogy a Kínát Hong Konggal összekötő Shenzen Bay Bridge közvetlen közelében kijelölt 17,5 hektáros tengerparti területre megtervezze a Sencseni Operaházat. A kiírás szerint az épületben egy 2300 férőhelyes nagy operaterem, egy 1800 férőhelyes hangversenyterem, egy 800 fős „kisebb” operaterem, egy multifunkcionális színházterem, egy kiállításoknak és egyéb rendezvényeknek otthont adó 23 ezer négyzetméteres közszolgálati- és kulturális tér, 55 ezer négyzetméteres garázs és üzemház is helyet kap majd. De a fejlesztés és a pályázat része egy további 52 ezer négyzetméteren elterülő, kiszolgáló helyiségeket – irodák, apartmanok stb. – magában foglaló épület, valamint egy önálló 3000 négyzetméteres művészeti szalonépület (urban art parlour) is.
A következő fordulóba meghívott építészirodák rangsorolás nélkül (shortlist):
- Ateliers Jean Nouvel
- Santiago Calatrava
- Diller Scofidio + Renfro
- Herzog & de Meuron World Ltd.+ CCDI Consortia
- Snøhetta
- Steven Holl Architects
- Renzo Piano Building Workshop
- China Architecture Design & Research Group
- Robert Gutowski Architects
- DLR Group
- REX Architecture, P.C. + JET
- UNStudio + Architectural Design and Research Institute of Guangdong Province
- MVRDV B.V. + Guangzhou Design Institute
- ZDA-Zoboki Dezign & Architecture + ZDA-Workshop
- Mecanoo International + Huasen Architectural & Engineering Designing Consultants
- Rogers Stirk Harbour Architectural Design Consulting
- Shenzhen Tanghua Architect & Associates
- BIG Bjarke Ingels Group A/S + BIAD
- Boeri Architecture Design Consulting
- Kengo Kuma and Associates + Shenzhen University Institute of Architectural Design
A Gutowski Robert által vezetett budapesti építésziroda rendszeresen megméretteti magát nemzetközi tervpályázatokon. Korábban, Jekatyerinburgban a Szverdlovszki Építésügyi és Infrastruktúrafejlesztési Minisztérium által az Állami Akadémiai Filharmonikusok új koncerttermére kiírt nemzetközi tervpályázaton 3. helyezést ért el, az esetleges megvalósítás kapcsán pedig további tárgyalások zajlanak.
Ostravában a Janáček Philharmonic Ostrava új koncerttermére kiírt tervpályázaton a magyar pályázat „longlist”-en végzett többek között a Zaha Hadid Architects, MVRDV, BIG és Mad irodákkal közösen. Vilniusban 7., Helsinkiben 4. helyezést értek el, Landshutban és Nürnbergben pedig a regensburgi PURE Architektur és a belga Kahle Acoustics volt partnerük.
A ZDA megalakulása óta arra törekszik, hogy az építészeti dizájn magas minőségét professzionális műszaki tudással párosítsa – ennek hatékonyságát erősíti az iroda angolszász működési elve és módszertana. Az iroda nevét olyan kiemelkedő projektek jelzik, mint a budapesti Művészetek Palotája, a sencseni Nanshan Kulturális Központ, a törökbálinti Telenor székház vagy a Richter Kémiai Kutatóközpont tervezése. A ZDA építészeti koncepciója és tervei szerint újul meg az ország egyik legjelentősebb műemléképülete, a Magyar Állami Operaház.