A vasárnap esti BAFTA-gálán a legjobb férfi főszereplő díját Anthony Hopkins nyerte a The Father című filmben nyújtott alakításáért, és ez a film kapta a legjobb forgatókönyv-adaptációért járó elismerést is.
Chloe Zhao A nomádok földje (Nomadland) című drámája kapta a fődíjak zömét a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) londoni díjkiosztóján. A hét díjra esélyes alkotás négyet szobrot el is hozott a brit díjkiosztón. A koronavírus-járvány miatt ezúttal virtuális gála formájában megtartott BAFTA-rendezvényen a Nomadland nyerte a legjobb film és a legjobb fényképezés díját (Joshua James Richards volt a film operatőre), Chloe Zhao kapta legjobb rendezőnek odaítélt elismerést, és a főhőst alakító Frances McDormandé lett a legjobb női főszereplő BAFTA-díja.
A legjobb női főszereplőnek járó elismerésért Mundruczó Kornél Pieces of a Woman című filmjében nyújtott alakításával versenyben volt Vanessa Kirby is. A színésznő az idei Oscar-esélyesek listáján is szerepel ezzel a filmmel.
Három díjat egyik alkotásnak sem sikerült besöpörnie, kettő szobrot azonban többen is kaptak. Az Alzheimer-kórral küzdő idős férfi és lánya kapcsolatáról szóló The Father című színdarab-adaptáció két díjat hozott el. A főszerepért Anthony Hopkins a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrot kapta meg. Ez az alkotás kapta a legjobb adaptált forgatókönyvnek járó díjat is.
A legjobb férfi mellékszereplő Daniel Kaluuya lett a Judas and the Black Messiah című, a fekete polgárjogi mozgalom egy epizódját bemutató filmben. A legjobb női mellékszereplő díját Yuh-Jung Younnak ítélték egy dél-koreai család amerikai beilleszkedéséről szóló Minari című filmért. A legjobb idegen nyelvű film a Kurszkot és A vadászatot is jegyző Thomas Vinternberg dán rendező alkotása, a Még egy kört mindenkinek lett.
A nemi erőszak kérdését tabudöntögető módon megragadó női bosszúfilm, a Promising Young Women a legjobb brit film és a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában bizonyult a legjobbnak, míg a legjobb hang és legjobb vágás díját a hallását elvesztő dobos történetét bemutató Sound of Metal kapta. A közönség körében is nagy lelkesedéssel fogadott, a nagy dobása előtt hirtelen életét vesztő zongoristáról szóló animációs film, a Lelki ismeretekkel a Pixar Stúdió a legjobb animációs film díja mellett a legjobb filmzenéjét is elhozhatta. A Ma Rainey, a blues nagyasszonya című életrajzi filmnek így maradt a legjobb jelmez és a legjobb smink.
A BAFTA-díjak történetében a Kínában született, Amerikában élő Chloe Zhao mindössze a második női rendező, aki elnyerte a legjobb rendezőnek járó díjat. Az első BAFTA-díjas rendezőnő Kathryn Bigelow volt, aki tizenegy éve vehette át legjobb rendező díját A bombák földjén (The Hurt Locker) című iraki háborús drámájáért.
A koronavírus-járvány miatt az idei BAFTA-gálát a szokásos februári időpontnál két hónappal később tartották, és a díjesélyesek közül senki nem volt jelen személyesen a londoni Royal Albert Hallban, csupán online figyelték az eredményhirdetést, és a győztesek is videókapcsolaton mondták el köszönőbeszédüket.
A vasárnap esti rendezvényen megemlékeztek Fülöp edinburghi hercegről, II. Erzsébet királynő pénteken elhunyt férjéről, aki 1959 és 1966 között a BAFTA első elnöke volt.
Az eredeti tervek szerint előre rögzített videóüzenetben üdvözölte volna a vasárnap esti díjkiosztó jelöltjeit és győzteseit Vilmos cambridge-i herceg, az Egyesült Királyság majdani uralkodója, Fülöp herceg unokája, aki 2010 óta a BAFTA elnöke. Az előzetes műsorterv szerint Vilmos a videóüzenetben elismerően szólt volna arról is, hogy a nemzetközi filmvilág milyen ellenállóképesnek bizonyult a koronavírus-világjárvány közepette.
Nagyapjának minapi halála miatt azonban ezt a műsorrészt Vilmos kérésére törölték.
(via MTI, Telex)