A manchesteri kolostorban kialakított kávézóban kínál ingyenes zeneterápiás foglalkozásokat a Manchester Camerata a demenciában szenvedőknek és gondozóiknak – számolt be a BBC.
Akadnak a foglalkozáson résztvevők között, akik „nem emlékeznek, hogy mit reggeliztek, de teljes dalok szövegét képesek felidézni a zeneterápián” – számol be tapasztalatairól David Tollington kürtös. „Ez megmutatja, mekkora ereje van a zenének! Olyan ösvényeket nyit meg az agyban, amelyekről azt hitték, hogy már régóta elzáródott.
A machesteri kávézóban közös zenéléssel, énekléssel és tánccal várják a karantén után a demenciában szenvedőket és gondozóikat. A Music in Mind initiative kezdeményezés keretében zeneterapeuták, zenészek és zeneszerzők vesznek részt az üléseken, ahol improvizálnak és zenét is szereznek a páciensek, amíg a gondozóiknak lehetőségük van egy kis lazításra vagy ők is bekapcsolódhatnak a foglalkozásokba.
„Az improvizációs foglalkozások nem arról szólnak, hogy mi a helyes vagy mi nem, bárki csatlakozhat hozzájuk, bárki meg tudja csinálni. Nagyon sokan jönnek” – szögezi le Bob Riley a Manchester Camerata igazgatója.
„Az elmúlt 18 hónapban hihetetlenül nagy nyomás volt a betegek családtagjain és gondozóin” – meséli Amina Hussain zeneterapeuta, fuvolista. „Most, hogy megkaptuk a támogatást erre a projektre elkezdhetjük a munkát. Zenés támogatást nyújtunk a felépüléshez, visszatéréshez azoknak, akik régóta be voltak zárva.”
A kutatások azt mutatják, hogy a zene enyhíti a demenciában szenvedők tüneteit és javítja az életminőségüket.
Itthon az Alzheimer Világhónap alkalmából szeptember 21. és 30. között számos interaktív programmal hívják fel a figyelmet a Memória Melódia a zene pozitív hatásaira. A programsorozat az Erkel Ferenc által alapított Budapesti Filharmóniai Társaság, a Szentendrei Skanzen és az Alzheimer Cafék közös szervezésében valósul meg.
(via BBC)